بلغارستان بهتره یا ترکیه ؟ در سفرهای خود کدام را انتخاب کنیم؟

تعطیلات تابستان بهترین فرصت برای مسافرت است. اما انتخاب بین کشورهای مختلف همواره از چالش‌های سفر بوده است. یکی از مقایسه‌هایی که معمولا در انتخاب کشور مقصد در بین ایرانیان انجام می‌شود، مقایسه ترکیه با بلغارستان است؛ و به همین دلیل در این پست به این امر پرداخته‌ایم که « بلغارستان یا ترکیه ؟ » با ما همراه باشید.

بلغارستان یا ترکیه ؟ در سفر خود کدام را انتخاب کنیم؟

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران، و با جاذبه‌های گردشگری فراوان است. از گنبدهای زیبای استانبول تا خرابه‌‌های رومی در امتداد سواحل غربی و جنوبی، از سواحل آنتالیا و استراحتگاه‌‌های ساحلی دریای مدیترانه تا کوه‌های مه آلود در شرق دریای سیاه. صدها جاذبه گردشگری ترکیه را تبدیل به یکی از بهترین مقصدهای گردشگری کرده است. با توجه به اینکه سفر به کشور ترکیه بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان امکان‌پذیر است، این کشور از جمله مقصدهای سفر ایرانیان به خصوص در تعطیلات تابستان به حساب می‌آید.

[c][/c]

 

بلغارستان یا ترکیه ؟
بلغارستان یا ترکیه ؟ کدام یک بهتر است؟

 

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپا است که با کشورهای یونان، رومانی، ترکیه، مقدونیه و صربستان هم مرز است. این کشور همچنین دارای خط سواحلی طولانی با دریای سیاه است. مردم کشورهای همسایه بلغارستان به راحتی می‌توانند با خودروی شخصی خود به این کشور سفر کنند. و از طرفی نیز از بیشتر شهرهای اروپایی پروازهایی به شهرهای مهم بلغارستان وجود دارند که با کمتر از سه ساعت پرواز می‌توانند به این کشور و مقصد مورد نظر خود برسند.
حدود ۸۵ درصد مردم بلغارستان بلغاری تبار و بقیه نیز بیشتر ترک و کولی هستند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم این کشور بلغاری بوده ولی معمولاً مردم آن و به‌خصوص جوانان ترجیح می‌دهند که به زبان انگلیسی صحبت کنند. به همین دلیل نیز مسافرینی که بلغارستان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، در صورت آشنایی با زبان انگلیسی در بلغارستان به مشکلی برنمی‌خورند.

بلغارستان یا ترکیه
بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپا و به پایتختی صوفیه بوده و یکی از کشورهای توریست‌پذیر به حساب می‌آید

 

در مورد بلغارستان بیشتر بخوانید:

 

مقایسه آب و هوای بلغارستان با ترکیه

یکی از عوامل مهم در پاسخ به این سوال که بلغارستان یا ترکیه ؟ آب و هوای این دو کشور می‌باشد که بایستی به آن توجه شود:

بلغارستان از جمله کشورهایی است که در تابستان آب و هوای گرم داشته و در زمستان نیز آب و هوای آن نسبتاً سرد است. کوه‌های اطراف این کشور در طول زمستان پوشیده از برف هستند که باعث می‌شوند این کشور تبدیل به مکانی مناسب برای علاقمندان به اسکی شود. از طرفی نیز با توجه به تابستان‌های گرم این کشور و وجود سواحل زیبا در آن، با بالا رفتن تدریجی دمای بلغارستان، سواحل دریای سیاه مکانی عالی برای تعطیلات تابستانی و خوشگذرانی در این کشور می‌شوند.

بلغارستان یا ترکیه
بلغارستان از جمله کشورهایی است که در تابستان آب و هوای گرم داشته و در زمستان نیز آب و هوای آن نسبتاً سرد است

 

از طرفی ترکیه توسط کوه‌های بلند و دریاهای آزاد احاطه شده است. این کشور از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. آب و هوای شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. شهرهای ساحلی این کشور آب و هوایی مدیترانه‌ای دارند. و بخش‌های شرق و شمال شرقی ترکیه آب و هوایی کوهستانی دارند. به همین خاطر گفته می‌شود که می‌توان در هر موقعی از سال چهار فصل را در ترکیه پیدا کرد. به طور کلی آب و هوای کشور ترکیه را می‌توان به چهار قسمت تقسیم کرد : سواحل جنوب و غرب با آب و هوای مدیترانه‌ای، سواحل دریای سیاه با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل، شرق و شمال شرق ترکیه با آب و هوای کوهستانی و بخش‌های مرکزی با آب و هوای نسبتا خشک قاره‌ای.

بلغارستان یا ترکیه ؟
بلغارستان یا ترکیه ؟ مقایسه بلغارستان با ترکیه از نظر آب و هوا

 

مطالب بیشتر درباره ترکیه:

 

مکان‌ها و شهرهای دیدنی بلغارستان و ترکیه

هر دو کشور ترکیه و بلغارستان مکان‌ها و شهرهای متعدد و زیبایی دارند که همه را برای سفر به این کشورها وسوسه می‌کنند؛ اما طبیعتا در سفر کوتاه مدت به هر کشوری، نمی‌توان از همه شهرها و مکان‌‌های دیدنی آن دیدن کرد و به ناچار بایستی از بین آن‌ها چند مورد را انتخاب کرد. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین مکان‌ها و شهرهای دیدنی ترکیه و بلغارستان را مشاهده کنید.

مکان‌های دیدنی بلغارستان و کارهایی که در سفر به این کشور نباید از دست داد

 • صوفیه، پایتخت بلغارستان

صوفیه پایتخت کشور بلغارستان بوده و یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور به حساب می‌آید که میزبان گردشگران بسیاری است. این شهر یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی بلغارستان است که در حال پیشرفت بوده و به سمت مدرن بودن گام برداشته است. صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارک آزادی، کاخ سابق سلطنتی، کلیساهای مختلف تاریخی و بلوار ویتوشا اشاره کرد.

بلغارستان یا ترکیه
صوفیه یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی بلغارستان است که در حال پیشرفت بوده و به سمت مدرن بودن گام برداشته است

 

 • پلوودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان

پلوودیو نیز یکی از شهرهای تاریخی کشور بلغارستان به حساب آمده و دومین شهر بزرگ این کشور است. این شهر شاید همانند شهر صوفیه شلوغ نباشد، ولی پارک‌های زیبا و مکان‌های باستانی فراوانی دارد که شهرت خود را مدیون آن‌ها است. از جمله مکان‌های دیدنی پلوودیو نیز می‌توان به سالن تئاتر رومی‌ها، خانه هیندلین، نمایشگاه هنر فیلی‌پوپولیس، موزه باستان‌شناسی، گالری‌های متعدد، مرکز فرهنگی تراکارت، کلیسای سنت مارینا، باغ مرکزی تزار سایمون، آسنوفگراد و صومعه‌ی بچکوف اشاره کرد.

بلغارستان یا ترکیه
پلوودیو نیز یکی از شهرهای تاریخی کشور بلغارستان به حساب آمده و دومین شهر بزرگ این کشور است

 

 • وارنا، پایتخت دریایی بلغارستان

وارنا نیز یکی از شهرهای معروف بلغارستان بوده و پس از دو شهر صوفیه و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان به شمار می‌رود. وارنا بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است و بندر مهمی در بخش شرقی بلغارستان به شمار می‌رود که به پایتخت دریایی این کشور معروف شده است. وارنا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپایی به حساب می‌آید؛ در سال ۱۹۷۲ در نزدیکی بندر وارنا قدیمی‌ترین گنج طلا در جهان، که حدودا مربوط به ۴۵۰۰ سال می‌باشد، یافت شد: گورستانی باستانی با ۲۸۰ مقبره و حدود ۳۰۱۰ اشیای طلایی با وزن تقریبی شش کیلوگرم که به گفته باستان شناسان قدیمی‌ترین گنج پیدا شده در اروپا تا کنون است. اما علی‌رغم سابقه طولانی این شهر، وارنا امروزه بزرگترین شهر در ساحل دریای سیاه بلغارستان بوده و بندر اصلی حمل و نقل دریایی و تجاری به حساب می‌آید که رویدادهای فرهنگی فراوانی در آن برگزار می‌گردند.

بلغارستان یا ترکیه
وارنا امروزه بزرگترین شهر در ساحل دریای سیاه بلغارستان بوده و بندر اصلی حمل و نقل دریایی و تجاری به حساب می‌آید

 

در مورد وارنا بیشتر بخوانید:

 

 • بورگاس، شهری صنعتی در بلغارستان

شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیو و وارنا است. این شهر مرکز استان بورگاس و یک شهر مهم از نظر صنعتی، حمل و نقل، فرهنگی و مرکز توریستی در کشور بلغارستان محسوب می‌گردد. حومه شهر بورگاس دارای هتل‌ها و آپارتمان‌های متعددی برای گذران تعطیلات گردشگران و میهمانخانه‌های ویژه به همراه فروشگاه‌ها، رستوران‌های شیک و ساحل شنی زیبا است. بورگاس، در عین حال نیز ترکیب مناسبی از، صلح و حفظ آرامش با دسترسی آسان به تکاپو و شلوغی و تفریحات شبانه برای گردشگرانی که این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند، فراهم کرده است.

بلغارستان یا ترکیه
حومه شهر بورگاس دارای هتل‌ها و آپارتمان‌های متعددی برای گذران تعطیلات گردشگران به همراه فروشگاه‌ها، رستوران‌های شیک و ساحل شنی زیبا است

 

 • خرید در پلوودیو

خرید در شهر پلوودیو یکی از کارهایی است که در سفر به این شهر نباید فراموش شود. این شهر فروشگاه‌های لباس متنوعی دارد که خرید در آن‌ها می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. البته شاید قیمت این لباس‌ها ارزان نباشد، ولی بسیار شیک و زیبا هستند. در صورتی که قصد خرید ندارید نیز می‌توانید به میدان اصلی شهر رفته و با نوشیدن یک قهوه و خوردن یک ناهار ارزان در آن، از روز خود لذت ببرید.

بلغارستان یا ترکیه
در پلوودیو  به میدان اصلی شهر رفته و با نوشیدن یک قهوه و خوردن یک ناهار ارزان در آن، از روز خود لذت ببرید

 

 • خوش‌گذرانی در سواحل گلدن سندز وارنا

همان‌طور که اشاره شد، وارنا بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است که این امر باعث می‌شود وارنا سواحل زیبایی داشته باشد. منطقه گلدن سندز یا همان ماسه‌های طلایی از جمله این سواحل هستند که با مناظر زیبای دریای آبی و سواحل طلایی و کوه‌های سرسبز اطراف بسیار زیبا هستند. به همین خاطر نیز گردشگران اقامت در این منطقه را ترجیح می‌دهند. از این روی در این منطقه با آب و هوای عالی در میان بافت منحصر به فرد کوه‌های سرسبز و دریا و ساحل شنی هتل‌ها، آپارتمان و بارهای متعدد برای میزبانی از گردشگران مشتاق ساخته شده است تا تعطیلات ارزان و به یادماندنی را سپری کنند. شاید بتوان گفت سواحل گلدن سندز معروف‌ترین سواحل بلغارستان هستند که باعث می‌شوند سالانه گردشگران زیادی شهر وارنا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

بلغارستان یا ترکیه ؟
سواحل گلدن سندز معروف‌ترین سواحل بلغارستان هستند که باعث می‌شوند سالانه گردشگران زیادی شهر وارنا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند

 

 • نسبار، شهر ثبت شده در یونسکو

نسبار نیز یکی از شهرهای تاریخی بلغارستان به حساب می‌آید که در استان بورگاس قرار گرفته است و در صورت سفر به شهر بورگاس، می‌توانید به این شهر نیز سری بزنید. سابقه این شهر تاریخی بلغارستان، که یک شبه‌جزیره سنگی است، به ۳۰۰۰ سال پیش بازگشته و نام آن در یونسکو نیز ثبت شده است. همان طور که اشاره شد، نسبار شهری تاریخی است و آنچه اکنون از آن باقی مانده است، ساختمان‌هایی‌اند که به دوران یونان یا هلنستیک (Hellenstic) تعلق دارند. این بناهای تاریخی شامل ارگ شهر، معبد آپولو (Apollo)، میدان عمومی و استحکام‌های دوران تراسیان‌ها هستند. همین طور در شهر نسبار، قلعه‌ای وجود دارد که در زمان حکومت بیزانس (امپراطوری رم شرقی) در این منطقه احداث شده بود.

بلغارستان یا ترکیه ؟
نسبار نیز یکی از شهرهای تاریخی بلغارستان به حساب می‌آید که در استان بورگاس قرار گرفته است

 

 • رفتن به کلیسای سنت جورج صوفیه

بلغارستان کشوری تاریخی به حساب می‌آید و به همین دلیل نیز بناهای تاریخی فراوانی در خود دارد. یکی از این بناها، کلیسای سنت جورج در پایتخت این کشور است که به خوبی حفظ شده است و می‌تواند جاذبه‌ای مناسب برای علاقمندان به بناهای باستانی و قدیمی باشد. این کلیسا به صورت ساختمانی مدور ساخته شده و بخشی از یک مجموعه بزرگ از ساختمان‌های باستانی از اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم میلادی است که در بین هتل شرایتون و مقر ریاست جمهوری بلغارستان واقع شده است.

بلغارستان یا ترکیه ؟
کلیسای سنت جورج به خوبی حفظ شده است و می‌تواند جاذبه‌ای مناسب برای علاقمندان به بناهای باستانی و قدیمی باشد

 

 • بازدید از قارچ‌های سنگی غول پیکر

بلغارستان سنگ‌هایی عجیب به شکل‌های مختلفی دارد که هیچ یک از آن‌ها به اندازه سنگ‌هایی به شکل قارچ که در ملنیک قرار دارند عجیب نیستند. ملنیک کوچک‌ترین شهر بلغارستان به حساب می‌آید که با این قارچ‌های سنگی و نوشیدنی‌های خود شناخته می‌شود.

بلغارستان یا ترکیه ؟
بلغارستان سنگ‌هایی عجیب به شکل‌های مختلفی دارد که هیچ یک از آن‌ها به اندازه سنگ‌هایی به شکل قارچ که در ملنیک قرار دارند عجیب نیستند

 

 • رفتن به هفت دریاچه ریلا (Seven Rila Lakes)

بلغارستان در کنار بناهای باستانی خود، طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد که هت دریاچه ریلا یکی از آن‌هاست. این دریاچه‌ها در کوه‌های ریلا واقع شده‌اند و هر یک از آن‌ها نیز نام خود را با توجه به ویژگی و مشخصه‌ای که دارند برگرفته‌اند. در واقع هفت دریاچه ریلا گروهی از دریاچه های یخی هستند که بین ارتفاع ۲۱۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌اند. در این مجموعه دریاچه‌ها یکی بالای دیگری واقع شده و توسط یک جریان کوچک و یا آبشار کوچک به هم متصل شده‌اند که این امر نیز بر زیبایی این دریاچه‌ها می‌افزاید.

بلغارستان یا ترکیه ؟
بلغارستان در کنار بناهای باستانی خود، طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد که هت دریاچه ریلا یکی از آن‌هاست

 

 • رفتن به باغ دریایی وارنا

باغ دریایی وارنا پارک بزرگی است که در امتداد ساحل واقع شده و یک اثر تاریخی ملی کشور بلغارستان به حساب می‌آید. باغ دریایی از جمله مکان‌های تفریحی شهروندان وارنا بوده و افراد زیادی برای تفریح و استراحت به این پارک می‌آیند. جاذبه‌های توریستی مهم و بناهای یادبود ملی بسیاری در این باغ وجود دارند که بازدید از آن‌ها را در سفر به وارنا به شما توصیه می‌کنیم. مردم بلغارستان به این منطقه MORS KATO GARDINA ( مورس کاتو گرادینا ) و به انگلیسی SEA GARDEN می‌گویند.

بلغارستان یا ترکیه ؟
باغ دریایی وارنا پارک بزرگی است که در امتداد ساحل واقع شده و یک اثر تاریخی ملی کشور بلغارستان به حساب می‌آید

 

 • کلیسای جامع وارنا

کلیسای جامع وارنا بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغارستان به حساب آمده و یکی از نمادهای شهر وارنا است. ساخت و ساز این کلیسای بزرگ شش سال به طول انجامیده و یکی از ویژگی‌های بارز آن نقاشی‌ها و رنگ آمیزی‌های درون آن است که یادآور و بازگو کننده داستان‌های کتاب مقدس انجیل است و زیبایی‌های این کلیسا را دوچندان می‌کند.

بلغارستان یا ترکیه ؟
کلیسای جامع وارنا بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغارستان به حساب آمده و یکی از نمادهای شهر وارنا است

 

امروزه دیدن دستفروش‌های خیابانی در سراسر جهان و در خیابان‌های شهرهای مختلف امر طبیعی است. این دستفروش‌ها به خاطر اجاره‌های بالای مغازه‌ها و واحدهای تجاری به خیابان‌ها آمده و کسب درآمد می‌کنند. اما دستفروشی در شهر صوفیه چهره دیگری نیز به خود گرفته است. در این شهر علاوه بر وجود دستفروش‌ها در کنار خیابان‌ها می‌توان مغازه‌هایی را نیز دید که در زیرزمین قرار گرفته‌اند. این مغازه‌های زیرزمینی که با نام «کلک – klek» شناخته می‌شوند، منحصر به فرد بوده و تنها در صوفیه یافت می‌شوند. در صورت سفر به صوفیه تجربه خرید از این مغازه‌ها را از دست ندهید.

بلغارستان یا ترکیه ؟
مغازه‌های زیرزمینی صوفیه که با نام «کلک – klek» شناخته می‌شوند، منحصر به فرد بوده و تنها در صوفیه یافت می‌شوند

 

پارک آبی آکواپلیس در منطقه‌ای جنگلی واقع شده است و دارای منظره‌ای منحصر به فرد از دریا است. این پارک آبی در مکانی به وسعت ۴۰ هزار متر مربع ساخته شده و محیط یک پارک آبی را با یک سری از المان‌های مصنوعی و ساخته شده مانند استخر، سرسره‌های آبی، جکوزی، فواره‌ها و آبشارها، قلعه‌های قدیمی و ساختمان‌های به ظاهر مخروبه ترکیب می‌کند.

بلغارستان یا ترکیه ؟
پارک آبی آکواپلیس در منطقه‌ای جنگلی واقع شده است و دارای منظره‌ای منحصر به فرد از دریا است

 

 • خرید سوغاتی در بلغارستان

بلغارستان سوغاتی‌های جالب فراوانی دارد که در سفر به این کشور نباید از آن‌ها غافل شوید. یکی از سوغاتی‌ها روغن گل رز است که در این کشور بسیار معروف است. روغن گل رز، جزء معروف‌ترین صادرات کشور بلغارستان است که قیمت یک شیشه کوچک آن تا پنجاه یورو نیز می‌رسد. روغن گل سرخ یا اسانس رز از جمله سوغاتی‌های گرانبهای کشور بلغارستان به شمار می‌آید که از گل رز بلغاری که بسیار کمیاب است تولید می‌گردد. این روغن معمولا در صنعت عطرسازی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مشاهده لیست کامل سوغاتی‌های این کشور پیشنهاد می‌کنیم که مطلب مربوط به سوغات بلغارستان که قبلا در زرین نما به آن پرداخته‌ایم را مطالعه نمایید.

بلغارستان یا ترکیه
روغن گل سرخ یا اسانس رز از جمله سوغاتی‌های گرانبهای کشور بلغارستان به شمار می‌آید که از گل رز بلغاری که بسیار کمیاب است تولید می‌گردد

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به ترکیه نباید از دست داد

مسجد ایاصوفیه: مسجد ایاصوفیه که در ابتدا کلیسا بود، در سال ۱۹۳۵ میلادی تبدیل به یک موزه شد و هم اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی کشور ترکیه است.

دودکش‌های پریان گورمه: «روستای گورمه» به خاطر وجود مخروط‌های آتشفشانی عجیب و غریب مخروطی شکل معروف شده و میزبان گردشگران زیادی است. این آتشفشان‌های مخروطی با نام «دودکش‌های پریان» شناخته می‌شوند.

کتابخانه سلسوس:‌ کتابخانه سلسوس در حدود سال ۱۲۵ میلادی برای نگه داشتن حدود ۱۲۰۰۰ کتاب ساخته شده بود. این کتابخانه یکی از معروف‌ترین مقصدهای گردشگری ترکیه به حساب می‌آید.

مسجد آبی: مسجد آبی با نام مسجد سلطان احمد نیز شناخته می‌شود. این مسجد با مناره‌هایی زیبا و معماری خاص خود، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. وجود کاشی‌های آبی رنگ با نقش‌هایی زیبا و دلنشین در سقف این مسجد، آن را به مسجد آبی معروف کرده است.

بلغارستان یا ترکیه ؟

الودنیز: این ساحل به خاطر سایه‌های فیروزه‌ای خود معروف است. این منطقه یکی از مناسب‌ترین مناطق برای پاراگلایدر است. «الودنیز» در زبان ترکی به معنای «دریای مرده» است.

کوه نمرود: این کوه دارای آثار تاریخی بسیاری است و مسافرین زیادی را نیز به خود جذب می‌کند.

شهر قدیمی در آنتالیا: کالیچی (Kaleici) که با نام « شهر قدیمی » و یا « آنتالیای قدیمی » نیز شناخته می‌شود، بخش تاریخی و کوچکی در مرکز شهر آنتالیا است. کالیچی در ابتدا شهری رومی و بعد بیزانس، بعد سلجوقی ترک و در نهایت شهر ترک‌های عثمانی بوده است. خانه‌ها و بناهای این مکان  به سبک زمان عثمانی و با سقف‌های قرمز و کوچه‌های سنگفرش شده بوده و برای قدم زدن بسیار مناسب هستند. راه‌های مختلف برای ورود به کالیچی وجود دارند که با شکوه‌ترین آن‌ها «کالاکاپیسی (Kalekapisi)» است.

بلغارستان یا ترکیه ؟

قلعه بدروم: قلعه بدروم در شهر بدروم و در جنوب غرب ترکیه واقع شده است. این قلعه یکی از بناهای تاریخی با قدمت بسیاری است که تا کنون به خوبی حفظ شده است. قلعه بدروم هم اکنون به عنوان یک موزه استفاده می‌شود. بدروم یکی از شهرهای بندری و مهم ترکیه است که گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به آن سفر می‌کنند

پاموکاله: پاموکاله در ترکی به معنای «قلعه پنبه» است. پاموکاله در غرب ترکیه واقع شده است و به خاطر چشم‌اندازهای زیبا و سفیدش معروف است.

ساحل پاتارا: پاتارا یکی از بزرگترین ساحل‌های دریای مدیترانه است. این ساحل در میان یک پارک ملی قرار داشته و گونه‌های مختلف پرندگان نیز در آن یافت می‌شوند.

کوش آداسیکوش آداسی (به ترکی استانبولی: Kuşadası؛ به معنای جزیره پرنده) یکی از شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد گزدشگری است که در جنوب ساحل دریای اژه واقع شده است و در تعطیلات و به خصوص در فصل تابستان جمعیت موجود در آن چند برابر می‌شود!! کوش آداسی که زمانی یک دهکده کوچک بوده است، امروزه تبدیل به یکی از شلوغ‌ترین شهرستان‌های ترکیه و مرکزی برای فرش و چرم تبدیل شده است.

بلغارستان یا ترکیه ؟

مطالب بیشتر درباره کوش آداسی:

 

تئاتر آسپندوس: تئاتر آسپندوس یکی از تئاترهای معروف باستانی است که تا به حال به خوبی محافظت شده است. این تئاتر بعدها به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد و به همین خاطر همیشه تحت مراقبت بوده است. به همین دلیل تا به حال به خوبی پابرجا مانده است.

بازدید از کاخ توپ‌قاپی: این کاخ در استانبول واقع شده و از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است. کاخ توپ‌قاپی نمونه‌ای زیبا از معماری اسلامی به شمار می‌آید که  امروزه بعنوان موزه برای بازدید عموم استفاده می‌شود.

آلاچاتیگردشگرانی که به شهر آلاچاتی سفر می‌کنند، معمولا به دنبال فضایی آرامبخش و به دور از سر و صدا و ترافیک‌ شهری هستند. خانه‌های سنگی و قدیمی مسحور کننده در خیابان‌ها و کوچه‌هایی باریک، کافه‌ها و رستوران‌های بین راهی فراوان و بیش از ۷۰ هتل و مسافرخانه دوست داشتنی و صمیمی از جمله مواردی هستند که گردشگران و مسافرین را به این شهر جذب می‌کنند.

در مورد آلاچاتی بیشتر بخوانید:

 

بلغارستان یا ترکیه ؟

بازدید از مسجد ایاصوفیه: همان طور که اشاره شد این مسجد یکی از مکان‌های دیدنی ترکیه به حساب می‌آید. گردشگران زیادی از این مسجد بازدید می‌کنند.

بلغارستان یا ترکیه ؟

رفتن به حمام ترکی: با رفتن به حمام ترکی تمامی خستگی سفر از بدنتان خارج خواهد شد.

‏رفتن به پارک امیرگان‏: این پارک یکی از پارک‌های زیبای ترکیه است. گل‌های زیبای فراوانی در این پارک وجود دارند. با ورود به این پارک احساس خواهید کرد که به تکه‌ای از بهشت وارد شده‌اید.

بازدید از ‏ موزه باستانی استانبول: اگر علاقه‌مند به مجسمه‌های تاریخی هستید، در سفر به ترکیه‌، این موزه را از دست ندهید. موزه باستانی استانبول در همان محوطه کاخ توپ‌قاپی قرار دارد. «تابوت اسکند کبیر» نیز در این موزه قرار دارد.

‏‏خرید کردن در بازار بزرگ ( گرند بازار )‏‏: گرند بازار یا همان بازار بزرگ، یکی از قدیمی‌ترین و شلوغ‌ترین بازارهای ترکیه است. در این بازار می‌توانید محصولات سنتی زیبایی پیدا کنید.

بلغارستان یا ترکیه ؟

رفتن به صومعه سوملا: این صومعه در دل کوهی در منطقه ماچکا ساخته شده است. برای رسیدن به این صومعه بایستی راه‌های پر و پیچ و خمی ار طی کنید؛ ولی بعد از رسیدن به‌ آن با منظره‌ای مواجه خواهید شد که نفستان در سینه حبس خواهد شد.

رفتن به کاخ دلمه باغچه: این کاخ در قرن ۱۹ و با استفاده از ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شده است. از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی از این مکان به عنوان مرکز امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده است.

بازدید از ‏مسجد سلیمانیه‏‏‏‏‏‏‏: این مسجد نیز یکی از معروف‌ترین جاذبه‌‌های گردشگری است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

رفتن به بازار کمرالتی: این بازار در شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. بازار کمرالتی بازاری رنگارنگ و شلوغ است.

رفتن به تنگه بسفروس: در سفر به استانبول، سوار شدن بر کشتی و گردش در این تنگه را از دست ندهید.

امتحان کردن غذاهای ترکی: در سفر به هر شهر و کشوری، یکی از جاذبه‌ها و تجربه‌های لذت‌بخش برای هر مسافر و گردشگر، غذاهای محلی یا سنتی آن شهر و کشور است. در سفر به ترکیه به هیچ عنوان این غذاهای خوشمزه ترکیه را از دست ندهید.

غواصی کنار کوسه‌ها‏‎‎: اگر علاقه‌مند به آب و ماهی‌ها هستید، نباید غواصی در آکواریوم آبی استانبول را از دست بدهید.

لذت بردن از ساحل‌های ترکیه: ترکیه ساحل‌های زیبای زیادی دارد. و هر یک از این ساحل‌ها زیبایی و طبیعت خاص خود را دارند.

بلغارستان یا ترکیه ؟

اما ترکیه شهرهای زیبای متعددی دارد که انتخاب بین آن‌ها کار ساده‌ای نبوده و یکی از چالش‌های سفر به ترکیه به حساب می‌آید. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر به ترکیه، مقایسه شهرهای مختلف این کشور را مطالعه کنید تا راحت‌تر در مورد انتخاب این شهرها تصمیم بگیرید.

 

در این پست از زرین نما بلاگ مقایسه بلغارستان و ترکیه پرداختیم. امیدواریم که این مطلب در تصمیم‌گیری به شما کمک کرده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ بلغارستان بهتره یا ترکیه ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *