با آبشار خروشان ویکتوریا آشنا شوید

با گذشت میلیون‌ها سال از عمر زمین، پدیده‌های فراوانی در آن بوجود آمده‌اند که برخی از آن‌ها بسیار عجیب بوده و برخی نیز بسیار باشکوه و زیبا می‌باشند. در بین این پدیده‌ها آبشارها از جمله زیباترین پدیده‌ها هستند که در کره زمین وجود دارند و « آبشار ویکتوریا » نیز یکی از معروف‌ترین آن‌هاست. در این پست از « زرین‌نما بلاگ » به معرفی این آبشار بزرگ و حیرت‌انگیز پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

آبشار ویکتوریا
در بین پدیده‌های باشکوه زمین، آبشارها از جمله زیباترین‌ها هستند و « آبشار ویکتوریا » نیز یکی از معروف‌ترین آن‌هاست

 

آبشار ویکتوریا آبشاری است طبیعی در جنوب قاره آفریقا که بر روی رودخانه «زامبزی (Zambezi)» و بر روی خط مرزی دو کشور زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار ۱۰۸ متر بوده و عرض آن به ۱۷۰۰ متر می‌رسد و به همین دلیل نیز از آن به عنوان عریض‌ترین آبشار جهان یاد می‌شود. این آبشار از سال 1989 به عنوان میراث طبیعی مشترک زامبیا و زیمباوه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

آبشار ویکتوریا
ارتفاع این آبشار ۱۰۸ متر بوده و عرض آن به ۱۷۰۰ متر می‌رسد و به همین دلیل نیز از آن به عنوان عریض‌ترین آبشار جهان یاد می‌شود.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا آبشاری است طبیعی در جنوب قاره آفریقا که بر روی رودخانه «زامبزی (Zambezi)» و بر روی خط مرزی دو کشور زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛‌ این آبشار از سال 1989 به عنوان میراث طبیعی مشترک زامبیا و زیمباوه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

کاشفی اسکاتلندی به نام « دیوید لیوینگستن » در سال ۱۸۵۵ اولین کاشف غربی بود که این آبشار را کشف کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید. این آبشار در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا (Mosi-oa-Tunya)» خوانده می‌شود که به معنی «مه خروشان» است.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ کاشفی اسکاتلندی به نام « دیوید لیوینگستن » در سال ۱۸۵۵ اولین کاشف غربی بود که این آبشار را کشف کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید.

 

آبشار ویکتوریا تقریبا در میانه راه رودخانه زامبزی، که طولی حدود ۲۷۰۰ کیلومتر دارد، قرار دارد. این رود قبل از که به آبشار برسد، مسافت زیادی را بر بستری از سنگ‌های بازالت و در میان دره‌های ایجادشده با تپه‌های ماسه‌سنگی طی می‌کند. در محل‌هایی که عرض رودخانه وسیع‌تر می‌شود، می‌توان جزیره‌هایی کوچک که توسط درختان پوشیده شده است را مشاهده کرد. با نزدیک شدن به آبشار نیز بر تعداد این جنگل‌ها افزوده می‌شود.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا تقریبا در میانه راه رودخانه زامبزی، که طولی حدود ۲۷۰۰ کیلومتر دارد، قرار دارد.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ در محل‌هایی که عرض رودخانه وسیع‌تر می‌شود، می‌توان جزیره‌هایی کوچک که توسط درختان پوشیده شده است را مشاهده کرد. با نزدیک شدن به آبشار نیز بر تعداد این جنگل‌ها افزوده می‌شود.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ این آبشار در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا (Mosi-oa-Tunya)» خوانده می‌شود که به معنی «مه خروشان» است.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ آبشار ویکتوریا در واقع با رسیدن و سقوط آب رودخانه زامبزی به دره‌ای تنگ شکل می‌گیرد

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ آبشار ویکتوریا در واقع با رسیدن و سقوط آب رودخانه زامبزی به دره‌ای تنگ شکل می‌گیرد

 

آبشار ویکتوریا در واقع با رسیدن و سقوط آب رودخانه به دره‌ای تنگ شکل می‌گیرد و به علت وجود جزیره‌های کوچک شکل گرفته توسط درختان، آب رودخانه به شکل چند آبشار جداگانه درون این دره سرازیر می‌شود. میزان حجم آبی که در فصول مختلف سال به آبشار ویکتوریا می‌رسد تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد. در فصول کم آب سال یعنی از ماه سپتامبر تا دسامبر، سطح آب رودخانه زمبازی به حدی کاهش می‌یابد که حتی می‌توان بیشتر نقاط آن‌ را با پای پیاده طی کرد.

 

آبشار ویکتوریا
به علت وجود جزیره‌های کوچک شکل گرفته توسط درختان، آب رودخانه به شکل چند آبشار جداگانه درون این دره سرازیر می‌شود.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛  میزان حجم آبی که در فصول مختلف سال به این آبشار می‌رسد تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد.

 

آبشار ویکتوریا
میزان حجم آبی که در فصول مختلف سال به آبشار ویکتوریا می‌رسد تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ در فصول کم آب سال یعنی از ماه سپتامبر تا دسامبر، سطح آب رودخانه زمبازی به حدی کاهش می‌یابد که حتی می‌توان بیشتر نقاط آن‌ را با پای پیاده طی کرد.

 

یکی از جذاب‌ترین و هیجانی‌ترین نقاط این آبشار، « استخر شیطان » است. این استخر استخری طبیعی است به عرض ده متر است که در کنار یک صخره و در نزدیکی جزیره‌ای به نام «لیوینگ‌استون» قرار دارد و راه باریکه‌ای آن را از پرتگاه عمیقی جدا می‌سازد. البته این استخر در فصل‌های پر آب بسته است، چرا که ممکن است گردشگران در اثر فشار آب به درون پرتگاه کشیده شوند.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ یکی از جذاب‌ترین و هیجانی‌ترین نقاط این آبشار، « استخر شیطان » است که در کنار یک صخره و در نزدیکی جزیره‌ای به نام «لیوینگ‌استون» قرار دارد

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛استخر شیطان استخری طبیعی است به عرض ده متر است که در کنار یک صخره و در نزدیکی جزیره‌ای به نام «لیوینگ‌استون» قرار دارد و راه باریکه‌ای آن را از پرتگاه عمیقی جدا می‌سازد.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ استخر شیطان استخری طبیعی است به عرض ده متر است که در کنار یک صخره و در نزدیکی جزیره‌ای به نام «لیوینگ‌استون» قرار دارد و راه باریکه‌ای آن را از پرتگاه عمیقی جدا می‌سازد.

 

این آبشار به خاطر شکوه و زیبایی فراوانی که دارد، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین گردشگران شده و افراد زیادی برای بازدید از این آبشار به کشورهای زیمباوه و زامبیا سفر می‌کنند. و البته توریست‌هایی که ویزای یکی از این دو کشور را داشته باشند می‌توانند در طول روز و بدون نیاز به دریافت ویزای کشور دیگر، به سمت دیگر آبشار نیز سفر کنند.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ این آبشار به خاطر شکوه و زیبایی فراوانی که دارد، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین گردشگران شده است.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا ؛ افراد زیادی برای بازدید از این آبشار به کشورهای زیمباوه و زامبیا سفر می‌کنند.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا؛ این آبشار به خاطر شکوه و زیبایی فراوانی که دارد، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین گردشگران شده است.

 

آبشار ویکتوریا
آبشار ویکتوریا؛ این آبشار به خاطر شکوه و زیبایی فراوانی که دارد، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین گردشگران شده است.

 

 

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، بلیط هواپیما و یا رزور هتل می‌توانید با زرین‌نما تماس بگیرید.

منبع : wikipedia و victoriafallstourism و nationalgeographic

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *