ترکیه یا مالزی ؟ کدام یک بهتر است ؟

تعطیلات همواره بهترین فرصت برای سفر رفتن و خوش گذرانی بوده است. اما انتخاب بین کشورهای مختلف همواره از چالش‌های سفر بوده است. یکی از مقایسه‌هایی که معمولا در انتخاب کشور مقصد در بین ایرانیان انجام می‌شود، مقایسه بین ترکیه و مالزی است؛ و به همین دلیل در این پست به این امر پرداخته‌ایم که ترکیه بهتره یا مالزی ؟ با ما همراه باشید.

ترکیه بهتره یا مالزی ؟‌ کدام را انتخاب کنیم؟

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران، و با جاذبه‌های گردشگری فراوان است. از گنبدهای زیبای استانبول تا خرابه‌‌های رومی در امتداد سواحل غربی و جنوبی، از سواحل آنتالیا و استراحتگاه‌‌های ساحلی دریای مدیترانه تا کوه‌های مه آلود در شرق دریای سیاه. صدها جاذبه گردشگری ترکیه را تبدیل به یکی از بهترین مقصدهای گردشگری کرده است. با توجه به اینکه سفر به کشور ترکیه بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان امکان‌پذیر است، این کشور از جمله مقصدهای سفر ایرانیان به خصوص در تعطیلات تابستان به حساب می‌آید.

[c][/c]

 

ترکیه بهتره یا مالزی
ترکیه بهتره یا مالزی ؟ برای سفر کدام را انتخاب کنیم ؟

 

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا با سواحل زیبا و طبیعت دلنشین است. مالزی مکان‌های متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند و به خاطر جاذبه‌های گردشگری خود سالانه مسافرین زیادی را جذب می‌کند. با توجه به اینکه سفر به کشور مالزی بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان امکان‌پذیر است، این کشور از جمله مقصدهای سفر ایرانیان به حساب می‌آید. مالزی کشوری است چند ملیتی که در آن نژادها و ملیت های گوناگون با فرهنگ‌ها و زبان‌های متنوع در هم آمیخته‌اند. موقعیت کشور مالزی به عنوان گذرگاه اصلی آب های جنوب شرقی آسیا موجب شده است اقوام و نژادهای گوناگون از نقاط مختلف آسیا در این کشور گردهم آیند.

در مورد مالزی بخوانید:

مالزی یا ترکیه ؟ برای سفر کدام را انتخاب کنیم؟
مالزی یا ترکیه ؟ برای سفر کدام را انتخاب کنیم؟

 

بیشتر بخوانید:

 

مقایسه آب و هوای ترکیه با مالزی

معمولا یکی از عوامل مهم در پاسخ به این سوال که ترکیه بهتره یا مالزی ، آب و هوای این دو کشور است:

ترکیه توسط کوه‌های بلند و دریاهای آزاد احاطه شده است. این کشور از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. آب و هوای شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. شهرهای ساحلی این کشور آب و هوایی مدیترانه‌ای دارند. و بخش‌های شرق و شمال شرقی ترکیه آب و هوایی کوهستانی دارند. به همین خاطر گفته می‌شود که می‌توان در هر موقعی از سال چهار فصل را در ترکیه پیدا کرد. به طور کلی آب و هوای کشور ترکیه را می‌توان به چهار قسمت تقسیم کرد : سواحل جنوب و غرب با آب و هوای مدیترانه‌ای، سواحل دریای سیاه با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل، شرق و شمال شرق ترکیه با آب و هوای کوهستانی و بخش‌های مرکزی با آب و هوای نسبتا خشک قاره‌ای.

ترکیه بهتره یا مالزی
ترکیه بهتره یا مالزی ؟ مقایسه آب و هوای ترکیه و مالزی

 

مطالب بیشتر درباره ترکیه:

 

از طرفی نیز با توجه به مکان جغرافیایی مالزی (قرار داشتن در اطراف خط استوا)، این کشور آب و هوایی استوایی دارد. آب و هوای مالزی معمولا گرم و مرطوب بوده و بارندگی در این کشور نیز زیاد است. دمای هوا نیز معمولا بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. با توجه به قرار داشتن این کشور در نزدیکی خط استوا، آب و هوای آن در طول سال تقریباً یکسان بوده و تفاوت زیادی میان فصل‌های این کشور وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که آب و هوای شهرهای مختلف مالزی ممکن است که اندکی تفاوت با آب و هوای غالب این کشور داشته باشند.

با توجه به آب و هوای گرم و مرطوب کشور مالزی، در سفر به این کشور نیازی به لباس‌های گرم نیست. بهتر است لباس‌هایی سبک را به همراه خود داشته داشته باشید. سعی کنید لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید گشاد باشند تا در این آب و هوا اذیت نشوید. لباس‌های نخی و خنک یا همان لباس‌های بهاری می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفر به مالزی باشند. لباس‌های مشکی و تیره به هیچ عنوان با خود برندارید. کفش‌های سبک و راحت را نیز فراموشی نکنید.

ترکیه بهتره یا مالزی
با توجه به قرار داشتن مالزی در اطراف خط استوا، این کشور آب و هوایی استوایی دارد

 

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به مالزی و ترکیه نباید از دست داد:

هر دو کشور ترکیه و مالزی مکان‌ها و شهرهای متعدد و زیبایی دارند که همه را برای سفر به این کشورها وسوسه می‌کنند؛ اما طبیعتا در سفر کوتاه مدت به هر کشوری، نمی‌توان از همه شهرها و مکان‌‌های دیدنی آن دیدن کرد و به ناچار بایستی از بین آن‌ها چند مورد را انتخاب کرد. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین مکان‌ها و شهرهای دیدنی ترکیه و مالزی را مشاهده کنید.

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به ترکیه نباید از دست داد

آنتالیا: آنتالیا یکی از شهرهای مهم و توریستی کشور ترکیه به حساب می‌آید. این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌شود، دارای جاذبه‌های فراوانی از جمله بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها و سواحل زیبا بوده و گردشگران زیادی در سفر خود به ترکیه بازدید از این شهر و سواحل آن را از دست نمی‌دهند.

در مورد آنتالیا بیشتر بخوانید:

ترکیه بهتره یا مالزی

مسجد ایاصوفیه: مسجد ایاصوفیه که در ابتدا کلیسا بود، در سال ۱۹۳۵ میلادی تبدیل به یک موزه شد و هم اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی کشور ترکیه است.

دودکش‌های پریان گورمه: «روستای گورمه» به خاطر وجود مخروط‌های آتشفشانی عجیب و غریب مخروطی شکل معروف شده و میزبان گردشگران زیادی است. این آتشفشان‌های مخروطی با نام «دودکش‌های پریان» شناخته می‌شوند.

بدرومبدروم یکی از شهرهای بندری و مهم ترکیه است که گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به آن سفر می‌کنند. منطقه دریای اژه ترکیه حاصل‌خیزترین منطقه کشور ترکیه به حساب آمده و پنبه، غلات، حبوبات، سبزیجات، دخانیات، زیتون، پرتقال، نارنگی، انگور، انجیر، لیمو و میوه‌های دیگری در آن کشت می‌شوند. شهر بندری بدروم نیز در این آب و هوای عالی و در بین این زیبایی‌ها قرار گرفته است.

مطالب بیشتر درمورد بدروم:

ترکیه بهتره یا مالزی

کتابخانه سلسوس:‌ کتابخانه سلسوس در حدود سال ۱۲۵ میلادی برای نگه داشتن حدود ۱۲۰۰۰ کتاب ساخته شده بود. این کتابخانه یکی از معروف‌ترین مقصدهای گردشگری ترکیه به حساب می‌آید.

مسجد آبی: مسجد آبی با نام مسجد سلطان احمد نیز شناخته می‌شود. این مسجد با مناره‌هایی زیبا و معماری خاص خود، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. وجود کاشی‌های آبی رنگ با نقش‌هایی زیبا و دلنشین در سقف این مسجد، آن را به مسجد آبی معروف کرده است.

ترکیه بهتره یا مالزی

الودنیز: این ساحل به خاطر سایه‌های فیروزه‌ای خود معروف است. این منطقه یکی از مناسب‌ترین مناطق برای پاراگلایدر است. «الودنیز» در زبان ترکی به معنای «دریای مرده» است.

کوه نمرود: این کوه دارای آثار تاریخی بسیاری است و مسافرین زیادی را نیز به خود جذب می‌کند.

شهر قدیمی در آنتالیا: کالیچی (Kaleici) که با نام « شهر قدیمی » و یا « آنتالیای قدیمی » نیز شناخته می‌شود، بخش تاریخی و کوچکی در مرکز شهر آنتالیا است. کالیچی در ابتدا شهری رومی و بعد بیزانس، بعد سلجوقی ترک و در نهایت شهر ترک‌های عثمانی بوده است. خانه‌ها و بناهای این مکان  به سبک زمان عثمانی و با سقف‌های قرمز و کوچه‌های سنگفرش شده بوده و برای قدم زدن بسیار مناسب هستند. راه‌های مختلف برای ورود به کالیچی وجود دارند که با شکوه‌ترین آن‌ها «کالاکاپیسی (Kalekapisi)» است.

ترکیه بهتره یا مالزی

قلعه بدروم: قلعه بدروم در شهر بدروم و در جنوب غرب ترکیه واقع شده است. این قلعه یکی از بناهای تاریخی با قدمت بسیاری است که تا کنون به خوبی حفظ شده است. قلعه بدروم هم اکنون به عنوان یک موزه استفاده می‌شود. بدروم یکی از شهرهای بندری و مهم ترکیه است که گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به آن سفر می‌کنند

پاموکاله: پاموکاله در ترکی به معنای «قلعه پنبه» است. پاموکاله در غرب ترکیه واقع شده است و به خاطر چشم‌اندازهای زیبا و سفیدش معروف است.

ساحل پاتارا: پاتارا یکی از بزرگترین ساحل‌های دریای مدیترانه است. این ساحل در میان یک پارک ملی قرار داشته و گونه‌های مختلف پرندگان نیز در آن یافت می‌شوند.

کوش آداسیکوش آداسی (به ترکی استانبولی: Kuşadası؛ به معنای جزیره پرنده) یکی از شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد گزدشگری است که در جنوب ساحل دریای اژه واقع شده است و در تعطیلات و به خصوص در فصل تابستان جمعیت موجود در آن چند برابر می‌شود!! کوش آداسی که زمانی یک دهکده کوچک بوده است، امروزه تبدیل به یکی از شلوغ‌ترین شهرستان‌های ترکیه و مرکزی برای فرش و چرم تبدیل شده است.

ترکیه بهتره یا مالزی

مطالب بیشتر درباره کوش آداسی:

 

تئاتر آسپندوس: تئاتر آسپندوس یکی از تئاترهای معروف باستانی است که تا به حال به خوبی محافظت شده است. این تئاتر بعدها به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد و به همین خاطر همیشه تحت مراقبت بوده است. به همین دلیل تا به حال به خوبی پابرجا مانده است.

بازدید از کاخ توپ‌قاپی: این کاخ در استانبول واقع شده و از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است. کاخ توپ‌قاپی نمونه‌ای زیبا از معماری اسلامی به شمار می‌آید که  امروزه بعنوان موزه برای بازدید عموم استفاده می‌شود.

سامسون ترکیه: سامسون یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی در خود داشته و به همین دلیل نیز گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این شهر در حال رشد، دارای ۲ دانشگاه، چندین بیمارستان، تعداد زیادی مراکز خرید، مراکز ورزشی بزرگ و کارخانجات صنعتی بوده و یکی از شهرهای صنعتی ترکیه نیز محسوب می‌شود.

در مورد سامسون بیشتر بخوانید:

ترکیه بهتره یا مالزی

آلاچاتیگردشگرانی که به شهر آلاچاتی سفر می‌کنند، معمولا به دنبال فضایی آرامبخش و به دور از سر و صدا و ترافیک‌ شهری هستند. خانه‌های سنگی و قدیمی مسحور کننده در خیابان‌ها و کوچه‌هایی باریک، کافه‌ها و رستوران‌های بین راهی فراوان و بیش از ۷۰ هتل و مسافرخانه دوست داشتنی و صمیمی از جمله مواردی هستند که گردشگران و مسافرین را به این شهر جذب می‌کنند.

در مورد آلاچاتی بیشتر بخوانید:

 

ترکیه بهتره یا مالزی

بازدید از مسجد ایاصوفیه: همان طور که اشاره شد این مسجد یکی از مکان‌های دیدنی ترکیه به حساب می‌آید. گردشگران زیادی از این مسجد بازدید می‌کنند.

ترکیه بهتره یا مالزی

رفتن به حمام ترکی: با رفتن به حمام ترکی تمامی خستگی سفر از بدنتان خارج خواهد شد.

‏رفتن به پارک امیرگان‏: این پارک یکی از پارک‌های زیبای ترکیه است. گل‌های زیبای فراوانی در این پارک وجود دارند. با ورود به این پارک احساس خواهید کرد که به تکه‌ای از بهشت وارد شده‌اید.

بازدید از ‏ موزه باستانی استانبول: اگر علاقه‌مند به مجسمه‌های تاریخی هستید، در سفر به ترکیه‌، این موزه را از دست ندهید. موزه باستانی استانبول در همان محوطه کاخ توپ‌قاپی قرار دارد. «تابوت اسکند کبیر» نیز در این موزه قرار دارد.

‏‏خرید کردن در بازار بزرگ ( گرند بازار )‏‏: گرند بازار یا همان بازار بزرگ، یکی از قدیمی‌ترین و شلوغ‌ترین بازارهای ترکیه است. در این بازار می‌توانید محصولات سنتی زیبایی پیدا کنید.

ترکیه بهتره یا مالزی

رفتن به صومعه سوملا: این صومعه در دل کوهی در منطقه ماچکا ساخته شده است. برای رسیدن به این صومعه بایستی راه‌های پر و پیچ و خمی ار طی کنید؛ ولی بعد از رسیدن به‌ آن با منظره‌ای مواجه خواهید شد که نفستان در سینه حبس خواهد شد.

رفتن به کاخ دلمه باغچه: این کاخ در قرن ۱۹ و با استفاده از ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شده است. از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی از این مکان به عنوان مرکز امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده است.

بازدید از ‏مسجد سلیمانیه‏‏‏‏‏‏‏: این مسجد نیز یکی از معروف‌ترین جاذبه‌‌های گردشگری است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

رفتن به بازار کمرالتی: این بازار در شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. بازار کمرالتی بازاری رنگارنگ و شلوغ است.

ازمیر: ازمیر ترکیه سومین بزرگترین شهر این کشور بوده و با موقعیتی ممتاز به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری، و با توجه به قرار گرفتن در ساحل دریای اژه، به نوعی پایتخت منطقه اژه به شمار می‌رود.

در مورد ازمیر بیشتر بخوانید:

ترکیه بهتره یا مالزی

مارماریس: مارماریس ترکیه نیز یکی از شهرهای ساحلی محبوب ترکیه بین گردشگران بوده و سالانه میزبان میهمانان زیادی از سراسر جهان است. مارماریس یکی از شهرهای زیبا و پر رفت و آمد ترکیه بوده و ترکیبی از زیبایی‌های طبیعی و حیرت‌انگیز برای زندگی است که در سواحل جنوب غربی مدیترانه‌ای ترکیه قرار دارد. بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل تابستان است که در آن جمعیت مارماریس تقریبا به ۲۵۰ هزار نفر افزایش می‌یابد. مارماریس به خاطر زندگی شبانه‌اش شهرت خاصی داشته و گویا زندگی شبانه در آن بی پایان است. بسیاری می‌گویند که در صورت سفر به مارماریس دیگر قصد بازگشت از آن را نخواهید داشت!

مطالب بیشتر درباره مارماریس:

ترکیه بهتره یا مالزی

رفتن به تنگه بسفروس: در سفر به استانبول، سوار شدن بر کشتی و گردش در این تنگه را از دست ندهید.

امتحان کردن غذاهای ترکی: در سفر به هر شهر و کشوری، یکی از جاذبه‌ها و تجربه‌های لذت‌بخش برای هر مسافر و گردشگر، غذاهای محلی یا سنتی آن شهر و کشور است. در سفر به ترکیه به هیچ عنوان این غذاهای خوشمزه ترکیه را از دست ندهید.

وانوان (Van) شهری با نام کوتاه ولی با سابقه طولانی بوده جاذبه‌های دیدنی فراوانی، مخصوصا برای علاقمندان به جاذبه‌های تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و افراد علاقمند به گربه‌ها!! دارد. وان که در ساحل شرقی « دریاچه وان » واقع شده است، از سال‌های بسیار دور در این مکان وجود داشته است. وان در منطقه‌ای سرسبز و بارانی و در بین کوه‌های سنگی قرار گرفته و یکی از شهرهای سرسبز ترکیه محسوب می‌شود.

مطالب بیشتر در مورد وان ترکیه:

ترکیه یا مالزی

غواصی کنار کوسه‌ها‏‎‎: اگر علاقه‌مند به آب و ماهی‌ها هستید، نباید غواصی در آکواریوم آبی استانبول را از دست بدهید.

لذت بردن از ساحل‌های ترکیه: ترکیه ساحل‌های زیبای زیادی دارد. و هر یک از این ساحل‌ها زیبایی و طبیعت خاص خود را دارند.

ترکیه بهتره یا مالزی

اما ترکیه شهرهای زیبای متعددی دارد که انتخاب بین آن‌ها کار ساده‌ای نبوده و یکی از چالش‌های سفر به ترکیه به حساب می‌آید. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر به ترکیه، مقایسه شهرهای مختلف این کشور را مطالعه کنید تا راحت‌تر در مورد انتخاب این شهرها تصمیم بگیرید.

 

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به مالزی نباید از دست داد

سفر و گردش در کوالالامپور : کوالالامپور، یکی از زیباترین شهرهای مالزی با فضایی رنگارنگ و شاد است که معمولا اولین مقصد گردشگران در سفر به مالزی به شمار می‌رود.

ترکیه بهتره یا مالزی
کوالالامپور، یکی از زیباترین شهرهای مالزی با فضایی رنگارنگ و شاد است

 

گردش در بوکیت بینتانگ : منطقه‌ای در مرکز شهر کوالالامپور، مناسب برای علاقه‌مندان به خرید.

باغ پرندگان کوالالامپور : باغ پرندگان کوالالامپور، یکی از زیباترین باغ پرندگان کشور مالزی، با انواع مختلف پرندگان است. این باغ یک دریاچه مصنوعی نیز دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند در آن قایق سواری نمایند.

بازار مرکزی کوالالامپور : بازار مرکزی کوالالامپور یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید مالزی به حساب می‌آید. این بازار در واقع یک مرکز فرهنگی است که به صنایع دستی مالزی اختصاص یافته است و در آن کالاهای هر نژادی از کشور مالزی یافت می‌شود. این بازار در ابتدا به عنوان بازار تره بار استفاده می‌شد، ولی امروزه  به محلی برای عرضه صنایع دستی و کارهای هنری مالزی تبدیل شده است.

ترکیه بهتره یا مالزی
بازار مرکزی کوالالامپور در ابتدا به عنوان بازار تره بار استفاده می‌شد، ولی امروزه به محلی برای عرضه صنایع دستی و کارهای هنری مالزی تبدیل شده است

 

محله چینی‌های : محله چینی‌ها یا همان Chinatown در قلب کوالالامپور و در خیابان پتالینگ (Petaling Street) قرار گرفته است. چینی‌ها در اوایل ۱۸۰۰ میلادی وارد این شهر شده و در این محل ساکن شدند. در این محل فروشگاه‌ها و خانه‌ها همگی به سبک چینی‌ها بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کوالالامپور به حساب می‌آید.

ترکیه بهتره یا مالزی
محله چینی‌ها یا همان Chinatown در قلب کوالالامپور و در خیابان پتالینگ (Petaling Street) قرار گرفته است

 

لذت بردن از چای در ارتفاعات کامرون : ارتفاعات کامرون، یکی از بزرگترین تفرجگاه‌های مرتفع مالزی است. این ارتفاعات منظره‌های زیبای فراوانی دارد. با پیاده روی در بین روستاهای این منطقه، از طبیعت بکر و زیبا و مزرعه‌های چای منطقه لذت برده و خستگی خود را با نوشیدن یک چای خوش عطر در این ارتفاعات، فراموش کنید.

ترکیه بهتره یا مالزی
با پیاده روی در بین روستاهای منطقه کامرون، از طبیعت بکر و زیبا و مزرعه‌های چای منطقه لذت برده و خستگی خود را با نوشیدن یک چای خوش عطر در این ارتفاعات، فراموش کنید

 

گردشگری در کوه کینابالو (Kinabalu ) : گردش کردن در این کوه ۴۰۹۵ متری، با طبیعت زیبایش، خاطره‌ای زیبا برایتان خواهد بود.

رفتن به معبد کک لوک سی (Kek Lok Si) : یکی از بزرگترین معبدهای بودا همراه با اوناع مجسمه‌های بزرگ و کوچک از خدایان بودایی، سالن‌ها و گالری‌های مختلف.

باتو کیو (Batu Caves) : «باتو کیو» نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این مکان یکی از زیارتگاه‌های محبوب هندوها و از جمله مکان‌های پربازدید شهر کوالالامپور است. سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر برای دیدن این معبد به شهر کوالالامپور می‌آیند.

ترکیه بهتره یا مالزی
«باتو کیو» نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است

 

رفتن به پارک زیبای کی ال سی سی (KLCC Park) : این پارک در مرز شهر کوالالامپور قرار داشته و محیطی بسیار زیبا و سرسبز دارد.

گردش در گونانگ مولو (Gunung Mulu) : این مکان به خاطر سنگ‌های آهکی و غارهای زیبایش معروف شده است؛ و یکی از مکان‌های توریستی کشور مالزی به حساب می‌آید.  شکل‌های تیز سنگ‌های موجود در این منطقه، گردشگران زیادی را به کشور مالزی می‌کشانند.

Bukit Bintang : منطقه اصلی خرید شهر کوالالامپور است. در این منطقه مراکز خرید، بارها، کافه‌‌ها و بازارهای شبانه فراوانی وجود دارند. زندگی شبانه این منطقه و خوردن شام در رستوران‌هایش را در سفر به شهر کوالالامپور از دست ندهید.

ترکیه بهتره یا مالزی
زندگی شبانه Bukit Bintang و خوردن شام در رستوران‌هایش را در سفر به شهر کوالالامپور از دست ندهید

 

رفتن به پارک تامان نگارا : تامان نگارا به زبان مالایی به معنی پارک ملی است. این پارک زیبا در مالزی، در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین جنگل های گرمسیری در دنیاست. در این جنگل درختانی با قدمت زیاد و آبشارهای بسیار زیبا، چشم هر توریستی را خیره می‌کنند.

ترکیه بهتره یا مالزی
پارک تامان نگارا، یکی از قدیمی‌ترین جنگل های گرمسیری در دنیاست که در آن درختانی با قدمت زیاد و آبشارهای بسیار زیبا، چشم هر توریستی را خیره می‌کنند

 

غذاهای خوشمزه :‌ از غذاهای خوشکزه مالزی مثل برنج روی برگ موز، ناسی داگانگ، چای گوشت با استخون، رشته فرنگی زرد چینی، ساتای مالزی، چارسیو رایس و غذاهای خوشمزه دیگر مالزی غافل نشوید.

برج‌های دوقلوی پتروناس (PETRONAS TWIN TOWERS) : برج‌های دوقلوی پتروناس از بلندترین آسمان خراشهای جهان هستند که در شهر کوالالامپور در کشور مالزی قرار گرفته‌اند. سفر به شهر کوالالامپور بدون بازدید از این برج‌های دوقلو کامل نمی‌شود. ‌در این برج‌ها به طبقه ۴۱ و ۴۲ بروید تا نمایی کلی و زیبا از شهر کوالالامپور ببینید. آکواریوم‌های زیبا، لوازم لوکس و گالری هنری از جمله زیبایی‌های این دو برج هستند.

ترکیه بهتره یا مالزی
آکواریوم‌های زیبا، لوازم لوکس و گالری هنری از جمله زیبایی‌های این دو برج هستند

 

با توجه به وجود فرهنگ‌های مختلف در کشور مالزی، جشن‌ها و مناسبت‌‌های زیاد و متنوعی در این کشور برگزار می‌شوند. از جمله : جشن عید فطر و کریسمس، جشن هندوها، جشن سال نوی چینی، جشنواره چراغ دریایی و …

مراسم معروف کشور مالزی عبارت‌اند از :

 • عيد قربان : عید مخصوص مسلمانان مالزی، با سنت‌هایی شبیه به جشن عید قربان ایرانیان
 • تايپو‌سام : جشنی که توسط هندوها برگزار شده و گردشگران زیادی را نیز به خود جذب می‌کند
 •  سال نو چينی‌ها :‌ یکی از جذاب‌ترین و بزرگترین جشن‌های سال نو چینی‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیا
 • عيد فطر (هاری رایا پوآسا) : جشن مسلمانان به مناسبت پایان ماه رمضان
 • جشن شيرينی ماه و فانوس : این جشن كه به نام جشن «اواسط پاييز» نیز شناخته می‌شود، یک جشن تاریخی برای مردم کشور مالزی است
 • جشن ارواح گرسنه : این جشن توسط  بودائي‌ها و تائوئي‌ها‌ برگزار می‌شود. در این جشن اهالی جمع شده و برای ارواح غذا می‌خرند
 • روز وساك : جشن بودایی برای بزرگداشت سه روز مهم ( تولد ، روشنگری و دستیابی به نیروانا) در زندگی بودا
 • ديپاوالی (دیوالی) : جشنواره چراغ های هندو و همچنین روز سال نو هندو؛ جشنی رنگارنگ و جذاب
 • هري جاوا : این مراسم در اول ماه ژوئن و به مدت يک هفته و برای اعلام پايان فصل برداشت زمين‌های برنج و شروع فصل جديد كاشت مجدد برگزار می‌شود. این مراسم همراه با جشن و پایکوبی بوده و غذاهای متنوع و رنگارنگی در آن یافت می‌شود.
 • کریسمس : جشن برگزار شده توسط مسیحیان کشور مالزی در روز ۲۵ دسامبر
ترکیه بهتره یا مالزی
جشن سال نو چینی‌ها ، یکی از جذاب‌ترین و بزرگترین جشن‌های سال نو چینی‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیا

 

در مورد مالزی بیشتر بخوانید:

 

در این پست از زرین نما بلاگ به مقایسه ترکیه و مالزی پرداختیم. امیدواریم که این مطلب در تصمیم‌گیری به شما کمک کرده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ ترکیه بهتره یا مالزی ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

دسته بندی های مرتبط

1 دیدگاه برای ”ترکیه یا مالزی ؟ کدام یک بهتر است ؟

 1. سلام و ممنون از وقتی که گذاشتید و اطلاعات بسیار کوتاه ولی جامع و پسندیده در اختیارمون قراردادید سپاسگزارم؛من دو بار به مالزی و یکبار به ترکیه سفر کرده ام هردو کشور رو دوست دارم و سفر خوبی رو تجربه کردم ولی باید بگم ازانتخاب هیچ کدوم پشیمون نخواهید شد و اینکه آب و هوای استوایی دوست داشته باشید یا مدیترانه ای کاملا سلیقه ای هست اما من انتخاب اولم حتما مالزی هستش ، ایشااله همیشه خوش باشید و خوش بگذرونید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *