تک نرخی شدن دلار [آپدیت بخشنامه ارز مسافرتی] + ویدئوی آقای جهانگیری

همانطورکه می‌دانید روز گذشته طی تصمیم ستاد اقتصادی دولت، تک نرخی شدن دلار اجرایی شد و بهای آن نیز 4200 تومان اعلام شده است. در این مطلب از زرین نما اطلاعات جدیدی را در مورد این خبر ارائه خواهیم داد.ویدئو صحبتهای آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم در ادامه قرار دارد که می توانید آن را مشاهده کنید.

[c][/c]

تک نرخی شدن دلار

چندی پیش روابط عمومی بانک مرکزی ایران طی بیانیه‌ای اطلاعات تکمیلی و تازه‌ای را در خصوص خبر تک نرخی شدن دلار ارائه کرده است. توجه داشته باشید که بانک مرکزی این موارد را با هدف پاسخگویی به پرسش‌ها و رفع ابهامات در این زمینه منتشر کرده و همچنین اعلام نموده که سازمان بانک مرکزی هم آماده پاسخگویی به تمامی سوالات احتمالی مردم می‌باشد. این موارد تحت عنوان اطلاعیه شماره یک توسط سازمان روابط عمومی بانک مرکزی ارائه شده و در صورت لزوم نیز اطلاعیه‌های بعدی منتشر خواهند شد.

تک نرخی شدن دلار

اجرایی شدن قانونی تک نرخی شدن دلار

طبق اعلام رسمی بانک مرکزی از روز بیست‌ویکم فروردین ماه سال 1397 این بانک با نرخ هر دلار 4200 تومان و با توجه به قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی کشور اقدام به تامین ارز برای تمامی نیازهای قانونی تجاری و تولیدی خواهد کرد.

قاچاق کالا و ارز

از این پس هر گونه خرید و فروش ارز که خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز انجام شود به عنوان قاچاق شمرده می‌شود و سازمان‌های مربوطه می‌توانند با این افراد بر اساس قوانین قاچاق کالا و ارز بر خورد کنند. این قوانین مطابق با  بند (خ) ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌باشد.

سقف نگهداری ارز برای هر شخص

بانک مرکزی در اطلاعیه اخیرش این نکته را نیز خاطر نشان کرده که هر شخص می‌تواند معادل 10 هزار یورو ارز نزد خود نگهداری کند. طبق این قانون اگر بیش از این مقدار ارز از کسی کشف شود سازمان‌های مربوطه باید با وی برخورد کنند. توجه داشته باشید که این مقدار 10 هزار فقط در ارز یورو نیست و معادل آن در سایر ارزها هم شامل این قانون می‌شود.

افرادی با 10 هزار یورو اسکناس

در این اطلاعیه آمده که اگر کسی پیش از این اقدام به خرید ارز کرده و اکنون بیش از 10 هزار یورو ارز در اختیار دارد نهایتا تا پایان ماه جاری فرصت برای سپرده‌گذاری این مقدار ارز در بانک‌های کشور داشته و یا اینکه باید ارز خود را بانک‌ها بفروش برساند. همچنین لازم به ذکر است که در صورت سپرده‌گذاری بر اساس مقرارات بانک مرکزی سود ارزی به حساب پرداخت خواهد شد. البته بازپرداخت اسکناس‌ها نیز به سپرده‌گذار تضمین می‌شود.

تک نرخی شدن دلار [آپدیت بخشنامه ارز مسافرتی] + ویدئوی آقای جهانگیری

تامین ارز برای واردات

بانک مرکزی اعلام کرده که از این پس تامین ارز تمام کالاهای وارداتی پس از ثبت سفارش صورت‌ خواهد گرفت. توجه داشته باشید که فرآیند ثبت سفارش نیز تنها با پرداخت به وسیله مسیرهای بانکی مجاز می‌باشد.

درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما  و صرافی‌ها

بانک‌های جمهوری اسلامی ایران می‌توانند علاوه‌بر انجام حواله بوسیله خود بانک درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما  و صرافی‌ها را ثبت کنند. البته اینکار پس از تشکیل پرونده و گرفتن تعهد از فرد وارد کننده انجام خواهد شد.

فروش ارز توسط صادرکنندگان

در این اطلاعیه آمده است که تمامی صادرکنندگان وظیفه دارند تا ارز بدست آمده از صادرات خود را از طریق سامانه نیما به بانک ها و صرافی‌های مجاز بفروشند. البته این مقدار شامل هزینه انجام شده برای واردات، پرداخت بدهی‌های ارزی و سپرده‌گذاری‌ها نخواهد شد.

تامین ارز مسافرتی

براساس بخشنامه بانک مرکزی، ارز مسافرتی به میزان 1000 یورو یا معادل (برای کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع به غیر از عراق 500 یورو و یا معادل آن) در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.
1- ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان 1000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.
2- متقاضیان ارز مسافرتی موظف به ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی هستند.
3- متقاضیان باید نسبت به پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام و در مقابل آن رسید دریافت کنند.

تک نرخی شدن دلار

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *