مکان‌های دیدنی کرمان که در سفر به این شهر نباید از دست داد

در این مطلب قصد داریم تا جاهای دیدنی کرمان را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم. بسیاری از گردشگران از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کنند تا جاذبه‌های بی‌نظیر آن را از نزدیک تماشا کنند. پس بهتر است قبول کنید که باید سفری به این شهر جادویی داشته باشید. در ادامه با زرین نما همراه شوید.

شهر کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است و پهناورترین استان کشور به شمار‌ می‌آید. اگر از تهران به این شهر سفر کنید به وسیله هواپیما تنها به اندازه 1 ساعت در راه خواهید بود. البته این فاصله از مشهد به اندازه 1 ساعت و 20 دقیقه و از اصفهان نیز در حدود 50 دقیقه است.

شما می‌توانید در این شهر از انواع غذاهای سنتی بهره ببرید. غذاهایی همچون بز قرمه، آبگوشت کرمانی و آش شولی از معروف‌ترین غذاهای کرمان هستند. پیشنهاد می‌کنم در این شهر به جای خوردن غذاهای معمولی به رستوران‌های سنتی رفته و غذاهای جدید را تجربه کنید.

[c][/c]

جاهای دیدنی کرمان که در سفر به این شهر نباید از دست داد

اکنون به سراغ معرفی جاهای دیدنی کرمان خواهیم رفت. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با مهم‌ترین جاذبه‌های استان بیشتر آشنا کنیم.

باغ شاهزاده ماهان

جاهای دیدنی کرمان

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از بهترین و بی‌نظیرترین باغ تخت‌هایی است که در یک منطقه کویری می‌تواند وجود داشته باشد. این باغ در جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد. از المان‌های اصلی باغ شاهزاده ماهان می‌توان به عمارت اصلی، عمارت شاه نشین، حوض‌ها، حمام و فواره‌ها و سردر خانه اشاره کرد. عمارت اصلی در نقطه انتهایی باغ واقع شده و برای بازدید از آن باید مسیر زیبای باغ را تا انتها پیش بروید. عمارت شاه نشین نیز در کنار عمارت اصلی قرار دارد اما اکنون از آن به عنوان رستوران استفاده می‌شود. حتما غذا خوردن در جایی که روزی قرار بوده شاهی در آن زندگی کند تجربه جذابی خواهد بود.

باغ شازده به واسطه واقع شدن در دامنه ارتفاعات جوپار بر خلاف مناطق دیگر این شهر آب و هوای مطبوعی دارد. دسترسی به آب قنات تیگران و البته حاصل خیز بودن خاک آن برای رشد درختان، سبب به نمایش در آمدن باغ بسیار زیبایی، در دل کویر شده است. کاشت و رشد انواع مختلف درختان مثمر و غیر مثمر این باغ نتیجه نظام آبیاری کم نظیر در آن می‌باشد.  باغ شاهزاده ماهان در 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

برای دسترسی به باغ شاهزاده ماهان باید از خیابان شهاب کرمان به سمت شهر ماهان حرکت کنید. در این مسیر پس از طی مسافت کوتاهی به باغ خواهید رسید.

مسجد  گنجعلی‌ خان

جاهای دیدنی کرمان

مسجد گنجعلی ‌خان در کنار سرای گنجعلی خان قرار دارد. این مسجد به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته در آن از مقرنس‌کاری داخل گنبد و خطاطی گرفته تا حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های داخل و بیرون مسجد و گچبری‌های اجرا شده بر طاق نما که چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره می‌کند همه و همه سبب شده تا این مسجد کوچک مجموعه ای از هنرهای دوره صفویه را یک جا به نمایش عموم بگذارد. این مسجد با 12 نورگیر‌ تعبیه شده در مرکز گنبد آن و 8 نورگیر در پاکار مسجد به طور کامل نور مورد نیاز داخل را تامین می‌کنند. مسجد گنجعلی خان از آثار ملی به ثبت رسیده است.

شما می‌توانید از این جاذبه گردشگری محبوب در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان بازدید کنید.

آبشارهای خوشکار

جاهای دیدنی کرمان

از دیگر جاهای دیدنی کرمان آبشار‌های خوشکار است که این مکان شامل دو آبشار می‌باشد. و به دلیل وقوع این آبشارها در مسیری به نام خوشکار به این نام خوانده می‌شوند. با پیاده روی از روستای کسیکان، در طول رودخانه به آبشارهای خوشکار دسترسی خواید داشت. در مجاورت آبشار، غاری قرار دارد که با سقوط آب از صخره‌ها بخشی از دهانه غار را می‌پوشاند. این آبشار در فصل بهار به دلیل پرآبی آن از دید‌ها خارج می‌شود. اگر کوه‌نوردی مجرب باشید می‌توانید پس از دیدن کردن از آبشار‌های خوشکار مسیر را ادامه داده و به  قله لاله زار شاه برسید.

هتل کپری قلعه گنج

جاهای دیدنی کرمان

قلعه گنج از شهر‌های جنوبی استان کرمان است. در باور بسیاری از مردم زندگی در کپر نهایت فقر و تنگدستی می‌باشد اما با ساخت و افتتاح هتل کپری قلعه گنج این نماد از باور عامیانه بسیار فاصله گرفته است. مواد به کار رفته در ساخت اتاق‌های این هتل منحصر به فرد از چوب و تنه درخت خرما می‌باشد. امکانات و تفریحات بی‌نظیری که این هتل در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهد آن را به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. از جمله این امکانات می‌توان به سرو انواع غذاهای سنتی، آفرود در شنزار‌های کویری، بازی محلی رامازا، شتر سواری، موزیک و رقص محلی، پذیرایی در کویر با میوه فصل، و زیباتر از همه به تماشا نشستن مناظر زیبایی که ترکیبی بی‌نظیر از کویر، تپه‌های شنی و جنگل می‌باشد.

یخدان مویدی

جاهای دیدنی کرمان

بزرگ‌ترین یخچال خشت و گلی جهان یخدان مویدی است. قدمت این یخدان به اواخر دوران صفویه باز می‌گردد.  آب این یخدان از قناتی موسوم به همین نام تأمین می‌شود و به همین دلیل به این نام نامگذاری شده است. این یخدان امروزه از جاهای دیدنی کرمان و هدف بازدید بسیاری از جهانگردان است. عناصر تشکیل دهنده این یخدان از قبیل استخر، چاله یخ، حصارو مخزن می‌باشد. در ساخت این یخدان از خشت و ملات گل استفاده شده که دلیل آن عایق بودن آن در برابر حرارت است. از آنجا که قنات‌ها از گذشته تا کنون منبع تأمین آب مناطق کویری بوده و هست این یخدان‌ها برای حفظ و نگهداری آب و یخ از گرمای فصل تابستان ساخته شده‌اند.

یخدان مویدی در خیابان پیروزی شهر کرمان قرار دارد.

باغ فتح آباد

جاهای دیدنی کرمان

باغ فتح آباد در 25 کیلومتری کرمان واقع شده است. این باغ که به عنوان باغ بیگلربیگی نیزی شناخته می‌شود، الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان بوده و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. بطور کلی باغ فتح آباد دارای یک حوض بزرگ در وسط آن است که از سردر باغ تا نزدیکی عمارت کشیده شده و عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی ودرختانی که در دو سمت باغ کاشته شده از دیگر جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. این باغ زیبا به دلیل عبور آب قنات در کنار آن و نظام آبیاری صحیح به عنوان باغی مجلل و اشرافی به تفرجگاهی برای گردشگران تبدیل شده‌است. باغ فتح آباد اکنون یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می‌شود.

برای دسترسی به باغ فتح آباد شما باید به سمت روستای اختیار آباد بروید.

آبشارهای دره سختی

جاهای دیدنی کرمان

دره سختی از شهر کرمان 30 کیلومتر فاصله دارد. این دره در دل کوه‌ قرار دارد و برای فتح و عبور از آن به آمادگی بدنی و ابزار فنی نیاز می‌باشد. به دلیل عبور رودخانه در طول مسیر، قریب به 45 آبشار‌ به وجود آمده است آبشار‌هایی که ارتفاع آنها از 3 متر آغاز شده و در برخی نقاط ارتفاع آنها به 45 متر نیز می‌رسد. گذر از این دره بسیار سخت و دشوار می‌باشد به طوری که برای طی یک مسیر 10 کیلومتری حدوداً 5 روز زمان لازم است. مسیر دره به دلیل ریزش آب از صخره‌ها، حیات وحش، نیزار‌ها و بیشه زار‌ها جذابیت این دره را دو چندان می‌کند. دره سختی با پیچ و تاب‌های زیاد مسیر، بی‌شک از شگفت‌انگیزترین دره‌های ایران می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم اگر قصد سفر به این منطقه را داشتید حتما با تورهای طبیعت‌گردی و امکانات کافی سفر را آغاز کنید.

ارگ بم

جاهای دیدنی کرمان

بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان ارگ بم می‌باشد. قدمت ارگ بم به دوران قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این ارگ از قدیمی‌ترین نقاط شهرنشینی در جهان بوده است. بلندترین عمارت این ارگ، عمارت 5 طبقه حاکم نشین می‌باشد که بر صخره‌ای طبیعی ساخته شده و جالب است بدانید که در دوره پس از اسلام  دو مسجد و یک زورخانه نیز در آن ساخته شده. بصورت کلی این ارگ بر روی صخره‌ای بزرگ قرار دارد و برای حفاظت از شهر اطراف آن را نیز خندق‌هایی حفر کرده‌اند.

بیش از نیمی از ارگ تاریخی بم با وقوع زلزله این شهر در سال 1382 تخریب شد. اما اکنون مرمت آن پس از گذشت 14 سال همچنان ادامه دارد. ارگ بم به طور همزمان در فهرست میراث جهانی و میراث جهانی در خطر به ثبت رسید که با تلاش‌های انجام شده از فهرست میراث جهانی در خطر خارج شد.

آبشارهای سیمک

جاهای دیدنی کرمان

آبشار سیمک از دیگر جاهای دیدنی کرمان است که واقع در شمال استان قرار دارد. آبشار‌های منطقه سیمک مشتمل بر 13 آبشار است. وجه تسمیه این مجموعه آبشار این است که سیمک نام تنگه‌ای در این منطقه می‌باشد، با دیواره‌‌های بسیار بلند و عرض کم 3 تا 5 متر. برای گذر از این تنگه و رسیدن به آبشار سیمک باید از وسایل فنی صعود استفاده کرده و از آمادگی بدنی کافی برخوردار بود. همین سختی صعود بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان را به این نقطه جذب می‌کند. در این بین لانه پرندگان که در دیواره‌ صخره‌ها وجود دارد بر زیبایی هرچه بیشتر این نقاط افزوده است. وجود امکانات و اردوگاه ساخته شده در منطقه این آبشار‌ها که با مدیریت آموزش وپرورش اداره می‌شود سبب جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور شده است. آبشارهای سیمک از مهمترین جاهای دیدنی کرمان هستند.

کلوت شهداد

جاهای دیدنی کرمان

فاصله شهر شهداد تا کرمان در حدود 100 کیلومتر است. البته این فاصله تا کلوت‌ شهداد 40 کیلومتر می‌باشد. شهداد در حقیقت گرم‌ترین نقاط زمین را در خود جای داده‌. جالب است بدانید بصورت کلی کلوت کوه‌های شنی می‌باشند که اساس و عامل تشکیل دهنده‌‌شان،  باد  است. کلوت با شکل‌های خیره کننده‌اش و وجود گلدان‌‌های کویری یا نبکا، با حدود 10 متر طول از جاذبه‌های شگفت‌انگیز این نقطه عجیب از کویر می‌باشد.

در نزدیکی شهداد کوهستان سیرچ قرار دارد بر خلاف شهداد که به گرمای وحشتناک معروف است، قله‌های این کوهستان تا آخرین روزهای اردیبهشت پوشیده از برف هستند و این منطقه دارای آب دائمی می‌باشد. اما عجیب‌تر آن‌که در یکی از گرم‌ترین نقاط زمین خانواده‌های ساکن در این منطقه با آب رودخانه درختنگان که از قله‌ها و ارتفاعات هی‌نامان سرچشمه می‌گیرد هم زندگی کرده و هم باغ‌های خود را پوشیده از مرکبات و خرما کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در سفر خود به این شهر در کنار بازدید از جاهای دیدنی کرمان شبی را هم در کویر این منطقه بگذرانید.

جنگل پردیسان قائم

جاهای دیدنی کرمان

بزرگ‌ترین جنگل دست کاشت ایران در شرق کرمان قرار دارد. در این شهر کویری جنگلی به مساحت 230 هکتار بخش‌ اصلی فضای سبز کرمان می‌باشد. در این جنگل بیش از 500 هزار اصله درخت از انواع درختان غیر مثمر موجود است.

کوه‌‌های صاحب الزمان که در مجاورت جنگل پردیسان قائم قرار دارد شرایط مناسب برای ورزش کوه‌‌نوردی  راداراست. ترکیب فضای جنگل و کوه مکان بسیار خوبی برای گذراندن زمان اوقات فراغت می‌باشد. وجود گلزار شهدا در کنار زیارتگاه «سید حسین» و مهدیه صاحب الزمان سبب شده تا بسیاری از اهالی کرمان مراسمات مذهبی خود را در این مکان به جای بیاورند.

جنگل پردیسان قائم که به واسطه مشرف بودن به کوه‌های صاحب الزمان به نوعی بام کرمان محسوب می‌شود یکی از تفرجگاه‌ها و جاهای دیدنی کرمان و به نوعی ریه تنفسی شهر محسوب می‌شود.

رزرو هتل در کرمان

برای دریافت بهترین پیشنهادات تور کرمان و یا رزرو هتل و اقامتگاه در این شهر دیدنی از طریق تلفن تماس 02188790590 با کارشناسان ما در آژانس مسافرتی زرین نما تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط

22 دیدگاه برای ”مکان‌های دیدنی کرمان که در سفر به این شهر نباید از دست داد

  1. سلام
   کرمانی هستم دوست دارم از کرمان خاطره خوبی داشته باشید .کرمان استان بزرگی هست و مکان های گردشگری از هم فاصله زیادی داره برای همین سخت میشه برنامه ریزی کرد اونم برای کسانی که با کرمان آشنایی ندارند.
   کرمان همه جور مکانی داره از معماری و موزه و طبیعت کویری و سرسبز و سردسیری بگیر….
   بالاخره همه چی تمومه
   09139983096
   این شماره منه اگه دوست داشتید زنگ بزنید تا در حد توانم راهنماییتون کنم.

 1. کرمان شهریست با تاریخ کهن و ناشناخته های بسیار .
  این اولین سفر من به کرمان بود و خیلی لذت بردم

  1. با سلام و سپاس از شما … خوشحالیم که نظرتون در مورد کرمان رو با ما اشتراک گذاشتید و ممنون میشیم که تجربیاتتون رو هم بیان کنید.
   همچنین حتما میدونید که جاهای دیدنی کرمان بسیار زیاد هستند و باید چند روزی رو برای تماشای اونها کنار بذارید.
   پیشنهاد میکنم در سفر بعدیتون به کرمان سری هم به کویر شهداد بزنید.

  1. با سلام ممنون از نظر شما… حتما موارد بیشتری رو به این لیست اضافه میکنیم

 2. سلام، کرمان خیلی شهر خوبیه، من بار اولم بود اومدم، همه چیز خوب بود، فالوده کرمانی و بزقرمه و پسته فسنجون، عالی بود، فقط خواهشا کرمانی های عزیز موقع دور زدن از راهنما استفاده کنین. رانندگی ارومی دارن اما اصلا با راهنما زدن قهر هستن، و مغازه دار ها برخورد خوبی نداشتن، یعنی اصلا حال نداشتن و جواب گویی صمیمانه ای نداشتن البته بعضی ها

  1. خیلی خوشحالیم که تجربه سفرتون رو با ما و کاربران سایت در میون گذاشتید..

 3. سلام اولین بارم بود که به شهر کرمان اومدم بسیار جذاب و زیبا و دوس داشتنی بود استعدادش برای یک هدف توریستی بسیار بالا هستش
  خوشحالم که 3 روز از عمرم رو در کرمان سپری کردم

 4. سلام. امسال عید به کرمان سفر کردیم. مردم خونگرم و واقعا مهمان نوازی داره. دوستان شهرهایی مثل کرمان و شهرهای کوچکتر دریابید که پر از مکان های تاریخی و قشنگ هست. یسری شهرها متاسفانه ناشاناخته موندن

  1. سلام. امیدوارم که سفر به شما خوش گذشته باشه… ممنونیم که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 5. کرمان یکی از اصیلترین و بهترین شهرهای ایران است۰مردمی بسیار با فرهنگ و نجیب و مهمان نواز و درعین حال بی آلایش و بی ادعا۰
  من اهل گیلانم و ۲سال جهت تحصیلات تکمیلی در این دیار بودم۰از اساتید وارسته و بسیار دانشمندم علم و اخلاق و انسانیت اموختم و همیشه بنده آنان هستم۰ خاطرات بسیار خوبی ازاین دیار کریمان دارم و توصیه میکنم حتما به این شهر تاریخی و زیبا سفر کنید۰

  1. سپاس از اینکه تجربیاتتون در مورد این شهر رو ما به اشتراک میذارید

 6. سلام
  از استان کرمان بازدیدی داشتم
  اولین سفر من به این استان بود.
  متاسفانه استان از نظر داشتن اماکن اقامتی بسیار محروم هست.
  در کرمان 2 هتل نسبتا مناسب وجود داره که هزینه اقامت در اونها بسیار زیاد هست.
  سایر هتلها هم کیفیت خدماتشون در سطح مسافر خانه هست.
  توصیه میکنم برای سفر به این استان از تورهای معتبر استفاده کنید.

 7. این دومین باری بود که به کرمان گذرم افتاد مرتبه اول مربوط به خیلی سالها قبل، سال 66 بود که جوانی 19 ساله بودم و دانشگاه کرمان یکی از دوستان قبول شده بود بنده هم دانشگاه مشهد، آن سالها اگرچه کرمان رونق و زرق وبرق سالهای اخیر را نداشت ولی به نظرم صمیمیت خاصی داشت! دوست داشتم روز ها در آن برگردم و همه شهر پر بود از یادگارهای کهن ولی امسال کرمان هم مانند سایر کلانشهر ها شده بود، نه آن کرمانی بود که در ذهنم بود و نه آن دیوارهای و کوچه ها و خانه های کاهگلی زیبا! اگرچه در مجموع هنوزهم نسبت به سایر کلانشهر ها یادگارهای کهن زیبایی داره ولی داره آن خواص خاص کرمان از بین میره اگه قبلا پارک مشتاقیه بود و سه گنبد زیبای آن الان شهر بازی پارک های متعدد بدون شناسنامه کرمان هست اگه قبلا به راحتی از هرگوشه شهر به میدان ارک میرسیدی الان بدون نقشه راهنما بسختی پیداش میکنی در مجموع هنوزهم دوست داشتنی هست! قبلا تنها هتل جهانگردی بود وچند مسافرخانه الان چند تا هتل داره، غذا خوری ها هم عالی وخوب شده وخصوصا مردم مهمانوازش هنوز همانها هستند.

 8. کرمان شهر بسیار زیباییه و مردم خوبی هم داره امیدوارم همه یه سفر برن و خودشون از نزدیک ببینن

 9. سلام من درکرمان زندگی می کنم حتمایه سفری به کرمان داشته باشیداگرازیزدبه طرف کرمان می آیید ازخانه های صخره ای میمندشهربابک دیدن کنید وبعدازعبورازرفسنجان جاهای دیدنی کرمان راکه دیدیدازطرف ماهان به بندربروید وازسیرجان نروید وجاهای دیدنی مسیرمانندباغ شاهزاده ماهان ومقبره شاه نعمت الله ولی ماهان وارگ راین ومنطقه بسیارزیبای دلفارد وازجیرفت وکهنوج عبورکنید وازمیناب که در۷۰کیلومتری بندرعباس هست دیدن کنیدپنج شنبه بازارخوبی دارد وبازارکانال میناب ازبندر ارزانتراست.

 10. سلام،من دو روز در شهر کرمان و ماهان بودم،واقعا معماری شاه نعمت الله و باغ شاهزادە زیبا بود،دلم میخواد دوبارە برگردم توی کوچە های قدیم کرمان قدم بزانم و بە دوران های دور برگردم.خیلی خوش گذشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *