سون دونگ، بزرگ‌ترین غار جهان در ویتنام

غار سون دونگ (به ویتنامی: Hang Sơn Đoòng به‌معنای غار رود کوهستانی) در پارک ملی «فونگ نها-که‌بانگ – Phong Nha-Ke Bang« در استان کوانگ‌بن ویتنام قرار داشته و بزرگترین غار جهان به شمار می‌رود. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با این غار بیشتر آشنا شوید.

[c][/c]

بزرگترین غار جهان

این غار برای اولین بار توسط یکی از افراد محلی منطقه به نام هو-کان و در سال ۱۹۹۱ کشف گردید؛ اما مردم جنگل‌نشین منطقه به‌دلیل صدایی شبیه به صدای سوت که از غار شنیده می‌شد از ورود به آن هراس داشتند، که البته بعدا مشخص شد این صدا در نتیجه جریان رود زیرزمینی از غار شنیده می‌شد.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین غار جهان

با این که سون دونگ در سال ۱۹۹۱ کشف شده بود، اما کاوش آن تا سال ۲۰۰۹ رها شده بود. تا آنکه گروهی از دانشمندان بریتانیایی از انجمن غارپژوهی بریتانیا، به رهبری هاوارد لیمبرت در آوریل آن سال اقدام به انجام بررسی‌هایی در فونگ نها-که‌بانگ کردند. بنا به گفته لیمبرت سون دونگ ۵ برابر بزرگتر از غار فونگ نها است که تا آن سال از آن به عنوان بزرگترین غار ویتنام یاد می‌شد. بزرگترین دهلیز غار سون دونگ بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد و با توجه به همین ابعاد نیز می‌توان اینگونه گفت که غار سون دونگ از نظر بزرگی حتی از غار گوزن در مالزی که زمانی به عنوان بزرگترین غار جهان شناخته می‌شد نیز بزرگتر بوده و بایستی آن را بزرگترین غار جهان بنامیم.

این غار به اندازه‌ای بزرگ است که در آن یک جنگل و یک رودخانه نیز وجود دارد و یک آسمان خراش ۴۰ طبقه نیز می‌تواند در آن جا شود و نکته جالب این است که این اطلاعات را تا چند سال پیش هیچ کسی نداشت.

بزرگترین غار جهان بزرگترین غار جهان بزرگترین غار جهان

منبع: amusingplanet

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *