مشاهده شدن بی‌سابقه نهنگ ارکا (نهنگ قاتل) در آب‌های بوشهر!!

نهنگ قاتل یا همان نهنگ ارکا ، از جمله پستاندارهای دریایی است که به خانواده دلفین‌های اقیانوسی تعلق داشته و بزرگ‌ترین جاندار در میان دلفین‌سانان است. این نهنگ به طرز عجیبی دیروز در آب‌های بوشهر مشاهده شد. در ادامه با زرین‌نما بلاگ همراه باشید تا کلیپ نهنگ قاتل در بوشهر را مشاهده نمایید.

نهنگ‌های قاتل یا نهنگ ارکا در اقیانوس‌های سراسر جهان، از دریاهای قطبی گرفته تا دریاهای گرمسیری، یافت می‌شوند. آن‌ها طعمه‌های گوناگونی را به‌عنوان غذا شکار می‌کنند، با این حال بعضی از این نهنگ‌ها تنها به دنبال یک نوع طعمه خاص می‌روند. بعضی از این نهنگ‌ها تنها از ماهیان تغذیه می‌کنند و برخی دیگر به گله‌های پستانداران دریایی، مانند فک، شیر دریایی، گراز دریایی و حتی نهنگ‌ها نیز حمله می‌کنند. نهنگ‌های قاتل در بالای هرم غذایی هستند، دشمنان طبیعی ندارند و گاه کوسه‌های بزرگ را نیز طعمه خود می‌کنند!!

نهنگ‌های قاتل بسیار اجتماعی‌اند؛ بعضی دسته‌های آن‌ها دارای خانواده‌های مادرنهاد هستند که پایدارترین خانواده‌های این چنینی در میان همه جانوران را تشکیل می‌دهند. روش‌های شکار پیچیده و صداهای تولیدیشان، که اغلب منحصر به یک دسته‌اند و نسل به نسل منتقل می‌شوند، به عنوان گونه‌ای از فرهنگ شناخته می‌شوند.

در حال حاضر اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست وضعیت بقای نهنگ ارکا را در حالت اطلاعات ناکافی طبقه‌بندی کرده‌ است؛ چرا که این احتمال وجود دارد که یک زیرگونه یا بیشتر از این جاندار، خود گونه‌هایی جدا باشند. بعضی جمعیت‌های محلی این گونه در برخی مناطق به دلایلی مانند نابودی طعمه‌ها، از میان رفتن قلمرو، آلودگی آب و یا برخورد با ماهیگیران به‌عنوان گونه تهدیدشده یا در معرض خطر در نظر گرفته می‌شوند.

نهنگ‌های قاتل به عنوان خطری برای انسان دیده نمی‌شوند، با این حال گزارش‌هایی از زخمی یا کشته شدن تربیت کنندگان نهنگ‌های قاتل در اسارت و در پارک‌های نمایشی پستانداران دریایی منتشر شده‌است. این جانوران نقش مهمی در فرهنگ و باورهای مردم بومی مناطقی از جهان دارند و به آن‌ها هم به عنوان روح انسان‌ها و هم کشتارگرانی بی‌رحم نگریسته می‌شود.

این نهنگ به طرز عجیبی دیروز در آب‌های بوشهر مشاهده شده است که در ادامه می‌توانید کلیپ آن را مشاهده نمایید.

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *