تور قونیه آذر ماه ۱۳۹۶ ؛ مراسم بزرگداشت مولانا

قونیه شهری تاریخی و با سابقه‌ای بیش از یک هزاره است که در زمان‌‌های باستان با نام «ایکونیوم – Iconium» شناخته می‌شد. این شهر مکانی کلیدی برای عرفان اسلامی بوده و معمولا در لیست سفر گردشگران علاقمند به مولانا به چشم می‌خورد. اکثر گردشگران به منظور شرکت در مراسم بزرگداشت مولانا، که در اواخر پاییز برگزار می‌شود، قونیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. این مراسم در روزهای منتهی به فوت مولانا، یعنی اواخر آذر ماه، برگزار می‌شود که در طول آن شهر غرق در شادی می‌شود.

در طول برگزاری این مراسم مردم قونیه به استقبال گردشگران رفته و در تمامی نقاط شهر جمله «دنیا در قونیه می‌گردید» دیده می‌شود. از جلوه‌های بی‌نظیر این جشن، رقص سماع می‌باشد و به اندازه‌ای در قونیه محبوب است که حتی مجسمه‌های سماع نیز به عنوان سوغات این شهر در مکان‌های مختلف به فروش می‌رسد. رقاص سماع در سر یک کلاه (به نشانه سنگ قبر) و بر تن یک عبا (به نشانه کفن) دارد که با درآوردن خرقه حقیقت واقعی (باطن) جلوه می‌کند.

درویش های سماعی (همچنین معروف به طریقت مولوی) به مدت تقریبا ۷۵۰ سال است که مرگ مولانا را در روز ۱۷ دسامبر ۱۲۷۳، با عنوان “شب عروسی”، شب پیوستن او با خدا گرامی می‌دارند. این جشن به تاریخ ایران نیز در تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آذر ماه برگزار شده و علاقمندان به مولانا شرکت در آن را به هیچ عنوان از دست نمی‌دهند.

مراسم بزرگداشت مولوی شاید در کشورهای دیگر آنگونه که باید شناخته شده نباشد، اما طرفداران بسیاری در ترکیه و کشورهای همسایه‌اش از جمله ایران دارد. گفته می‌شود سالانه بیش از ۱۰۰/۰۰۰ نفر در مراسم بزرگداشت مولانا شرکت می‌کنند که بیش از ۹۰٪ آن‌ها مردم کشور ترکیه هستند.

با توجه به شور و شوق خاصی که در طول این مراسم در شهر قونیه وجود دارد، علاقمندان معمولا زمان این فستیوال را برای سفر به قونیه انتخاب می‌کنند. شما هم در صورت علاقه به شرکت در مراسم بزرگداشت مولانا، و در کنار آن بازدید از جاذبه‌های گردشگری قونیه از جمله موزه‌ها، مساجد و بناهای تاریخی این شهر، می‌توانید در تور پاییزی قونیه شرکت کرده و در جمع علاقمندان به مولانا حضور داشته باشید. برای این امر تنها کافیست با کارشناسان زرین نما تماس گرفته و تور مورد نظر خود را رزرو نمایید.