ایرانی‌ها چگونه مقابل ورشکستگی صنعت گردشگری ترکیه ایستاده‌اند؟

ایرانی ها با به جان خریدن عبور از مناطق محل درگیری میان شورشیان کرد و نیروهای دولتی ترکیه به وان می آیند تا بتوانند چمدان‌های خود را با تی شرت‌ها و شلوار پر کنند. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با ارتباط ایران و گردشگری ترکیه بیشتر آشنا شوید.

[c][/c]

ایران و گردشگری ترکیه
ایران و گردشگری ترکیه

 

صنعت گردشگری ترکیه درسایه حملات تروریستی اخیر، کودتای نافرجام سال گذشته و سیاست‌های سرکوبگرانه دولت اردوغان آسیب سختی دیده است. ورود گردشگران خارجی به این کشور از ۳۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به تنها ۲۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. به خصوص گردشگران غربی کمتر تمایلی به سفر به این کشور دارند. بسیاری از هتل‌ها در استانبول و دیگر شهرهای ساحلی مدیترانه برای جذب مشتری دست به کاهش قیمت ها زده‌اند.

اما وضعیت در شهر وان در چند ده کیلومتری مرز با ایران اندکی متفاوت است. وان که یکی از زیباترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود، در نه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، میزبان ۳۸۸ هزار گردشگر ایرانی بود که نسبت به ۲۶۴ هزار گردشگر کل سال قبل رشد قابل توجهی نشان می‌دهد. این تقریبا به اندازه کل جمعیت شهر وان است. هتلداران محلی نمی توانند جوابگوی تعداد بالای تقاضای ایرانیان باشند. در یک روز غیرتعطیل در ماه سپتامبر، خبرنگار اکونومیست بعد از مراجعه به ۱۴ هتل و تنها مهمانسرای شهر جایی برای خواب پیدا نمی‌کند و تنها به لطف یک مورد لغو سفر یک مسافر دیگر موفق می شود یک اتاق خالی پیدا کند. تعداد ایرانیانی که در اوایل تابستان به این شهر سفر کردند به حدی بالا بود که فرمانداری ناگزیر شد برخی از آنها را در خوابگاه های دانشجویی و دیگر خانه‌های خصوصی اسکان دهد. یک مقام محلی شهر وان به شوخی می گوید: «گاهی اوقات احساس می کنید در شهر خودتان مثل یک خارجی هستید.» این سفرها موجب ارز آوری ده‌ها میلیون دلاری برای فعالان اقتصادی شهر وان شده است. مسئولان شهر وان اخیرا شروع به برگزاری دوره‌های زبان فارسی برای مغازه‌داران کرده‌اند.

در مورد وان ترکیه بخوانید:

ایران و گردشگری ترکیه
ایران و گردشگری ترکیه

 

در شرایطی که ترکیه با مشکل کاهش ورود گردشگر از اروپا و آمریکا مواجه است، گردشگران خاورمیانه‌ای با ماشین به این کشور سفر می‌کنند. انتظار می‌رود امسال ۲ میلیون ایرانی به ترکیه سفر کنند که یک رکورد محسوب می‌شود.

در این گزارش تاکید شده است: ایرانی‌ها با به جان خریدن عبور از مناطق محل درگیری میان شورشیان کرد و نیروهای دولتی ترکیه به وان می‌آیند تا بتوانند چمدان‌های خود را با تی شرت‌ها و شلوارهایی پر کنند که قیمتشان پایین‌تر از اجناس مشابهی است که در ایران خریداری می‌کنند.

منبع: تسنیم

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *