جاهای دیدنی تبریز آشنایی با جاذبه های گردشگری تبریز

تبریز در حقیقت یکی از زیباترین و توسعه‌ یافته‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. این شهر دیدنی تعداد زیادی از اولین‌ها را نیز در خود جای داده و با طبیعت بی‌نظیر و آب‌وهوایی که دارد از جمله مقاصد گردشگری به شمار می‌آید که حتما باید از آن بازدید کرد. در زیر قصد داریم تا تعدادی از جاهای دیدنی تبریز را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم. از مکان‌های طبیعی تبریز گرفته تا بناهای تاریخی و تفریحی در لیست دیده می‌شوند.

جاهای دیدنی تبریز یکی از مدرن ترین شهرهای ایران

جالب است بدانید شهر تبریز همواره به عنوان یکی از بهترین شهرهای ایران معرفی شده است. حتی در سال 2015 نیز سازمان ملل طی گزارشی از وضعیت تمامی شهرهای جهان شهر تبریز را به عنوان زیباترین و مدرن‌ترین شهر ایران معرفی کرد. این شهر با جاذبه‌های گردشگری فراوانی که دارد از جمله بهترین شهرها برای سفر به شمار می‌آید و ما نیز در این مطلب قصد داریم تا بهترین جاهای دیدنی تبریز را معرفی نماییم.

قبرستان تاریخی پینه شلوار از جاذبه‌های گردشگری تبریز

اگر به مکان‌های تاریخی و مرموز علاقمند هستید قبرستان تاریخی پینه شلوار برایتان بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. این گورستان از جاهای دیدنی تبریز در کنار روستا و در دامنه تپه‌ای بلند قرار گرفته و تعدادی تخته‌سنگ در آن دیده می‌شود. تمام تخته سنگ‌ها از سنگ کبود یا خارای سیاه هستند و در روی تخته‌سنگ یا پای میل، اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به خط کوفی یا ثلث کنده شده است. از مندرجات کتیبه‌های قبور معلوم می‌شود که عده‌ای از مشایخ و عرفاء و امرای قرون شش تا نه هجری تبریز در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند.

اما این سنگ‌قبرها دارای انواع مختلفی هستند. سنگ‌قبرهایی با ظاهر آلات تناسلی زنانه و مردانه که اخیرا توسط غارتگران آثار تاریخی نابود شده است. سنگ قبرهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم به عنوان سنگ‌قبرهای اسلامی شناخته می‌شوند با تاریخ و متون مختلف و در آخر هم سنگ‌قبرهایی که هیچ متنی و اطلاعاتی بر روی آنها نوشته نشده که احتمال می‌رود مربوط به ارامنه مهاجر باشد.

نگاه عمیقی به سنگ قبرها و منطقه‌ای که این گورستان در آن واقع شده داشته باشید شاید شما نیز بتوانید رازی را کشف کنید.

جاهای دیدنی تبریز
قبرستان تاریخی پینه شلوار از جاهای دیدنی تبریز

قبرستان پینه شلوار کجاست؟

این قبرستان در روستایی به نام شادباش مشایخ واقع شده و کمتر از 10 کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد. موقعیت مکانی دقیق قبرستان پینه شلوار را بر روی نقشه نیز مشخص کرده‌ایم.

پارک دلفین از جاذبه‌های گردشگری تبریز

یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز که در هنگام شب می‌توانید از آن لذت ببرید پارک دلفین این شهر می‌باشد. تماشای دلفین‌ها در این پارک بسیار جالب توجه خواهد بود. همچنین شما می‌توانید در این پارک دلفین‌ها با این موجودات شگفت‌انگیز و حتی وال‌ها نیز شنا کنید که البته شرایط ویژه‌ای دارد.

جاهای دیدنی تبریز
پارک دلفین از جاهای دیدنی تبریز

پارک دلفین کجاست؟

پارک دلفین تبریز در آدرس بلوار استاد شهریار، مجتمع فرهنگی و تفریحی باغلار باغی، مجموعه سرای دلفین های خوشحال واقع شده که در زیر نیز موقعیت دقیق مکانی آن را مشخص کرده‌ایم.

خانه پروین اعتصامی از جاذبه‌های گردشگری تبریز

خانه شخصی پروین اعتصامی در محل تولد این شاعر بزرگ کشور یعنی شهر تبریز واقع شده است. مجسمه پروین بر روی یکی از راه‌پله‌های ورودی به محیط داخلی خانه بسیار جذاب بوده و تصاویری از مشاهیر بزرگ ایرانی بر روی دیواره‌های خانه قابل مشاهده است.

خانه پروین اعتصامی از جاهای دیدنی تبریز در مجموع 1300 متر مساحت دارد و احتمالا باغچه‌های آن شوق و ذوق هر فرد برای شعر و شاعری کردن را افزایش می‌دهد. خانه پروین اعتصامی از جمله مکان‌هایی است که کمتر توسط گردشگران به آن توجه می‌شود اما بازدید از آن تجربه جذابی برایتان خواهد بود.

جاهای دیدنی تبریز
خانه پروین اعتصامی از جاهای دیدنی تبریز

خانه پروین اعتصامی کجاست؟

همانطورکه مشاهده می‌کنید موقعیت مکانی خانه پروین اعتصامی روی نقشه تعیین شده است. شما باید برای دسترسی به این مکان از جمله جاهای دیدنی تبریز به آدرس خیابان عباسی، جنب مسجد میرآقا، کوچه ساوجبلاغی، پلاک ۶ مراجعه نمایید.

کلیسای سنت ماری از جاذبه‌های گردشگری تبریز

جالب است بدانید کلیسای سنت ماری در شهر تبریز و به سبک معماری ارمنی ساخته شده است. در حقیقت این سبک معماری برای ساخت کلیسا به قرون  7 تا 9 میلادی در کشور ارمنستان باز می‌گردد. ساختمان کلیسای سنت ماری با داشتن مصالح و شیوه‌های ساخت متفاوت معرف چندین دوره ساخت می‌باشد. البته این کلیسا پس از زلزله بزرگ تبریز کاملا نابود شد و مجددا در سال 1782 میلادی و با سبک معماری صفوی ساخته شد. قدیمی‌ترین سنگ قبر موجود در کلیسا که مربوط به سال‌های 1500 تا 1600 میلادی است نشان می‌دهد که کلیسای سنت ماری دارای قدمت بسیار زیادی است.

جاهای دیدنی تبریز
کلیسای سنت ماری از جاهای دیدنی تبریز

کلیسای سنت ماری کجاست؟

شما برای رفتن به کلیسای سنت ماری ابتدا باید خود را به خیابان شریعتی و یا همان شهناز شمالی برسانید. این کلیسا در نبش میدان نماز و در انتهای خیابان شریعتی تبریز قرار گرفته است و ارزش بازدید کردن را دارد.

ارگ تبریز از جاذبه‌های گردشگری شهر

جاذبه‌های تاریخی تبریز تمامی ندارند. ارگ تبریز نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی این شهر است که می‌توانید از آن بازدید داشته باشید. این مکان دیدنی تبریز از جمله قدیمی‌ترین و بلندترین سازه‌های تاریخی در این شهر محسوب می‌شود.

ارگ تبریز  که به عنوان ارگ علی‌شاه نیز شناخته می‌شود در حقیقت به بازمانده‌های ایوان جنوبی در شهر تبریز گفته ‌می‌شود. بنای نخستین ارگ به سده هشتم هجری باز می‌گردد که بنای بزرگ ناتمامی با هدف اولیه ساخت مسجد ساخته شد. در سال‌های بعد با استفاده از دیواره‌های به جا مانده از بنای نخستین مسجد، قلعه‌ای نظامی به جای آن ساخته شد که سال‌ها به عنوان باروی نظامی و بخش جنوبی دیوار شهر مورد استفاده قرار گرفته‌است.

استفاده از این بنا به عنوان قلعه نظامی به ویژه در دوران قاجار تا پایان دولت خود مختار مشهود بوده‌است. در زمان حکمرانی سلسله قاجار با افزودن پیوست‌های گوناگون از جمله کارخانه ریخته گری توپ، عمارت کلاه فرنگی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی تکمیل شد. بخش‌های اضافه شده به دیوارهای نخستین در دوران پهلوی تخریب شد و بخش‌هایی نیز در دوران پس از انقلاب تخریب گردید.

جاهای دیدنی تبریز
ارگ تبریز

ارگ تبریز کجاست؟

برای دسترسی به ارگ علیشاه و یا همان ارگ تبریز ابتدا باید به خیابان امام بروید، سپس دراین خیابان با پیدا کردن کوچه ارگ این مکان دیدنی در تبریز را خواهید دید.

مسجد جامع از جاذبه‌های گردشگری تبریز

جاهای دیدنی تبریز
مسجد جامع تبریز

برای تماشای جلوه هنر اسلامی در هر شهر سری به مسجد جامع آن بزنید. مسجد جامع تبریز نیز یکی از جاهای دیدنی در این شهر است که قدمت آن به دوران سلجوقیان تا قاجاریان می‌رسد. البته اطلاعات دقیق از زمان ساخت این مسجد وجود ندارد اما با بررسی‌های انجام شده دوره تاریخی گفته شده قابل استناد است. ریزه‌کاری‌ها و جزئیات قابل مشاهده بر روی دیواره‌های مسجد را فراموش نکنید.

این مسجد دیدنی در میان مردم شهر به عنوان مسجد جمعه نیز شناخته می‌شود. با اینکه گشت‌وگذار در بازار تبریز می‌تواند به اندازه یک روز وقت شما را بگیرید اما شما می‌توانید پس از بازدید از بازار بزرگ تبریز از مسجد جامع نیز دیدن کنید.

جالب است بدانید این مسجد ارزشمند به لحاظ تاریخی دو کتیبه را نیز در خود جای داده است. یکی از این کتیبه‌ها روی طاق میانی مسجد و در پایه غربی آن قرار دارد. بر روی این کتیبه به خط ثلث در مورد مشاهده رویای حضرت ولی‌عصر توسط شاه طهماسب صفوی اطلاعاتی ارائه شده که نشان می‌دهد در آن حضرت ولی‌عصر شاه صفوی را به گذشت از مردم و بخشش قسمتی از مالیات‌ها امر کرده بود.

 کتیبه دوم نیز در بالای در شمالی مسجد جامع نصب شده و مشتمل بر فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی و به خط محمد مؤمن تپریزی است.

مسجد جامع تبریز کجاست؟

مسجد جامع تبریز در انتهای بازار قدیمی تبریز واقع شده است.

خانه استاد شهریار از جاذبه‌های گردشگری تبریز

جاهای دیدنی تبریز
خانه استاد شهریار از جاهای دیدنی تبریز

مگر می‌شود به تبریز رفت و از تماشای آثار به جای مانده یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران گذشت. خانه استاد شهریار با اینکه امروزه به نوعی موزه تبدیل شده است اما همچنان حال‌وهوای قدیمی خود را حفظ کرده و بسیار دیدنی می‌باشد.

شما می‌توانید در خانه استاد شهریار به تماشای یادگاری‌های او بنشینید. در این خانه تعداد زیادی از وسایل جالب توجه استاد شهریار به چشم می‌خورد که از جمله آنها می‌توان به کتاب‌ها، دستخط و حتی لوازم التحریر ایشان اشاره کرد. سه تار استاد نیز توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند.

بد نیست بدانید که این خانه توسط شهرداری تبریز پس از فوت استاد خریداری شده و پس از آن با وسایلی که افراد مختلف هدیه کردند به زیبایی شکل گرفته است .

خانه استاد شهریار کجاست؟

خانه استاد شهریار از جاهای دیدنی تبریز در خیابان ارتش واقع شده است.

صومعه‌ سنت استپانوس (شهر جلفا) از جاذبه‌های گردشگری تبریز

جاهای دیدنی تبریز
صومعه‌ سنت استپانوس از جاهای دیدنی تبریز

با اینکه صومعه سنت استپانوس در داخل شهر تبریز قرار ندارد اما ارزش این را دارد که برای بازدید از آن از شهر خارج شوید. این صومعه به عنوان دومین کلیسای مهم ارمنی در داخل ایران شناخته شده است. این جاذبه گردشگری تبریز به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

از نکات جالب توجه این صومعه در شهر تبریز ناقوس آن است. این ناقوس بر روی ایوان دو طبقه‌ای متصل به دیوار جنوبی کلیسا قرار گرفته و دارای گنبدی هرمی شکل هشت ضلعی است که بر روی هشت ستون استوانه‌ای از سنگ سرخ با سرستون‌های زیبا استوار گردیده ‌است.

متاسفانه در خصوص قدمت صومعه‌ سنت استپانوس نیز اطلاعات کاملی در دسترس نیست اما برخی این کلیسا به 900 سال پیش و برخی دیگر نیز آن را به سده‌های نخست مسیحیت نسبت می‌دهند.

صومعه‌ سنت استپانوس کجاست؟

کویر قوم تپه از جاذبه‌های گردشگری تبریز

شنیدن نام کویر در کنار شهر تبریز با مکان‌های دیدنی و فضاهای سرسبزش حتما برای شما نیز عجیب خواهد بود. اما باید بدانید که کویر قوم تپه در نزدیکی شهر تبریز منطقه‌ای شگفت‌انگیز است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز شناخته می‌شود.

تپه‌های شنی بسیار بزرگ که با وزش باد در طی روز جابه‌جا می‌شوند. این مکان در نزدیکی شهر تبریز دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای جذب توریست می‌باشد که البته کمتر به آن توجه می‌شود. البته از سوی دیگر این مزیت وجود دارد که شما می‌توانید هنوز هم از این کویر بکر در تبریز دیدن نمایید.

جاهای دیدنی تبریز

کویر قوم تپه کجاست؟

برای دسترسی به این کویر شما باید به سمت شمال غربی تبریز بروید. کویر قوم تپه در 30 کیلومتری شهر واقع شده است.

بازار تبریز از جاذبه‌های گردشگری شهر

بازار بزرگ از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز است که بی‌شک شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این بازار یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده‌ در سراسر جهان بوده و همانند بسیاری دیگر از بازارهای قدیمی ایران همچون بازار کرمان دارای گنبد‌های پر ارتفاعی است. این بازار در دوران صفویان ساخته شده و در آن تعدادبسیار زیادی مغازه با ظاهری قدیمی وجود دارد و هنوز هم حال و هوای دوران کهن را در خود نگه داشته است.

شما می‌توانید خریدی لذت‌بخش در این بازار داشته باشید و بهتر است یکبار برای خرید و بار دیگر برای تماشای زیبایی‌های بازار از آن بازدید کنید. بازار بزرگ تبریز در حقیقت از مهم‌ترین بخش‌های تجاری در جاده ابریشم به شمار می‌آمده و هر روزه تعداد زیادی کاروان از کشورهای مختلف برای تجارت از آن عبور می‌کردند.

این بازار با داشتن حدود ۵٬۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

رونق بازار تبریز در گذشته‌های دور به شکلی بوده که حتی جهانگردان بزرگی همچون مارکوپولو نیز در یادداشت‌هایشان از آن یاد کرده‌اند.اکنون نیز به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی تبریز
بازار بزرگ تبریز از جاهای دیدنی تبریز

بازار تبریز کجاست؟

بازار تبریز در خیابان جمهوری شهری تبریز واقع شده که می‌توانید روی نقشه زیر آن را مشاهده کنید.

موزه قاجار از جاذبه‌های گردشگری تبریز

حسنعلی‌خان گروسی ملقب به امیرنظام گروسی سیاستمدار، وزیر فوائد عامه، دیپلمات و سفیر در انگلستان، اتریش، عثمانی و فرانسه، ادیب، نویسنده و خوشنویس در دوره قاجار بود که در مدتی از دوران عمرش در تبریز زندگی می‌کرد و حالا خانه این فرد مهم در حکومت قاجار تبدیل به موزه قاجار شده است.
موزه قاجار به دلیل داشتن فضایی بسیار زیبا به عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز شناخته می‌شود و به همین دلیل اگر هم چندان به بازدید از موزه‌ها علاقمند نیستید رفتن به این موزه قاجار می‌تواند برایتان جذاب باشد.

باتوجه به اینکه گروسی یکی از افرادی بود که از کشورهای اروپایی ماشین‌های صنعتی ضرب سکه را خریداری کرد در این موزه شما می‌توانید تعداد زیادی سکه قدیمی از آن دوران را مشاهده نمایید. همچنین اسلحه نیز از دیگر مواردی است که در موزه قاجار می‌توان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی تبریز آشنایی با جاذبه های گردشگری تبریز
موزه قاجار تبریز

موزه قاجار کجاست؟

موزه قاجار در بخشی با بافت قدیمی شهر تبریز واقع شده است که توصیه می‌کنم در خیابان‌های اطراف آن نیز به گشت‌وگذار بپردازید. برای دسترسی به موزه قاجار ابتدا باید به خیابان ثقه الاسلام رفته و در خیابان فرعی شهریار بیمارستان کودکان را پیدا نمایید. در زیر نیز موقعیت مکانی دقیق موزه قاجار را روی نقشه مشخص کرده‌ایم.

باغ ایل گلی از جاذبه‌های گردشگری تبریز

مکان‌هایی در تبریز وجود دارند که بهتر است در هنگام شب از آنها بازدید نمایید. حا‌ل‌وهوایی که در هنگام شب در باغ ایل گلی ایجاد می‌شود آن را به محبوب‌ترین جای دیدنی تبریز تبدیل کرده‌ است. این باغ نیز از جمله دیگر مواردی است که در زمان صفویان ایجاد شده و به مرور زمان گسترس یافته است.
این باغ به نام شاه گلی نیز معروف می‌باشد که نام شاه به دلیل بزرگی و عظمت آن به این باغ افزوده شده است.

ایل گلی در ابتدا تنها یک منبع ذخیره آب برای آبیاری مزارع کشاورزی بود که در زمان صفویان به آن توجه ویژه‌ای شد. شاه صفوی دستور داد تا تمامی شن و ماسه‌ها و زباله‌ها موجود در این منبع آب طبیعی تخلیه شود و سپس یک دیواره سنگی دور تا دور تا دور آن کشیده شد که همانند استخر شده است. سپس در اطراف این استخر درختان متنوع و گل‌های زیبایی کاشته شد تا جایی که به سرعت باغی بزرگ ایجاد شد.

امروزه در اطراف باغ ایل گلی زیر ساخت‌های مناسبی ایجاد شده که آن را یک جاذبه‌ گردشگری تمام عیار معرفی می‌کند. شما حتی می‌توانید یک هتل در داخل باغ ایل گلی رزرو کنید. از دیگر مراکز موجود در این باغ می‌توان به شهربازی، رستوران، فست‌فود و کافی شاپ اشاره کرد.

جاهای دیدنی تبریز
باغ ایل‌گلی از جاهای دیدنی تبریز

باغ ایل گلی کجاست؟

برای دسترسی به باغ ایل گلی تبریز شما باید به سمت جنوب شرقی تبریز بروید. این باغ در فاصله کمتر از 10 کیلومتری با مرکز شهر واقع شده و می‌توانید به سادگی از آن دیدن نمایید. توصیه ما بازدید از باغ ایل گلی در هنگام شب است. در زیر می‌توانید موقعیت مکانی باغ ایل گلی را روی نقشه مشاهده نمایید.

خانه مشروطه از جاذبه‌های گردشگری تبریز

مهدی کوزه کنانی معروف به حاج مهدی کوزه کنانی از تجار و بازاریان معتبر و موجه تبریز بوده که امروزه ملک شخصی وی تبدیل به موزه مشروطه در تبریز شده است. او با شروع جنبش مشروطیت با وجود سن بالا به جنبش پیوست و از بنیان گذاران انجمن عدالت طلبان تبریز بود که بعدا به انجمن ایالتی تبریز تغییر نام داد.

اگر علاقمندید تا در خصوص تاریخ مشروطه اطلاعات کاملی دست بیاورید سری به خانه مشروطه تبریز بزنید. در این خانه اسناد و آثاری از دوران مشروطه به نمایش گذاشته شده است.

جاهای دیدنی تبریز
خانه مشروطه از جاهای دیدنی تبریز

خانه مشروطه کجاست؟

خانه مشروطه در روبروی مسجد جامع تبریز قرار دارد و برای دسترسی به آن باید خود را به محله راسته کوچه برسانید. این خانه در نزدیکی بازار بزرگ تبریز واقع شده که موقعیت آن را نیز روی نقشه مشخص کرده‌ایم.

پیج اینستاگرام زرین نما

در پیج اینستاگرام زرین نما ما سعی داریم تا به معرفی مکان‌های کمتر شناخته شده بپردازیم. تصاویر و محتوای پیج اینستاگرام زرین نما برای کسانی که به سفر و گردشگری علاقمند هستند بسیار جذاب خواهد بود.

مسجد کبود از جاذبه‌های گردشگری تبریز

مسجد کبود از سویی به لحاظ تاریخی و از سوی دیگر به لحاظ داشتن معماری بی‌نظیر بسیار ارزشمند به شمار می‌آید. این مسجد به دلیل داشتن رنگ لاجوردی در بسیاری از کاشی‌ها به عنوان فیروزه اسلام معروف است. اگر شانس حضور در شهر تبریز را داشتید مسجد کبود را در لیست مکان‌هایی قرار دهید که باید از آنها بازدید کنید. نگاهی عمیق به کاشی‌کاری‌های معرق آن بیاندازید و هیچ کدام از بخش‌های مسجد از جمله حوض اصلی، گنبد‌های اصلی و جنوبی و شبستان‌ها و سردابه مسجد کبود را از دست ندهید.

بنای اصلی مسجد کبود بنایی آجری می‌باشد. این بنا دارای گنبد اصلی و گنبد جنوبی می‌باشد که بر روی صحن بزرگ و صحن جنوبی کوچک‌تر واقع شده‌اند. بنا دارای هفت گنبد کوچکتر می‌باشد که سقف شبستان‌های شرقی و غربی و ورودی مسجد را پوشانده‌اند. در ساختمان گنبدهای مسجد کبود از هیچ سازه‌ای استفاده نشده‌است همین کار بازسازی گنبدها را با مشکل مواجه نموده‌بود چه معماران معاصر از چگونگی طراحی و ساخت گنبد بدون سازه مسجد آگاهی نداشتند.

مشکل بازسازی سرانجام با طرح استاد معماران بنام حل شد و بنا مجدداً بدون استفاده از سازه بازسازی گردید. بنای مسجد شامل صحن اصلی یا صحن بزرگ می‌باشد که به شکل مربع و در زیر گنبد اصلی واقع شده‌است. بنای مسجد شامل یک صحن کوچک نیز می‌باشد که در قسمت جنوبی مسجد و زیر گنبدی کوچکتر واقع می‌باشد. در جنوبی‌ترین قسمت مسجد (در جنوب صحن کوچک) سردابه‌ای وجود دارد با دو مقبره که در هنگام بازسازی مسجد کشف شده‌اند و تصور می‌شود این دو مقبره متعلق به جهانشاه و دخترش باشند. در حیاط مسجد در شمال و شرق رواق‌هایی وجود دارد که اخیراً به بقایایی مسجد افزوده شده‌اند.

جاهای دیدنی تبریز
مسجد کبود از جاهای دیدنی تبریز

مسجد کبود کجاست؟

مسجد کبود تبریز در خیابان امام خمینی این شهر و در نزدیکی موزه آذربایجان قرار دارد و موقعیت مکانی دقیق این مسجد بر روی نقشه زیر قایل مشاهده است.

کوه عون ابن علی از جاذبه‌های گردشگری تبریز

از دیگر جاهای دیدنی تبریز که معمولا مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد می‌توان به کون عون ابن علی و یا همان عینالی اشاره کرد. گفته می‌شود در بالای این کوه دو تن از فرزندان حضرت علی دفن شده‌اند و بعقه در این مان برایشان وجود دارد.

اگر دوست دارید تا دورنمایی جذاب از شهر تبریز را مشاهده نمایید سوار بر تله‌کابین کوه عون ابن علی شوید. این تله‌کابین قرار است به مرور زمان گسترش یابد و به عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین ایران معرفی شود.

جاهای دیدنی تبریز
تله کابین کوه عون ابن علی از جاهای دیدنی تبریز

در کنار تله‌کابین نیز امکان تجربه یک تفریح مهیج دیگر وجود دارد که آن هم زیپ لاین می‌باشد. اگر زیپ‌لاین، سوار شدن بر روی تله‌کابین و تماشای تبریز از ارتفاع هنوز تنوانسته شما را برای رفتن به این مکان قانع کند نگاهی به تصویر دریاچه مصنوعی در کنار کوه بیاندازید. مکانی آرامش‌بخش که می‌تواند روز بی‌نظیری را در شهر تبریز برایتان بسازد.

جاهای دیدنی تبریز
کوه عون ابن علی از جاهای دیدنی تبریز

کوه عون ابن علی تبریز کجاست؟

کوه عون ابن علی در بخش شمالی شهر تبریز قرار گرفته و موقعیت مکانی دقیق آن نیز روی نقشه مشخص است.

موزه شهرداری از جاذبه‌های گرشگری تبریز

عمارت شهرداری تبریز که به دستور رضاشاه و تحت نظارت مهندسان آلمانی از سال 1314 تا 1318 و در میدان ساعت تبریز ساخته شد، اولین شهرداری تاسیس شده در ایران بوده و امروز نیز به عنوان ساختمان شهرداری تبریز استفاده می‌شود.

همچنین باید بدانید که بخش‌هایی از این عمارت به عنوان موزه برای بازدید عموم در نظر گرفته شده‌اند که شامل موزه شهرداری که تنها موزه شهرداری در ایران می‌باشد، موزه فرش، موزه دوربین‌های عتیقه و همچنین اشیا تاریخی و با ارزش بسیاری است.

با رفتن به این مکان در حقیقت می‌توانید از نمای بیرونی عمارت لذت ببرید و هم اینکه بازدیدی از موزه‌های شهرداری داشته باشید. موزه شهرداری تبریز دارای عنوان نخستین موزه تاریخ شهرداری‌ها در کشور می‌باشد و جالب است بدانید که تنها یک کشور در ردیف نخستین موزه‌های شهرداری بالاتر از ایارن در سطح جهان وجود دارد و آن هم چین است.

جاهای دیدنی تبریز
خانه مشروطه از جاهای دیدنی تبریز

موزه شهرداری تبریز کجاست؟

شما باید برای رفتن به موزه شهرداری ابتدا به خیابان امام خمینی بروید و سپس در تقاط خبان ارتش جنوبی می‌توانید موزه شهرداری تبریز را مشاهده نمایید.

روستای کندوان از جاذبه‌های گردشگری تبریز

با اینکه روستای کندوان در اطراف شهر تبریز واقع شده اما سفر به این شهر بدون بازدید از کندوان نا تمام است. این روستا یکی از منحصربفردترین مکان‌ها در سراسر جهان به شمار می‌آید. روستایی با خانه‌هایی در دل کوه که همانند کندوی عسل هستند.

معماری بومی روستای کندوان معماری صخره‌ای می‌باشد، این روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده‌است.

روستای داکوتا آمریکا و روستای کاپادوکیه ترکیه دو مکن دیگر در این لیست هستند که البته امروزه دیگر کسی در آنها زندگی نمی‌کند. اما در روستان کندوان زندگی همچنان جارییست. اگر شانس بازدید از این روستا از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز را داشتید حتما مقداری عسل را به عنوان سوغات از آن تهیه نمایید.

جاهای دیدنی تبریز
روستای کندوان از جاهای دیدنی تبریز

روستای کندوان کجاست؟

موقعیت مکانی روستای کندوان را روی نقشه در زیر مشاهده کنید.

مقبره الشعرا از جاذبه‌های گردشگری تبریز

آرامگاه بیش از 400 شاعر و عارف ایرانی در این مکان واقع شده است. استاد شهریار، غیاث الدین محمد، شرف الدین نوری طارمی اسدی طوسی، قطران تبریزی، خاقانی شروانی و بسیاری دیگر از جمله کسانی هستید که در مقبرالشعرای تبریز تدفین شده‌اند. سازه معماری این مکان نیز بسیار دیدنی است و رفتن به این مقبره الشعرا شاید بهانه خوبی برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص آثار و زندگی این افراد باشد.

جاهای دیدنی تبریز
مقبره الشعرا جاهای دیدنی تبریز

مقبره الشعرا کجاست؟

برای رفتن به مقبره الشعرای تبریز ابتدا باید به خيابان ثقه الاسلام بروید مقبره الشعرا در این خیابان و در ضلع شمالي بقعه سيد حمزه قرار دارد. موقعیت مکانی مقبره الشعرای تبریز روی نقشه زیر مشخص شده است.

کانال تلگرام زرین نما

اگر از علاقمندان به سفر و گردشگری هستید احتمالا کانال تلگرام زرین نما با مطالب جذابی که دارد برایتان جالب خواهد بود. کافیست روی لینک پایین کلیک کرده و با همراه شوید.

موزه‌ آذربایجان از جاذبه‌های گردشگری تبریز

در همان خیابان امام خمینی که مسجد کبود واقع شده یک جاذبه‌ دیدنی دیگر از شهر تبریز نیز به چشم می‌خورد. موزه آذربایجان یکی از مهم‌ترین موزه‌ها در سراسر ایران به شمار می‌آید. آثاری بسیار ارزشمند در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

توصیه می‌کنم در کنار تماشای آثار تاریخی این موزه نگاهی هم به آثار احد حسینی یکی از مجسمه‌سازان به نام ایرانی داشته باشید. تصویری که در پایین مشاهده می‌کنید یکی از آثار این هنرمند می‌باشد.

جاهای دیدنی تبریز
موزه آذربایجان از جاهای دیدنی تبریز

موزه‌ آذربایجان کجاست؟

همانطورکه پیش‌تر گفته شد موزه آذربایجان در خیابان امام خمینی قرار دارد و موقعیت مکانی آن نیز روی نقشه زیر مشخص است.

 منبع : zarintravel

دسته بندی های مرتبط

2 دیدگاه برای ”جاهای دیدنی تبریز آشنایی با جاذبه های گردشگری تبریز

  1. سلام .ممنون از اطلاعات سایتتون .من چند روز پیش کندوان بودم .رودخانه ی پر آبش که جوی آبی هم نبود.اگر در کاپادوکیا و داکوتا سکنه ای در روستاهاشون نیست قصدشون حفظ و نگه داری این سرمایه است .در کندوان همه این خانه های کله قندی تبدیل به فروشگاه آلو و عسل و صنایع دستی شهرهای دیگر شده .خیلی راحت داخل خانه را گچ کرده اند و هیچ زیبایی طبیعی وجود ندارد . هر جا را دوست داشتند پنجره و درب های زشت گذاشته اند.به نظر من فقط از دور زیبا هستند چون از نزدیک آدم دلش به حال طبیعت می سوزد.توجه
    توجه. توجه از همه بدتر که در ورودی روستا که ورودیه میگیرند چند پسر ایستاده اند که به شما پیشنهاد می دهند که لیدر رایگان باشند برای معرفی روستاشون‌ .مسافر رابه چند تا خونه می برند که همه فقط فروشگاه هستند و بعد شما را به یک مغازه میبرند و همه چیز را به قیمت بالاتر از جاهای دیگر روستای خودشان به شما میفروشند .در ضمن همه محصولات روستا در همان جاده در مسیر رفت و برگشت ۲۰ درصد ارزان تر است .حتما اول قیمت بگیرید چه بسا در خشکبار فروشی های شهر خودتان از همه ی آنها ارزان تر باشد

    1. سپاس از اینکه تجربتون رو با ما در میون گذاشتید…. ما کامنت شما رو بدون هیچ تحریفی منتشر کردیم تا برای دوستان دیگر تجربه باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *