شفق قطبی در روسیه نزدیکترین مکان به ایران برای تماشای شفق قطبی

حتما می‌دانید که شفق قطبی یکی از پدیده‌های خیره‌کننده در جهان است که هر کس حداقل یک بار باید آن لذت تماشای از نزدیک آن را تجربه کند.  در این میان کشورهایی که این پدیده در آنها قابل مشاهده است از ایران بسیار دور هستند و برای سفر با آنها باید دردسرها ویزای شنگن را داشته باشید (که البته ارزشش را دارد). اما روسیه مکان مناسبی برای تماشای شفق قطبی است.

تماشای شفق قطبی در روسیه

روسیه کشور بسیار پهناوری است و برای تماشای پدیده شفق قطبی باید به بخش‌های شمالی آن سفر کرد. شفق قطبی پدیده‌ای بسیار رویایی و خیره‌کننده است. در این پدیده هاله‌های زیبایی از نور بصورت متحرک در آسمان دیده می‌شوند و تماشای آن هر کسی را شگفت‌زده خواهد کرد.

اما ایجاد پدیده شفق قطبی معجزه است که به عوامل مختلفی همچون آب‌وهوا، خورشید و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. اگر همه این موارد آنطورکه باید در کنار هم باشند آسمان نیز باید به اندازه‌ای تمیز و قابل رویت باشد که بتوان این هاله‌های نور را در آسمان تماشا کرد.

با اینکه در گاهی از مواقع در سنت پترزبورگ نیز امکان مشاهده شفق قطبی وجود دارد اما معمولا برای لذت بردن از آن باید از شهرهای بزرگ و فاصله بگیرید و به مکان‌های خاصی از جهان سفر کنید.

مورمانسک Murmansk

مورمانسک در شبه‌جزیره کولا واقع شده و  شهری است در دوردست‌های شمال غربی روسیه در نزدیکی مرز روسیه با نروژ و فنلاند. معمولا بسیاری از گردشگران روسیه برای تفریحات زمستانی همچون اسکی، اسنوبورد و تماشای روستای محلی سامی به این منطقه سفر می‌کنند.  این شهر مرکز استان مورمانسک روسیه است و دارای بندری در خلیج کولا می‌باشد. مورمانسک در حقیقت بزرگترین شهر در مدار شمالگان است. شما می‌توانید در  مورمانسک به تماشای شفق قطبی بنشینید اما گردشگران حرفه‌ای توصیه می‌کنند 120 کیلومتر از شهر فاصله بگیرید و خود را به روستای تریبرکا Teriberka برسانید. تورهای محلی برای این منظور وجود دارند که با قیمت حدودا 9 هزار روبل یا 150 دلار شامل حمل‌ونقل و هتل می‌شوند.

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به مورمانسک برویم ؟

شما می‌توانید از مسکو و یا سنت پترزبورگ با استفاده هواپیما، تاکسی و یا اتوبوس به مورمانسک بروید. قیمت بلیط پرواز از مسکو به مورمانسک حدود 6 هزار روبل قیمت دارد و تاکسی‌ها نیز با مبلغ حدودا 5 هزار روبل شما را به این شهر می‌رسانند. اما اتوبوس هزینه‌ سفر به روسیه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و موجب سفر ارزان به روسیه خواهد شد.

کیروفسک، اوبلاست مورمانسک Kirovsk

کیروفسک یکی از جاذبه های دیدنی روسیه نزدیکترین شهر به کوه‌های خیبینی The Khibiny Mountains در شبه‌جزیره کولا است و یکی از محبوب‌ترین نقاط برای اسکی به شمار می‌آید. تعداد زیادی اقامتگاه زمستانی در کیروفسک به چشم می‌خورد که می‌توانید سفر زمستانی خود را برای آنها برنامه‌ریزی کنید. شهر کیروفسک، اوبلاست مورمانسک در کشور روسیه و در اوبلاست مورمانسک واقع شده‌است. کوه‌های خیبینی در جنوب مورمانسک قرار دارد و آسمان خالی از آلودگی‌اش بهترین مکان برای تماشای شفق قطبی می‌باشد.

 

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به کیروفسک برویم ؟

فرودگاه خیبینی در نزدیکی شهر کیروفسک روسیه بوده و قیمت بلیط هواپیما از مسکو و سنت پترزبورگ به آن حدود 11 هزار روبل قیمت دارد.

پتروزاودسک Petrozavodsk

در 400 کیلومتری شهر سنت پترزبورگ شهری کوچک اما دیدنی به نام پتروزاودسک قرار گرفته است. پتروزاودسک یکی از شهرهای روسیه است که مرکز جمهوری کارلیا بوده. این شهر 266 هزار نفر جمعیت دارد و در کرانه باختری دریاچه اونگا واقع شده. شهر پتروزاودسک به طول ۲۷ کیلومتر در کناره این دریاچه امتداد دارد. تورهای گردشگری زیادی به مقصد این شهر برگزار می‌گردند و مسیر دسترسی به آن نیز چندان سخت نیست.

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به پتروزاودسک برویم ؟

پرواز از شهر مسکو به پتروزاودسک حدود 7 هزار روبل می‌باشد و البته شما می‌توانید با استفاده از قطار نیز از سنت پترزبورگ به این شهر دسترسی داشته باشید. این قطار دو بار در روز به سمت پتروزاودسک خواهد رفت.

ناریان-مار Naryan-Mar

شهر ناریان-مار به عنوان مرکز ننتس اوتونوموس شناخته می‌شود و در مدار قطبی قرار گرفته است. منابع مالی مردم ناریان-مار برای زندگی در این شهر نفت، ماهیگیری و پرورش گوزن‌های شمالی است. این شهر دارای یک بنای تاریخی ارزشمند متعلق به قرن 16 میلادی نیز می‌باشد که در گذشته‌های دور از آن به عنوان تبعیدگاه و زندان استفاده می‌شد. بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی در این مکان اوایل پاییز می‌باشد.

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به ناریان-مار برویم ؟

پرواز از مسکو تا ناریان-مار حدودا 2.5 ساعت به طول می‌انجامد و به اندازه 15 هزار روبل نیز قیمت دارد. البته شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس و طی چند مسیر نیز به آن دسترسی داشته باشید.

وورکوتا Vorkuta

در وورکوتا که در جمهوری کومی Komi Republic روسیه واقع شده و پایتخت آن شهر سیکتیوکار Syktyvkarاست شفق قطبی پدیده‌ نادری به شمار نمی‌آید. برخی از محلی‌ها می‌گویند در این منطقه شفق قطبی حتی در فصل تابستان نیز دیده می‌شود. وورکوتا شمالی‌ترین نقطه در روسیه است که خط ریل آهن در آن وجود دارد. حدودا 2500 کیلومتر خط آهن از مسکو تا وورکوتا کشیده شده است.

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به وورکوتا برویم ؟

برای سفر به وورکوتا شما می‌توانید از هواپیما استفاده نمایید. طول مدت پرواز 3 ساعت است و قیمت آن نیز با 30 هزار روبل نسبتا بالا محسوب می‌شود. البته شما می‌توانید ابتدا با قطار از مسکو به سیکتیوکار رفته و پس از آن خود را به وورکوتا برسانید. قیمت بلیط قطار مسکو به سیکتیوکار 12 هزار روبل بوده و البته 21 ساعت هم طول می‌کشد تا به مقصد برسید.

یاکوتسک Yakutsk

اگر دوست دار یک ماجراجویی واقعی هستید سفر به یاکوتسک در جمهوری یاقوتستان روسیه در را در برنامه‌های سفر خود قرار دهید. یاکوتسک شهری است در شرق سیبری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه‌است. این شهر که از بندرهای مهم رودخانه لنا است 210 هزار نفر جمعیت دارد.  یاکوتسک به عنوان یکی از سردترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. دمای هوا در این شهر در روزهای سرد زمستان به منفی 60 درجه نیز می‌رسد و از مسکو نیز بسیار دور است.  یاکوتسک در سال ۱۶۳۲ به عنوان یک قلعه برای نیروهای قزاق برپا شد و رشدی نداشت تا اینکه در دهه‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ معادن طلا و دیگر ذخایر کانی در آن منطقه یافت شد. صنعتی‌سازی دوران استالین و برپایی اردوگاه‌های کار اجباری در آن دوره، باعث رشد این شهر نیز شد. یکی از بزرگ‌ترین آرایه‌های آشکارساز پرتو کیهانی در جهان در این شهر قرار دارد.

تماشای شفق قطبی در روسیه

چگونه به یاکوتسک برویم ؟

برای رسیدن به یاکوتسک و تماشای شفق قطبی در روسیه استفاده از هواپیما بهترین روش است. البته در این مسیر نیز 6.5 ساعت پرواز در انتظارشماست و مبلغ بلیط آن نیز به 20 هزار روبل می‌رسد.

بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی چه موقع است؟ آخر شهریور تا آخر فروردین

زمان دقیقی وجود ندارد که بتوان گفت بی‌شک در آن شفق قطبی در مکانی خاص در آسمان دیده می‌شود. اما بسیاری از گردشگران از تجربیات قبلی خود برای تماشای شفق قطبی استفاده می‌کنند. بطورکلی دوره زمانی تعیین شده به عنوان بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی انتهای شهریور تا انتهای ماه فروردین می‌باشد. روزهای سرد زمستان برای تماشای این پدیده توصیه شده‌اند.

برای رزرو بلیط و هتل در روسیه با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید

02188790590

منبع: zarintravel | rbth

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *