سفری به حیات وحش آفریقای جنوبی

تور سافاری آفریقای جنوبی یا همان تور حیات وحش یکی از کارهایی است که شیفتگان حیات وحش آن را به راحتی از دست نمی‌دهند. در این پست از زرین نما به معرفی تور سافاری Big Five آفریقای جنوبی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

آفریقای جنوبی، جنوبی‌ترین کشور در قاره آفریقا است که در سفر به آن به خاطر تنوعی که این کشور در هر زمینه‌ای دارد و جاذبه‌های گردشگری مسحورکننده‌اش خسته نخواهید شد. این کشور یکی از بهترین مکان‌‌های سیاحتی در قاره آفریقا به حساب می‌آید که در آن طیف وسیعی از حیوانات حیات وحش و از طرفی نیز پوشش گیاهی بسیار متنوع یافت می‌شود. با توجه به حیات وحش شگفت‌انگیز این کشور، تورهای حیات وحش بسیاری در آن برگزار می‌شوند که تورهای سافری Big Five از جمله آن‌ها هستند.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در سفر به آفریقای جنوبی به خاطر تنوع این کشور در هر زمینه‌ای و جاذبه‌های گردشگری مسحورکننده‌اش خسته نخواهید شد
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
آفریقای جنوبی یکی از بهترین مکان‌‌های سیاحتی در قاره آفریقا به حساب می‌آید که در آن پوشش گیاهی بسیار متنوعی یافت می‌شود

 

مطالب بیشتر درباره آفریقای جنوبی:

 

Big Five به پنج حیوان وحشی اشاره دارد که در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. این حیوانات عبارت‌اند از: بوفالو، فیل، شیر، پلنگ آفریقایی و کرگدن سیاه و سفید. این نام به دلیل طبیعت وحشی و درندگی که این حیوانات دارند بر آن‌ها گذاشته شده است. علاقمندان به حیات وحشی که به آفریقای جنوبی سفر می‌کنند، یکی از تفریحات بزرگشان شرکت در سافاری‌های برگزار شده است و این تورها را به هیچ عنوان از دست نمی‌دهند.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
Big Five به پنج حیوان وحشی اشاره دارد که در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند: بوفالو، فیل، شیر، پلنگ آفریقایی و کرگدن سیاه و سفید
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
سافاری Big Five یکی از کارهایی است که شیفتگان حیات وحش در سفر به آفریقای جنوبی آن را به راحتی از دست نمی‌دهند

 

تور Big Five تقریبا در هر استانی از آفریقای جنوبی برگزار می‌شود، ولی تورهایی که در پارک ملی کروگر (Kruger National Park) در استان‌های مپومالانگا و لیمپوپا در شمال شرقی آفریقای جنوبی برگزار می‌شوند، محبوب‌ترین تورهای سافاری در بین علاقمندان هستند. پارک ملی کروگر یکی از مکان‌هایی است که در سفر به آفریقای جنوبی نباید از دست داد. در این پارک علاوه مشاهده کردن حیوانات وحشی، می‌توانید شاهد انواع پرندگان آفریقای جنوبی، درختان قدیمی، رودخانه‌های پر پیچ و تاب و… باشید.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در پارک ملی کروگر علاوه مشاهده کردن حیوانات وحشی، می‌توانید شاهد انواع پرندگان آفریقای جنوبی، درختان قدیمی، رودخانه‌های پر پیچ و تاب و… باشید
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
تورهایی که در پارک ملی کروگر  برگزار می‌شوند، محبوب‌ترین تورهای سافاری در بین علاقمندان به حیات وحش هستند

 

پنج حیوان اشاره شده در پارک ملی کروگر به وفور وجود دارند و هر موقعی که آنجا بروید، می‌توانید شاهد حضور این حیوانات در منطقه باشید. اما بایستی توجه داشته باشید که در تور شما شبیه به مستندهای حیات وحش پخش شده از تلویزیون نبوده و ممکن است که همه این حیوانات را در سافاری خود دیده و یا تنها شاهد تعدادی از آن‌ها باشید. اما با توجه به اینکه تعداد این حیوانات در این پارک ملی زیاد است، در اکثر تورهای برگزار شده شانس دیده شدن هر پنج حیوان زیاد است. برای اینکه شانس دیدن این حیوانات را داشته باشید، بایستی به آهستگی رانندگی کنید، به صداها توجه داشته باشید، توجه کنید که خودروهای دیگر چه موقع و کجا توقف می‌کنند، و همواره با چشمانی باز به دنبال این حیوانات باشید.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
پنج حیوان وحشی Big Five در پارک ملی کروگر به وفور وجود دارند و هر موقعی که آنجا بروید، می‌توانید این حیوانات را از نزدیک ببینید
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در سافاری بایستی به آهستگی رانندگی کنید، به صداها توجه داشته باشید و همواره با چشمانی باز به دنبال حیوانات باشید

 

در سافاری همواره باید آماده باشید؛ چرا که هر لحظه ممکن است پلنگی که بر روی شاخه‌ای از درختی در حال چرت زدن است، کرگدنی سیاه که در میان تنه‌های ضخیم درختان پنهان شده است، شیری که پس از شکاری سخت در حال استراحت است، و یا بوفالوها و فیل‌های عظیم‌الجثه‌ای که در حال عبور از جاده هستند را مشاه کنید. هر یک از این لحظات، لحظات گرانبهایی‌اند که می‌تواند تبدیل به یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات عمرتان شوند.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
پلنگ آفریقایی در حال استراحت بر روی شاخه درخت در پارک ملی کروگر
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در سافاری Big Five منتظر حیوانات عظیم‌الجثه‌ای مانند بوفالو و فیل‌ها باشید

 

اما سافاری Big Five تفاوت‌های اساسی با سایر تورها دارد و آن طبیعت این حیوانات است. بایستی توجه داشت باشید که با پنج حیوان وحشی و بزرگ روبرو بوده و از طرفی نیز در قلمرو آن‌ها قرار دارید. قوانینی در این سافاری‌ها وجود دارند که حتماً بایستی به آن‌ها توجه کرده و همه آن‌ها را رعایت کنید. همچنین کتاب‌های راهنمایی که در اختیارتان قرار می‌گیرد را با دقت تمام مطالعه کرده و آن‌ها را به خاطر بسپارید تا در مواقعی که به مشکل و یا چالشی برخوردید، راحت‌تر بتوانید اوضاع را کنترل کنید. همین‌طور حتماً به حرف‌های راهنمای خود با دقت گوش داده و به آن‌ها عمل کنید.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در سافاری کتاب‌های راهنمایی که در اختیارتان قرار می‌گیرد را با دقت مطالعه کمتر دچار مشکل شوید
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
در سافاری Big Five توجه داشته باشید که در قلمرو حیوانات وحشی قرار دارید

 

همان‌طور که اشاره شد محبوب‌ترین سافاری Big Five توری است که در پارک ملی کروگو برگزار می‌شود و دلیل آن نیز این است که در این پارک این پنج حیوان یعنی شیر، فیل، کرگدن، پلنگ آفریقایی و بوفالو به وفور یافت می‌شوند. اما مکان‌های دیگری در آفریقای جنوبی وجود دارند که در آن‌ها نیز این حیوانات یافت می‌شوند. یکی از این مکان‌ها منطقه Sabi Sand است که بالاترین تراکم حضور پلنگ‌های آفریقایی را در خود دارد. Timbavati و Klaserie نیز از جمله مکان‌های دیگری‌اند که این پنج حیوان با شکوه زندگی می‌کنند و شما شانس دیدن آن‌ها را دارید.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
حیوانات وحشی تقریبا در تمامی استان‌های آفریقای جنوبی یافت می‌شوند
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
Timbavati و Klaserie نیز از جمله مکان‌هایی‌اند که در آن‌ها شانس دیدن Big Five را دارید

 

اگر در تورهایی که برگزار می‌شوند و شما را به آفریقای جنوبی می‌برند شرکت کرده و با آن‌ها به این کشور سرشار از شگفتی سفر کنید، و چنان چه سافاری Big Five قسمتی از این تورهای برگزار شده باشد، شما مشکل خاصی برای حضور در سافاری نخواهید داشت. ولی در صورتی که خودتان به آفریقا سفر کرده‌اید و با توری به آفریقا رفته‌اید که سافاری Big Five را در خود ندارد، باز هم می‌توانید در این سافاری هیجان‌انگیز شرکت کنید. شما به راحتی می‌توانید با پرواز به فرودگاه پارک ملی کروگر (Kruger Park International Airport – KPIA) رفته و از آنجا به منطقه مورد نظر رفته و در سافاری‌های برگزار شده شرکت کنید.

در صورتی که خودتان قبلاً تجربه حضور در این تورها را دارید و یا با حیات وحش آشنا بوده و خودتان می‌توانید اوضاع را تحت کنترل قرار دهید، می‌توانید خودرویی اجاره کرده و خود به پارک ملی کروگو رفته و به گردش در آن بپردازید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم که خودروی ون اجاره کنید که بزرگ‌تر و راحت‌تر هستند. قبل از شروع سافاری خود نیز حتماً نقشه‌ای از منطقه تهیه کرده و همراه خود داشته باشید. راه رسیدن به پارک ملی کروگر نیز بسیار زیبا و دیدنی است که پیشنهاد می‌کنیم از آن غافل نمانید.

اگر که در تور خود اصرار دارید که حتماً همه این پنج حیوان را مشاهده کنید، معمولاً بایستی حداقل ۳ روز در این تور بمانید تا شانس دیدن Big Five را داشته باشید. ولی توجه داشته باشید که در منطقه‌ای با حیوانات وحشی قرار دارید و و طبیعتاً هیچ تضمین صد درصدی در این مکان وجود ندارد.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
اگر که در تور خود اصرار دارید که همه این پنج حیوان را مشاهده کنید، معمولاً بایستی حداقل ۳ روز در این تور بمانید تا شانس دیدن Big Five را داشته باشید

 

دوربین عکاسی، دوربین دوچشمی برای یافتن حیوانات در فاصله‌های دور، کلاه لبه‌دار، کرم ضد آفتاب و جلیقه برای شب‌ها حتماً همراهتان باشد. سعی کنید لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید، رنگ‌هایی خاکی و یا زیتونی داشته باشند.

در صورتی که فرزندتان نیز همراهتان است، بهتر است که در یکی از کمپ‌های بزرگ پارک ملی کروگر اقامت داشته باشید که در خود استخر، فروشگاه و رستوران دارند. در این کمپ‌ها بعضی اوقات ممکن است نمایش‌هایی در فضای باز نیز برگزار شوند که تماشای آن‌ها نیز می‌تواند جالب باشد.

تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five
تور سافاری آفریقای جنوبی Big Five یکی از کارهایی است که در سفر به آفریقای جنوبی نباید از دست داد

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. نظر شما درباره تورهای حیات وحش برگزار شده در آفریقای جنوبی چیست؟

منبع: country.southafrica.net

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *