جاهای دیدنی مشهد ، از حرم امام رضا تا پارک‌های زیبای این شهر

جاهای دیدنی مشهد بی‌شمارند، در این شهر زیبا از جاذبه طبیعی و رویایی گرفته تا پارک‌ها و مراکز تفریحی فوق‌العاده انتظار شما را می‌کشد. در این مطلب از وب‌سایت زرین نما قصد داریم تا جاهای دیدنی مشهد را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم.

جاهای دیدنی مشهد که در سفر به این شهر مقدس نباید از داد

شاید نخستین جایی که هر ایرانی پس از سفر به مشهد به آن سری می‌زند حرم مطهر امام رضا (ع) باشد. وجود این حرم در مشهد باعث شده تا این شهر به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته شود و از همین رو سالانه مقصد بسیاری از از زائران به این شهر سفر می‌کنند. اما شاید جالب باشد که بدانید این حرم نیز یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آید. در اطراف حرم مطهر امام رضا مساجد، کتابخانه، موزه و صحن‌هایی ساخته شده که هر کدام دارای جذابیت‌هایی هستند. همچنین باید بدانید که به لحاظ تاریخی معماری ساختمان‌های حرم در دوران تیموریان ساخته شده است و در دوران صفویان نیز نوسازی شده که این موضوع نشان می‌دهد این حرم از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند است.

نقاره خانه و نقاره زنی

جاهای دیدنی مشهد

از مکان‌ها و رسوم تاریخی مهم واقع درصحن انقلاب حرم مطهر امام رضا نقاره‌خانه و نقاره‌زنی است. نقاره خانه به لحاظ معماری دارای تزیینات و کاشی‌های معرق می‌باشد و مقرنس‌های اجرا شده بر کنگره‌های بالای آن زیبایی آن را دو چندان کرده است گذشته از معماری بی‌نظیر این مکان، رسم دیرینه نقاره زنی بسیار جالب می‌باشد. برخی معتقدند این رسم ریشه‌ای هزار ساله دارد. نقاره‌ها دو بار در روز یکی در هنگام طلوع و دیگری هنگام غروب آفتاب نواخته می‌شود.البته این رسم در ایام محرم و صفر و ایام سوگواری انجام نمی‌شود.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی

جاهای دیدنی مشهد

بی شک آرامگاه فردوسی یکی از برترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آید که همه ساله عده زیادی از فرهنگ دوستان را به سمت خود می‌کشاند. بنا بر مستندات تاریخی به علت شیعه بودن حکیم ابوالقاسم فردوسی اجازه دفن پیکر او در قبرستان داده نشد و از همین رو پیکر او در باغ شخصی خودش به خاک سپرده شد. تا سال‌های سال مقبره فردوسی منحصر به سکویی بدون سقف و دیوار بود. اما با پیشنهاد ملک الشعرای بهار مبنی بر لزوم ساخت آرامگاه برای این شاعر ارزشمند ایران و با تلاش محمدعلی فروغی اقداماتی جهت ساخت آرامگاه انجام شد. در نهایت این آرامگاه با طرح حسین لرزاده، در سال 1313 به پایان رسید و در جشن هزاره فردوسی رونمایی شد. مقبره کنونی فردوسی به لحاظ معماری شبیه به آرامگاه کوروش در پاسارگاد است و اشعار نوشته شده بر کتیبه‌ها به خط استاد عمادالکتاب می‌باشد. حجاری تصاویر شاهنامه بر دیواره‌های این آرامگاه زیبایی دوچندانی به این بنا بخشیده است. آرامگاه فردوسی به لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی شهر مشهد است.

راه دسترسی به این آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی: 20 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد – طوس – آزاد راه کنارگذر شمالی مشهد- جاده آرد رضوی

پارک ملت مشهد

جاهای دیدنی مشهد

پارک ملت به لحاظ جغرافیایی در غرب شهر مشهد واقع شده است. و به لحاظ وسعت، این پارک با داشتن 72 هکتار مساحت، بزرگترین پارک شهر می‌باشد. پارک ملت، بخش‌های مختلفی اعم از فضای سبز، شهربازی و تاسیسات ورزشی را داراست. در سال 1384 از بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک بزرگ دنیا در پارک ملت رونمایی شد. چرخ و فلکی که توان حمل 336 نفر را تا ارتفاع 85 متر را داراست. ارتفاع این چرخ و فلک به حدی می‌باشد که قابلیت مشاهده کل شهر مشهد را فراهم می‌کند. پیشنهاد می‌کنم اگر به دنبال تجربه هیجان در ارتفاع بالا هستید حتما به شهربازی پارک ملت مراجعه کرده و سوار این چرخ و فلک عظیم شوید.

راه دسترسی به پارک ملت مشهد: 10 کیلومتری مسجد گوهرشاد و ضلع شمال غربی میدان آزادی.

پارک کوهسنگی

جاهای دیدنی مشهد

پارک کوهسنگی از نظر جغرافیایی در جنوب غربی مشهد واقع شده است.این پارک به لحاظ وسعت دومین پارک بزرگ مشهد محسوب می‌شود. از جهت جذب گردشگر، پارک کوهسنگی سومین مکان پربازدید پس از حرم امام رضا و آرامگاه فردوسی می‌باشد. از دلایل پربازدید بودن این پارک این است که در مجاورت بافت شهر واقع شده. پارک کوهسنگی در کنار رشته کوه‌های جنوبی مشهد قرار دارد. بنا بر مطالعات انجام شده طرح توسعه پارک کوهسنگی در وسعت 100 هکتاری در دست اجرا است و در این طرح باغ‌های هفتگانه پیش بینی شده.

راه دسترسی به پارک کوهسنگی: بزرگراه کلانتری، بلوار برادران خلیلی

پارک جنگلی وکیل آباد

جاهای دیدنی مشهد

باغ وکیل آباد از نظر جغرافیایی در جنوب غربی مشهد واقع شده و به دلیل قرار داشتن این پارک در دره‌ای خوش آب و هوا از قدیم الایام، یکی از جاهای دیدنی مشهد بوده است. از پوشش گیاهی و درختان رشد یافته در این پارک می‌توان به تبریزی، چنار و کاج نام برد. دیگر جاذبه پارک وکیل آباد رودخانه فصلی و نهرهای متعددی می‌باشد که آب آن به وسیله قناتی تامین می‌شود که از بند گلستان سرچشمه گرفته است. وسعت پارک وکیل آباد در حدود 70 هکتار می‌باشد. اما دیگر جاذبه گردشگری این پارک، باغ وحش وکیل آباد است. هم اکنون باغ وحش وکیل آباد در ورودی پارک جنگلی واقع شده است. این باغ وحش به لحاظ وسعت و تنوع حیوانات بزرگ‌ترین باغ وحش ایران محسوب می‌شود. از انواع حیوانات موجود در باغ وحش وکیل آباد می‌توان به 49 گونه پرنده، 125 گونه ی جانوری و 61 گونه از پستانداران نام برد.

راه‌های دسترسی به پارک جنگلی و باغ وحش وکیل آباد : انتهای بلوار وکیل آباد، نزدیک کوهستان پارک شادی.

آرامگاه و موزه نادری

جاهای دیدنی مشهد

آرامگاه نادر شاه پس از آرامگاه امام رضا (ع) مهم‌ترین مکان تاریخی شهر مشهد محسوب می‌شود. در نمای ورودی موزه مجسمه نادر شاه، سوار بر اسب و تعدادی از سربازانش قابل رویت است. آرامگاه نادر شاه توسط پوششی شبیه چادر عشایری کاملا پوشانده شده که نشانگر مکان تولد و قتل اوست. نمای داخلی آرامگاه را به جهت فضا سازی مکان قتل نادرشاه که در چادر رخ داده، از سنگ‌هایی مرمر به رنگ اخرایی ساخته‌اند.

سرزمین موج‌های آبی

جاهای دیدنی مشهد

مشهد در سال‌های اخیر از قالب یک شهر صرفاً تاریخی و مذهبی خارج شده و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. اکنون باید گفت که مجموعه فرهنگی- ورزشی سرزمین موج‌های آبی یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌رود. سرزمین موج‌های آبی بزرگ‌ترین پارک آبی خاورمیانه چه به لحاظ وسعت و چه به لحاظ سرپوشیده بودن می‌باشد. مکانی مفرح و پر هیجان که برای گذراندن اوقات فراغت بسیار عالی است. این مجموعه به دلیل سرپوشیده بودن امکان استفاده در تمام فصول را داراست. از دیگر پارک‌های آبی مشهد می‌توان به موج‌های خروشان و پارک ساحلی آفتاب اشاره کرد.

آبشار اخلمد

جاهای دیدنی مشهد

آبشار اخلمد یکی از جذابترین جاهای دیدنی مشهد است و  از نظر جغرافیایی در شهرستان چناران واقع شده. اخلمد با قدمت هزاران ساله در دره‌ای وسط کوه بینالود قرار دارد. در ابتدای مسیر برای رسیدن به مجموعه آبشارهای اخلمد، درختان میوه و تنوع کم نظیر گل و گیاهان قابل رویت است. پس از این مسیر زیبا آبشار اول با ارتفاع 23 متر دیده می‌شود. پس از طی مسیر یک کیلومتری که باید پیاده طی شود به آبشار بعدی با ارتفاع 40 متر می‌رسید و بالاتر از این آبشار نیز دو آبشار دیگر وجود دارد. اگر در ایام شلوغ سال به این مکان سفر می‌کنید پیشنهاد می‌کنم برای رسیدن به فضایی خلوت و آرام خود را به مکان آبشار آخر برسانید. طبیعت زیبای منطقه اخلمد شما را شگفت زده خواهد کرد.

راه دسترسی به آبشار اخلمد: 84 کیلومتر پس از مشهد در طول جاده مشهد – قوچان.

باغ ملی مشهد

جاهای دیدنی مشهد

باغ ملی در یکی از قدیمی‌ترین و پر ترددترین خیابان‌های شهر مشهد واقع شده است. در گذشته‌های دور ارگ شهر در این بوستان کوچک قرار داشت و آب قنات رکن آباد نیز از وسط باغ ملی عبور می‌کرده است. بازدید و گذراندن ساعاتی در باغ ملی که با آب نما‌ها، انواع درختان، گلکاری و ایجاد فضای سبز زیبایی دو چندان یافته است خالی از لطف نخواهد بود. باغ ملی به واسطه فضای آرام حاکم در آن به استراحتگاهی در دل شهر تبدیل شده است.

راه دسترسی به باغ ملی: خیابان خسروی، خیابان امام خمینی

پیست اسکیت روی یخ

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

اسکیت روی یخ یا پاتیناژ جزء ورزش‌های زمستانی است. ورزش پاتیناژ با حرکت روی یخ و حفظ تعادل انجام می‌شود. اما جالب است بدانید بزرگ‌ترین پیست سرپوشیده اسکیت روی یخ خاورمیانه در مرکز تعطیلات و سرگرمی پدیده شاندیز ساخته شده است. وسعت این پیست به 1600 متر می‌رسد. اگر قصد دارید ورزش جدید را تجربه کنید پیشنهاد می‌کنم حتما به شاندیز بروید. البته باید بدانید که در پیست مربیانی وجود دارند که می‌توانند در سطح خوبی این ورزش را به شما آموزش دهند. پیست اسکیت روی یخ یکی از برترین جاهای دیدنی مشهد است.

راه دسترسی: شاندیز، شهر رویایی پدیده شاندیز، بلوک پنجم مرکز تعطیلات و سرگرمی.

منطقه ییلاقی شاندیز

جاهای دیدنی مشهد

در منطقه غربی شهر مشهد، منطقه ییلاقی شاندیز قرار دارد. رودخانه‌های پرآب و وجود درختچه‌ها‌ و درختانی از قبیل ارغوان، ارس، چنارو سپیدار که جزء درختان بدون میوه هستند سبب ایجاد آب و هوای مطبوع و دلپذیر شده است. از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به پرندگانی از جمله هدهد، دم جنبانک و توکای سیاه اشاره کرد. همچنین حیوانات وحشی همچون گراز، گوسفند وحشی و گرگ نیز در این منطقه ییلاقی به چشم می‌خورد. وجود پوشش گیاهی و جانوری این منطقه و آب وهوای بسیار دلپذیر این منطقه، همه وهمه در کنار هم مناظری چشم نواز به وجود آورده است که از جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند.

باغ گل مشهد

جاهای دیدنی مشهد

طراحی باغ گل مشهد برپایه گل بنفشه است به صورتی که هر گلبرگ آن یک مجموعه گل در خود جای داده است. همانطور که گل‌ بنفشه هفت گلبرگ دارد گل‌های باغ گل نیز به هفت بخش تقسیم می‌شوند که اعم است از گل‌های فصلی، گل‌های برکه ای، گیاهان پوششی، باغ رز، گل‌های پیازی، گل های صخره‌ای و گل‌های دارویی.
باغ گل مشهد یکی از زیبا ترین باغ گل‌های سطح کشور است و از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌رود. علاوه بر فضاهای گل کاری شده دراین باغ امکاناتی از قبیل آمفی تئاتر روباز، محوطه بازی کودکان، آب‌نما، برکه‌ای برای کاشت نیلوفر آبی و گلخانه برای آموزش دانشجویان در نظر گرفته شده است. بازدید از باغ گل مشهد می‌تواند حال و هوای شما را تغییر دهد.

راه دسترسی به باغ گل: بلوار معلم، بین معلم 71 و73 باغ گل‌های مشهد

شما هم می‌توانید از بخش نظرات دیگر جاهای دیدنی مشهد را به ما و دیگر کاربران سایت معرفی کنید. منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *