بلغارستان بهتره یا ارمنستان ؟ در سفرهای خود کدام را انتخاب کنیم؟

تعطیلات همواره بهترین فرصت برای سفر رفتن و خوش گذرانی بوده است. اما انتخاب بین کشورهای مختلف نیز همیشه از چالش‌های سفر بوده است. یکی از مقایسه‌هایی که معمولا در انتخاب کشور مقصد در بین ایرانیان انجام می‌شود، مقایسه بین دو کشور بلغارستان و ارمنستان است؛ و به همین دلیل در این پست به این امر پرداخته‌ایم که « بلغارستان یا ارمنستان ؟ کدام را انتخاب کنیم ؟ » با ما همراه باشید.

[c][/c]

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپا است که با کشورهای یونان، رومانی، ترکیه، مقدونیه و صربستان هم مرز است. این کشور همچنین دارای خط سواحلی طولانی با دریای سیاه است. مردم کشورهای همسایه بلغارستان به راحتی می‌توانند با خودروی شخصی خود به این کشور سفر کنند. و از طرفی نیز از بیشتر شهرهای اروپایی پروازهایی به شهرهای مهم بلغارستان وجود دارند که با کمتر از سه ساعت پرواز می‌توانند به این کشور و مقصد مورد نظر خود برسند.
حدود ۸۵ درصد مردم بلغارستان بلغاری تبار و بقیه نیز بیشتر ترک و کولی هستند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم این کشور بلغاری بوده ولی معمولاً مردم آن و به‌خصوص جوانان ترجیح می‌دهند که به زبان انگلیسی صحبت کنند. به همین دلیل نیز مسافرینی که بلغارستان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، در صورت آشنایی با زبان انگلیسی در بلغارستان به مشکلی برنمی‌خورند.

بلغارستان یا ارمنستان
بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپا و به پایتختی صوفیه بوده و یکی از کشورهای توریست‌پذیر به حساب می‌آید

 

در مورد بلغارستان بیشتر بخوانید:

 

ارمنستان نیز کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. این کشور یکی از کشورهای تاریخی و توریستی به حساب آمده و میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است. از طرفی نیز با توجه به این که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به ارمنستان سفر کنند، این کشور تبدیل به یکی از مقصدهای گردشگری ایرانیان نیز شده است.

 

بلغارستان یا ارمنستان ؟‌ در سفرهای خود کدام را انتخاب کنیم؟
بلغارستان یا ارمنستان ؟‌ در سفرهای خود کدام را انتخاب کنیم؟

 

درباره ارمنستان در زرین نما بخوانید:

 

مقایسه آب و هوای بلغارستان و ارمنستان

معمولا یکی از عوامل مهم در پاسخ به این سوال که بلغارستان یا ارمنستان ، آب و هوای این دو کشور است:

با توجه به قرار داشتن کشور ارمنستان در شمال منطقه معتدل، و با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی این کشور و پایین بودن میزان بارندگی در آن، ارمنستان دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است. تغییرات آب و هوا در ارمنستان، بسیار زیاد بوده کاملا محسوس است. زمستان‌های این کشور چندان سرد نبوده و متوسط درجه حرارت در زمستان در مناطق دشتی منفی ۵ درجه سانتیگراد است. البته لازم به ذکر است که در مناطق کوهستانی متوسط درجه حرارت به منفی ۱۲ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند، در سایر مناطق تابستان‌های ارمنستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است. میانگین درجه حرارت در تابستان در اکثر نقاط ارمنستان ۲۵ درجه سانتیگراد بوده و بعضی اوقات نیز در گرم‌ترین روزها، درجه حرارت در تابستان تا ۴۲ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد. میزان بارندگی در ارمنستان کم بوده و زیاد قابل توجه نمی‌باشد.

بلغارستان یا ارمنستان
با توجه به قرار داشتن ارمنستان در شمال منطقه معتدل، و با توجه به پایین بودن میزان بارندگی در آن، ارمنستان دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است

 

بلغارستان از جمله کشورهایی است که در تابستان آب و هوای گرم داشته و در زمستان نیز آب و هوای آن نسبتاً سرد است. کوه‌های اطراف این کشور در طول زمستان پوشیده از برف هستند که باعث می‌شوند این کشور تبدیل به مکانی مناسب برای علاقمندان به اسکی شود. از طرفی نیز با توجه به تابستان‌های گرم این کشور و وجود سواحل زیبا در آن، با بالا رفتن تدریجی دمای بلغارستان، سواحل دریای سیاه مکانی عالی برای تعطیلات تابستانی و خوشگذرانی در این کشور می‌شوند.

بلغارستان یا ارمنستان
بلغارستان از جمله کشورهایی است که در تابستان آب و هوای گرم داشته و در زمستان نیز آب و هوای آن نسبتاً سرد است

 

مقایسه مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به بلغارستان و ارمنستان نباید از دست داد

مکان‌های دیدنی ارمنستان که در سفر به این کشور نباید از دست داد:

 • مرکز شهر ایروان

پایتخت ارمنستان یعنی شهر ایروان،‌ شهری دنج است که به خاطر معماری خود بسیار معروف است. ایروان یکی از شهرهای قدیمی به حساب آمده و سابقه‌ای چند صد ساله دارد. در مرکز شهر ایروان می‌توانید شاهکارهای منحصر به فرد معماری، کافه‌های دنج، رستوران‌ها و پارک‌هایی زیبا را مشاهده کنید.

بلغارستان یا ارمنستان

 • کلیسای جامع اچمیادزین

کلیسای جامع اچمیادزین (Echmiadzin) در شهر واغارشاپات ارمنستان قرار دارد که ساخت و ساز آن در ۳۰۳ میلادی به پایان رسید و از آن به عنوان «نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت» یاد می‌شود. این کلیسا از جمله مکان‌هایی است که در سفر به ارمنستان نباید از دست داد.

بلغارستان یا ارمنستان
بلغارستان یا ارمنستان ؟ در سفرهای خود کدام را انتخاب کنیم؟
 • صومعه تاتو

صومعه تاتو (Tatev Monastery) در ۲۵۰ کیلومتری شهر ایروان و در استان سیونیک قرار گرفته است و حدود چهار ساعت طول می‌کشد تا از ایروان به این صومعه رسید؛ ولی بازدید از این صومعه به تحمل خستگی راه می‌ارزد. چرا که بازدید از این صومعه قرون وسطایی تجربه‌ای فراموش نشدنی برایتان خواهد بود.

بلغارستان یا ارمنستان

 • دریاچه سوان

شهر سوان که در ۶۶ کیلومتری ایروان قرار گرفته است،‌ به دلیل وجود «دریاچه سوان» در آن، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شهرهای ارمنستان شده است. دریاچه سوان به خاطر زیبایی شگفت‌انگیزی که دارد، لقب «مروارید طبیعت ارمنستان» را به خود گرفته است.

بلغارستان یا ارمنستان

 • گردنه سلیم

بعد از بازدید از دریاچه رویایی سوان و در راه بازگشت خود از سوان به ایروان می‌توانید در بین راه توقف کرده و از زیباترین مناظر طبیعی با نام گذرگاه سلیم (Selim Pass) لذت ببرید. این گذرگاه زمانی بخشی از جاده ابریشم معروف بوده است که اروپا را به خاور دور متصل می‌کرد.

بلغارستان یا ارمنستان

 • یرموک

یرموک (Jermuk) به دلیل داشتن آب معدنی شفابخش و نیز آب و هوای معتدل یکی از معروف‌ترین و جذاب‌‌ترین شهرهای اسپا در ارمنستان به حساب می‌آید. این شهر دارای بیش از ۴۰ چشمه آب معدنی است و در آن می‌توانید از «گالری آب» نیز دیدن کنید و به طور مجانی آب های معدنی شفابخش مختلف را امتحان کنید.

بلغارستان یا ارمنستان
 • کاراهونج

کاراهونج (Karahunj) به معنی « ارتش سنگ‌ها » یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی ارمنستان است که در ۲۰۰ کیلومتری شهر ایروان و در منطقه سیونیک قرار گرفته است. کاراهونج در دشتی به ارتفاع ۱۷۷۰ متری قرار گرفته است که در آن ۲۰۰ سنگ مختلف وجود دارد و روی هر یک از آن‌‌ها سوراخی به قطر پنج سانتی متر وجود دارد!

بلغارستان یا ارمنستان

 • شهر غار خندزورسک

جاذبه‌های منطقه سیونیک هنوز تمام نشده و شهر غار خندزورسک (Khndzoresk) نیز یکی از جاذبه‌های آن است که در بین گردشگران بسیار محبوب است. بخش قدیمی خندزورسک از غارهای بزرگی که تا دهه ۵۰ میلادی نیز افرادی در آنها زندگی می‌کردند تشکیل شده است.

بلغارستان یا ارمنستان

 • سمفونی سنگ‌ها

در منطقه کوتایاک (Kotayk) ارمنستان، دره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز به نام گارنی (Garni) وجود دارد که به خاطر داشتن ستون‌های عجیب و منحصر به فردی از جنس مرمر سیاه معروف شده است. این ستون‌های متقارن به صورت طبیعی و پس از سال‌ها فرایندهای زمین‌شناسی به وجود آمده و شکل جالب توجهی به خود گرفته‌اند. شکل منظم و متقارن این سنگ‌ها باعث شده که آن‌ها را با نام «سمفونی سنگ ‌ها» بشناسند.

بلغارستان یا ارمنستان

 • آبشار مامروت قار

علاوه بر مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری معروف اشاره شده در بالا، تعداد زیادی از مکان‌های دیدنی کشف نشده دیگری نیز در ارمنستان وجود دارند که واقعاً ارزش وقت گذاشتن را دارند. آبشارهای زیبای مامروت قار (Mamrot Qar) یا زونتیکنر (Zontikner) به معنای چتر از جمله این مکان‌ها هستند.

بلغارستان یا ارمنستان

 • تالار اپرای ایروان

تالار اپرای ایروان از زمانی که در سال ۱۹۳۳ افتتاح شد، تبدیل به یکی از نمادهای فرهنگی ارمنستان شده است. تعداد زیادی از نمایش‌های بزرگ اپرا و باله ارمنستان و روسیه در این مکان تاریخی برگزار گردیده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به « دریاچه قوی » چایکوفسکی اشاره کرد.

بلغارستان یا ارمنستان

 • موزه و یادمان نسل‌کشی ارامنه

موزه و یادمان نسل‌کشی ارامنه، یادبودی برای قتل عام ارامنه در سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۲ است. این کشتار به اندازه‌ای دردناک و تاسف بار است که موزه‌ای برای خود داشته باشد. این مکان از ۱۲ ستون همگرا که نماینده ۱۲ استانی هستند که ارمنی‌ها را در آنجا به قتل رساندند تشکیل شده است.

بلغارستان یا ارمنستان

 • مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان که در پارک ویکتوری (Victory park) واقع شده است، در سال ۱۹۶۷ ساخته شد تا جای مجسمه جوزف استالین را بگیرد. مجسمه ۲۳ متری مادر ارمنستان که شمشیری در دست خود دارد، نماد محافظ کشور ارمنستان بوده و مردم ارمنستان آن را نماد صلح می‌دانند.

بلغارستان یا ارمنستان

 • ماتناداران

ماتناداران که با نام «مجسمه مسروب ماشتوت» نیز شناخته می‌شود، كتابخانه باستانی ارمنستان است كه كتاب‌های خطی و متون قدیمی فراوانی در آن یافت می‌شوند. بازدید از این مکان در سفر به ایروان برای افراد علاقه‌مند به تاریخ و فلسفه به شدت توصیه می‌شود.

بلغارستان یا ارمنستان

 • قلعه و موزه اربونی

این قلعه باستانی که ۷۸۲ سال قبل از میلاد ساخته شده از نظر تاریخی اهمیت فراوانی داشته و نشان دهنده زندگی افرادی در این منطقه در ۳۰۰۰ سال پیش است. این قلعه با هدف محافظت از مرزهای پادشاهی منطقه ساخته شده بوده و امروزه به عنوان مکان‌های گردشگری ایروان شناخته می‌شود.

بلغارستان یا ارمنستان

 • میدان جمهوری ایروان ؛ Republic Square

میدان جمهوری ایراوان که محل تقاطع خیابانهای اصلی ایروان بوده و توسط هفت ساختمان مهم این شهر احاطه شده است، یکی از مکان‌های محبوب در بین شهروندان ایروانی و گردشگران است.

بلغارستان یا ارمنستان

 • سوغات ارمنستان

ارمنستان سوغاتی‌های جالب فراوانی دارد که در سفر به این کشور نباید از آن‌ها غافل شوید. یکی از این سوغاتی‌ها،‌ هنرهای دستی این کشور هستند. اگر به گشت و گذار در خیابان‌های ایروان و یا شهرهای دیگر ارمنستان بپردازید، به وفور می‌توانید فروشگاه‌هایی را پیدا کنید که صنایع دستی می‌فروشند. در این فروشگاه‌ها می‌توانید انواع هنرهای دستی ارمنستان را مشاهده بکنید. نقاشی‌های منحصر به فرد، سفال کاری‌های زیبا، گلدوزی‌های شگفت‌انگیز، سنگ‌های متنوع،‌ گوشواره‌ها و گردنبندهای زیبا، کاسه‌ها و فنجان‌های رنگ‌امیزی شده، عروسک، جواهرات ممتاز و بی‌همتا، سنبل‌های ملی و رخت آویزهای چوبی از جمله صنایع دستی زیبای ارمنستان هستند. برای مشاهده لیست کامل سوغاتی‌های این کشور پیشنهاد می‌کنیم که مطلب مربوط به سوغات ارمنستان که قبلا در زرین نما به آن پرداخته‌ایم را مطالعه نمایید.

بلغارستان یا ارمنستان

برای اطلاعات بیشتر درباره مکان‌های دیدنی ارمنستان، پیشنهاد می‌کنیم که مطالب قبلی زرین نما درباره مکان‌های دیدنی ارمنستان و مکان‌های دیدنی ایروان را مطالعه نمایید.

 

مکان‌های دیدنی بلغارستان و کارهایی که در سفر به این کشور نباید از دست داد

 • صوفیه، پایتخت بلغارستان

صوفیه پایتخت کشور بلغارستان بوده و یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور به حساب می‌آید که میزبان گردشگران بسیاری است. این شهر یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی بلغارستان است که در حال پیشرفت بوده و به سمت مدرن بودن گام برداشته است. صوفیه مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارک آزادی، کاخ سابق سلطنتی، کلیساهای مختلف تاریخی و بلوار ویتوشا اشاره کرد.

بلغارستان یا ارمنستان
 • پلوودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان

پلوودیو نیز یکی از شهرهای تاریخی کشور بلغارستان به حساب آمده و دومین شهر بزرگ این کشور است. این شهر شاید همانند شهر صوفیه شلوغ نباشد، ولی پارک‌های زیبا و مکان‌های باستانی فراوانی دارد که شهرت خود را مدیون آن‌ها است. از جمله مکان‌های دیدنی پلوودیو نیز می‌توان به سالن تئاتر رومی‌ها، خانه هیندلین، نمایشگاه هنر فیلی‌پوپولیس، موزه باستان‌شناسی، گالری‌های متعدد، مرکز فرهنگی تراکارت، کلیسای سنت مارینا، باغ مرکزی تزار سایمون، آسنوفگراد و صومعه‌ی بچکوف اشاره کرد.

بلغارستان یا ارمنستان
 • وارنا، پایتخت دریایی بلغارستان

وارنا نیز یکی از شهرهای معروف بلغارستان بوده و پس از دو شهر صوفیه و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان به شمار می‌رود. وارنا بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است و بندر مهمی در بخش شرقی بلغارستان به شمار می‌رود که به پایتخت دریایی این کشور معروف شده است. وارنا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپایی به حساب می‌آید؛ در سال ۱۹۷۲ در نزدیکی بندر وارنا قدیمی‌ترین گنج طلا در جهان، که حدودا مربوط به ۴۵۰۰ سال می‌باشد، یافت شد: گورستانی باستانی با ۲۸۰ مقبره و حدود ۳۰۱۰ اشیای طلایی با وزن تقریبی شش کیلوگرم که به گفته باستان شناسان قدیمی‌ترین گنج پیدا شده در اروپا تا کنون است. اما علی‌رغم سابقه طولانی این شهر، وارنا امروزه بزرگترین شهر در ساحل دریای سیاه بلغارستان بوده و بندر اصلی حمل و نقل دریایی و تجاری به حساب می‌آید که رویدادهای فرهنگی فراوانی در آن برگزار می‌گردند.

بلغارستان یا ارمنستان
وارنا امروزه بزرگترین شهر در ساحل دریای سیاه بلغارستان بوده و بندر اصلی حمل و نقل دریایی و تجاری به حساب می‌آید

 

در مورد وارنا بیشتر بخوانید:

 

 • بورگاس، شهری صنعتی در بلغارستان

شهر بورگاس چهارمین شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از شهرهای صوفیه، پلوودیو و وارنا است. این شهر مرکز استان بورگاس و یک شهر مهم از نظر صنعتی، حمل و نقل، فرهنگی و مرکز توریستی در کشور بلغارستان محسوب می‌گردد. حومه شهر بورگاس دارای هتل‌ها و آپارتمان‌های متعددی برای گذران تعطیلات گردشگران و میهمانخانه‌های ویژه به همراه فروشگاه‌ها، رستوران‌های شیک و ساحل شنی زیبا است. بورگاس، در عین حال نیز ترکیب مناسبی از، صلح و حفظ آرامش با دسترسی آسان به تکاپو و شلوغی و تفریحات شبانه برای گردشگرانی که این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند، فراهم کرده است.

بلغارستان یا ارمنستان
حومه شهر بورگاس دارای هتل‌ها و آپارتمان‌های متعددی برای گذران تعطیلات گردشگران به همراه فروشگاه‌ها، رستوران‌های شیک و ساحل شنی زیبا است

 

 • خرید در پلوودیو

خرید در شهر پلوودیو یکی از کارهایی است که در سفر به این شهر نباید فراموش شود. این شهر فروشگاه‌های لباس متنوعی دارد که خرید در آن‌ها می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. البته شاید قیمت این لباس‌ها ارزان نباشد، ولی بسیار شیک و زیبا هستند. در صورتی که قصد خرید ندارید نیز می‌توانید به میدان اصلی شهر رفته و با نوشیدن یک قهوه و خوردن یک ناهار ارزان در آن، از روز خود لذت ببرید.

بلغارستان یا ارمنستان
 • خوش‌گذرانی در سواحل گلدن سندز وارنا

همان‌طور که اشاره شد، وارنا بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است که این امر باعث می‌شود وارنا سواحل زیبایی داشته باشد. منطقه گلدن سندز یا همان ماسه‌های طلایی از جمله این سواحل هستند که با مناظر زیبای دریای آبی و سواحل طلایی و کوه‌های سرسبز اطراف بسیار زیبا هستند. به همین خاطر نیز گردشگران اقامت در این منطقه را ترجیح می‌دهند. از این روی در این منطقه با آب و هوای عالی در میان بافت منحصر به فرد کوه‌های سرسبز و دریا و ساحل شنی هتل‌ها، آپارتمان و بارهای متعدد برای میزبانی از گردشگران مشتاق ساخته شده است تا تعطیلات ارزان و به یادماندنی را سپری کنند. شاید بتوان گفت سواحل گلدن سندز معروف‌ترین سواحل بلغارستان هستند که باعث می‌شوند سالانه گردشگران زیادی شهر وارنا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

بلغارستان یا ارمنستان
سواحل گلدن سندز معروف‌ترین سواحل بلغارستان هستند که باعث می‌شوند سالانه گردشگران زیادی شهر وارنا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند

 

 • نسبار، شهر ثبت شده در یونسکو

نسبار نیز یکی از شهرهای تاریخی بلغارستان به حساب می‌آید که در استان بورگاس قرار گرفته است و در صورت سفر به شهر بورگاس، می‌توانید به این شهر نیز سری بزنید. سابقه این شهر تاریخی بلغارستان، که یک شبه‌جزیره سنگی است، به ۳۰۰۰ سال پیش بازگشته و نام آن در یونسکو نیز ثبت شده است. همان طور که اشاره شد، نسبار شهری تاریخی است و آنچه اکنون از آن باقی مانده است، ساختمان‌هایی‌اند که به دوران یونان یا هلنستیک (Hellenstic) تعلق دارند. این بناهای تاریخی شامل ارگ شهر، معبد آپولو (Apollo)، میدان عمومی و استحکام‌های دوران تراسیان‌ها هستند. همین طور در شهر نسبار، قلعه‌ای وجود دارد که در زمان حکومت بیزانس (امپراطوری رم شرقی) در این منطقه احداث شده بود.

بلغارستان یا ارمنستان
 • رفتن به کلیسای سنت جورج صوفیه

بلغارستان کشوری تاریخی به حساب می‌آید و به همین دلیل نیز بناهای تاریخی فراوانی در خود دارد. یکی از این بناها، کلیسای سنت جورج در پایتخت این کشور است که به خوبی حفظ شده است و می‌تواند جاذبه‌ای مناسب برای علاقمندان به بناهای باستانی و قدیمی باشد. این کلیسا به صورت ساختمانی مدور ساخته شده و بخشی از یک مجموعه بزرگ از ساختمان‌های باستانی از اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم میلادی است که در بین هتل شرایتون و مقر ریاست جمهوری بلغارستان واقع شده است.

بلغارستان یا ارمنستان
کلیسای سنت جورج به خوبی حفظ شده است و می‌تواند جاذبه‌ای مناسب برای علاقمندان به بناهای باستانی و قدیمی باشد

 

 • بازدید از قارچ‌های سنگی غول پیکر

بلغارستان سنگ‌هایی عجیب به شکل‌های مختلفی دارد که هیچ یک از آن‌ها به اندازه سنگ‌هایی به شکل قارچ که در ملنیک قرار دارند عجیب نیستند. ملنیک کوچک‌ترین شهر بلغارستان به حساب می‌آید که با این قارچ‌های سنگی و نوشیدنی‌های خود شناخته می‌شود.

بلغارستان یا ارمنستان
بلغارستان سنگ‌هایی عجیب به شکل‌های مختلفی دارد که هیچ یک از آن‌ها به اندازه سنگ‌هایی به شکل قارچ که در ملنیک قرار دارند عجیب نیستند

 

 • رفتن به هفت دریاچه ریلا (Seven Rila Lakes)

بلغارستان در کنار بناهای باستانی خود، طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد که هت دریاچه ریلا یکی از آن‌هاست. این دریاچه‌ها در کوه‌های ریلا واقع شده‌اند و هر یک از آن‌ها نیز نام خود را با توجه به ویژگی و مشخصه‌ای که دارند برگرفته‌اند. در واقع هفت دریاچه ریلا گروهی از دریاچه های یخی هستند که بین ارتفاع ۲۱۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌اند. در این مجموعه دریاچه‌ها یکی بالای دیگری واقع شده و توسط یک جریان کوچک و یا آبشار کوچک به هم متصل شده‌اند که این امر نیز بر زیبایی این دریاچه‌ها می‌افزاید.

بلغارستان یا ارمنستان
بلغارستان در کنار بناهای باستانی خود، طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد که هت دریاچه ریلا یکی از آن‌هاست

 

 • رفتن به باغ دریایی وارنا

باغ دریایی وارنا پارک بزرگی است که در امتداد ساحل واقع شده و یک اثر تاریخی ملی کشور بلغارستان به حساب می‌آید. باغ دریایی از جمله مکان‌های تفریحی شهروندان وارنا بوده و افراد زیادی برای تفریح و استراحت به این پارک می‌آیند. جاذبه‌های توریستی مهم و بناهای یادبود ملی بسیاری در این باغ وجود دارند که بازدید از آن‌ها را در سفر به وارنا به شما توصیه می‌کنیم. مردم بلغارستان به این منطقه MORS KATO GARDINA ( مورس کاتو گرادینا ) و به انگلیسی SEA GARDEN می‌گویند.

بلغارستان یا ارمنستان
 • کلیسای جامع وارنا

کلیسای جامع وارنا بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغارستان به حساب آمده و یکی از نمادهای شهر وارنا است. ساخت و ساز این کلیسای بزرگ شش سال به طول انجامیده و یکی از ویژگی‌های بارز آن نقاشی‌ها و رنگ آمیزی‌های درون آن است که یادآور و بازگو کننده داستان‌های کتاب مقدس انجیل است و زیبایی‌های این کلیسا را دوچندان می‌کند.

بلغارستان یا ارمنستان
کلیسای جامع وارنا بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغارستان به حساب آمده و یکی از نمادهای شهر وارنا است

 

امروزه دیدن دستفروش‌های خیابانی در سراسر جهان و در خیابان‌های شهرهای مختلف امر طبیعی است. این دستفروش‌ها به خاطر اجاره‌های بالای مغازه‌ها و واحدهای تجاری به خیابان‌ها آمده و کسب درآمد می‌کنند. اما دستفروشی در شهر صوفیه چهره دیگری نیز به خود گرفته است. در این شهر علاوه بر وجود دستفروش‌ها در کنار خیابان‌ها می‌توان مغازه‌هایی را نیز دید که در زیرزمین قرار گرفته‌اند. این مغازه‌های زیرزمینی که با نام «کلک – klek» شناخته می‌شوند، منحصر به فرد بوده و تنها در صوفیه یافت می‌شوند. در صورت سفر به صوفیه تجربه خرید از این مغازه‌ها را از دست ندهید.

بلغارستان یا ارمنستان
مغازه‌های زیرزمینی صوفیه که با نام «کلک – klek» شناخته می‌شوند، منحصر به فرد بوده و تنها در صوفیه یافت می‌شوند

 

پارک آبی آکواپلیس در منطقه‌ای جنگلی واقع شده است و دارای منظره‌ای منحصر به فرد از دریا است. این پارک آبی در مکانی به وسعت ۴۰ هزار متر مربع ساخته شده و محیط یک پارک آبی را با یک سری از المان‌های مصنوعی و ساخته شده مانند استخر، سرسره‌های آبی، جکوزی، فواره‌ها و آبشارها، قلعه‌های قدیمی و ساختمان‌های به ظاهر مخروبه ترکیب می‌کند.

بلغارستان یا ارمنستان
پارک آبی آکواپلیس در منطقه‌ای جنگلی واقع شده است و دارای منظره‌ای منحصر به فرد از دریا است

 

 • خرید سوغاتی در بلغارستان

بلغارستان سوغاتی‌های جالب فراوانی دارد که در سفر به این کشور نباید از آن‌ها غافل شوید. یکی از سوغاتی‌ها روغن گل رز است که در این کشور بسیار معروف است. روغن گل رز، جزء معروف‌ترین صادرات کشور بلغارستان است که قیمت یک شیشه کوچک آن تا پنجاه یورو نیز می‌رسد. روغن گل سرخ یا اسانس رز از جمله سوغاتی‌های گرانبهای کشور بلغارستان به شمار می‌آید که از گل رز بلغاری که بسیار کمیاب است تولید می‌گردد. این روغن معمولا در صنعت عطرسازی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مشاهده لیست کامل سوغاتی‌های این کشور پیشنهاد می‌کنیم که مطلب مربوط به سوغات بلغارستان که قبلا در زرین نما به آن پرداخته‌ایم را مطالعه نمایید.

بلغارستان یا ارمنستان

در نهایت نیز پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی و مقایسه هزینه‌های سفر به دو کشور بلغارستان و ارمنستان، مطالب قبلی زرین نما در رابطه با هزینه سفر به بلغارستان و هزینه سفر به ارمنستان را نیز مطالعه نمایید.

در این پست از زرین نما بلاگ مقایسه بلغارستان و ارمنستان پرداختیم. امیدواریم که این مطلب در تصمیم‌گیری به شما کمک کرده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ بلغارستان بهتره یا ارمنستان ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *