آلانیای ترکیه را بشناسید

ترکیه یکی از کشورهای مورد علاقه توریست‌ها است که اکثر شهرهای آن جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارند و به همین دلیل نیز انتخاب بین آن‌ها کمی مشکل است. یکی از این شهرها شهر آلانیا ترکیه است. در ادامه به این امر پرداخته‌ایم که « آلانیا کجاست ؟ ». با ما همراه باشید.
با توجه به تعداد زیاد شهرهای توریستی ترکیه، برخی از شهرهای کوچک و در عین حال زیبایش کمی ناشناخته مانده‌اند. آلانیا یکی از این شهرها است که با زیبایی‌های فراوان خود آن طور که باید شناخته نشده است ولی می‌تواند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در کشور ترکیه انتخاب شود. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با این شهر زیبای ترکیه آماده کرده‌ایم که در صورت قصد سفر به ترکیه و شهر آلانیا، می‌تواند راهنمایی مناسبی باشد.

 • آلانیا کجاست ؟ راهنمای سفر به آلانیا:

آلانیا که در ۱۱۵ کیلومتری شرق شهر آنتالیا قرار دارد، ۸۰۰ سال پیش به عنوان یکی از بندرگاه‌های مورد علاقه سلجوقیان شناخته می‌شد، و امروزه نیز یکی از مقاصد گردشگری محبوب بین جهانیان و مخصوصاً اروپایی‌ها به حساب می‌آید. چرا که سالانه هزاران نفر به قصد اقامت در هتل‌ها و ویلاهای آلانیا و لذت بردن از جاذبه‌های این شهر، شهر و کشور خود را ترک می‌کنند. علاقه‌ای که سلجوقی‌ها به این شهر داشتند، بیشتر به خاطر آب و هوای معتدل آلانیا، بندرگاه مناسب و فاصله نسبتاً نزدیکش به شهر « کنیا – Konya »، پایتخت سلجوقیان، بوده است. اما گردشگرانی که امروزه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود در سفر به ترکیه انتخاب می‌کنند، مواردی مانند سواحل شنی طولانی، آب‌های گرم سواحل مدیترانه‌ای ترکیه، ویلاها و هتل‌های مناسب این شهر، و تاریخی که پشت آلانیا قرار دارد را دلیل رفتن خود به این شهر بیان می‌کنند.
آلانیا در دهه‌های گذشته رشد بسیاری داشته و هم‌اکنون جمعیت آن به بیش از ۲۵۰ هزار نفر رسیده است و در فصل تابستان که فصل توریستی این شهر به حساب می‌آید، جمعیت آن تقریباً دو برابر می‌شود. این شهر در حال حاضر از یک شهر کوچک و ناشناخته، تبدیل به شهری محبوب بین گردشگران و یکی از مقاصد محبوب مدیترانه‌ای ترکیه شده است.

آلانیا کجاست
آلانیا کجاست ؟ آشنایی با یکی از زیباترین شهرهای ترکیه

مطالب مرتبط:

آب و هوای آلانیا به طور کلی گرم و معتدل بوده و میزان بارش باران در این شهر، در فصل زمستان بسیار بیشتر از فصل تابستان است. متوسط دمای این شهر حدود ۱۹ درجه سانتی‌گراد بوده و گرمترین و سردترین فصل آن نیز به ترتیب ماه‌های آگوست و ژانویه می‌باشند. اکثر مسافرینی که شهر آلانیا را برای سفر انتخاب می‌کنند، در فصل تابستان به این شهر می‌روند، ولی اطلاعات زیر می‌تواند در مورد تصمیم‌گیری زمان سفر به این شهر کمک کند:
بهترین ماه‌ها برای آب و هوای مناسب در شهر آلانیا، ماه‌های مارس، آوریل، می، ژوئن، جولای، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر هستند.
به طور میانگین گرم‌ترین ماه‌های سال در این شهر ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر هستند.
آلانیا در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست آب و هوای نسبتاً خشک دارد.
سردترین ماه‌ها در این شهر نیز ماه‌های ژانویه و فوریه هستند.
بیشترین میزان بارندگی در شهر آلانیا، ماه‌های ژانویه و دسامبر هستند.
بهترین ماه‌ها برای شنا کردن نیز ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر هستند.

آلانیا کجاست
آب و هوای آلانیا به طور کلی گرم و معتدل بوده و میزان بارش باران در این شهر، در فصل زمستان بسیار بیشتر از فصل تابستان است
 • چگونه به آلانیا سفر کنیم؟

اکثر گردشگرانی که قصد سفر به آلانیا ترکیه را دارند، با هواپیما به شهر آنتالیا رفته و از آنجا به شهر آلانیا می‌روند. در ادامه به راه‌های سفر به این شهر اشاره می‌کنیم:

 • رفتن به آلانیا با شاتل فرودگاهی از آنتالیا

همان‌طور که اشاره شد، اکثر گردشگرانی که قصد سفر به آلانیا ترکیه را دارند، با هواپیما به شهر آنتالیا رفته و از آنجا با اتوبوس‌هایی که وجود دارد، به شهر آلانیا می‌روند. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر شهر آلانیا مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است و سالانه افراد زیادی با پرواز به آنتالیا، قصد سفر به آلانیا را دارند. شرکت‌های خصوصی نیز از این فرصت استفاده کرده و وسایل نقلیه‌ای را فراهم کرده‌اند که با هزینه‌ای کم و معقول، می‌توان از فرودگاه‌های شهر آنتالیا مستقیماً به آلانیا رفت. رفتن به آلانیا با این روش به صرفه‌ترین راه به حساب آمده و به همین دلیل نیز اکثر مسافرینی که قصد بازدید از آلانیا را دارند، این راه را برای رسیدن به این شهر انتخاب می‌کنند. شاتل فرودگاهی برنامه مشخصی برای حرکت داشته و با توجه به تعداد افرادی که در آن زمان قصد سفر به آلانیا را دارند، ممکن است که شما سوار یک ون، مینی بوس و یا اتوبوس شوید.
معمولاً مدت زمانی که طول می‌کشد تا از فرودگاه آنتالیا به شهر آلانیا رسید، ۱۲۰ دقیقه بوده و هزینه‌ای که بایستی به شاتل‌ها پرداخت کنید، حدود ۱۰ تا ۱۵ یورو است. مدت زمان رسیدن از فرودگاه Gazipasa به شهر آلانیا نیز حدود ۶۰ دقیقه بوده و هزینه آن نیز حدود ۷ یورو است.

آلانیا کجاست
hکثر گردشگرانی که قصد سفر به آلانیا ترکیه را دارند، با هواپیما به شهر آنتالیا رفته و از آنجا با شاتل‌های فرودگاهی به شهر آلانیا می‌روند
 • رفتن به آلانیا با ترانسفر خصوصی از فرودگاه

مطمئناً راحت‌ترین راه برای رفتن از فرودگاه به شهر آلانیا استفاده از ترانسفر خصوصی است. این راه، آسان‌ترین، راحت‌ترین و سریع‌ترین بوده و شما را دقیقاً جلوی محل اقامتتان و یا هر جای دیگری که بخواهید، پیاده می‌کند. اکثر افرادی که در سفرشان همراه خود کودک داردند، از این روش استفاده می‌کنند.
شرکت‌های ترانسفر فرودگاهی خصوصی، خدمات مناسبی برای انتقال شما از فرودگاه به هتل و بالعکس ارائه می‌دهند. راننده شما منتظر شما بوده و شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رساند. در بین راه نیز هیچ گونه توقف بی‌مورد برای سوار کردن مسافر و یا چیز دیگری وجود ندارد. در صورتی که همراه خود کودک دارید، می‌توانید از قبل برای او صندلی مخصوص نیز سفارش دهید. خودروهایی که برای شما ارسال می‌شوند، بعضی اوقات به وای فای نیز مجهز هستند. نحوه پرداخت هزینه نیز به درخواست شما می‌تواند به صورت نقدی بوده و یا با استفاده از کارت اعتباری باشد؛ که البته در این صورت بایستی از قبل به شرکت ارائه دهنده خدمات اطلاع دهید تا کارت‌خوان برایتان فراهم کنند.
هزینه‌ای که بایستی به ازای این خدمات پرداخت کنید نیز بسته به شرکت ارائه دهنده خدمات ممکن است که متفاوت باشد، ولی معمولاً هزینه پرداختی از فرودگاه آنتالیا، حدود ۶۰ یورو برای هر ماشین‌های با قابلیت سوار شدن ۴ یا ۵ نفر و یا ۸۰ یورو برای خودروهای با قابلیت حمل حداکثر ۸ نفر می‌باشد.
هزینه پرداختی از فرودگاه Gazipasa نیز حدود ۳۵ یورو برای هر ماشین‌های با قابلیت سوار شدن ۴ یا ۵ نفر و یا ۴۵ یورو برای خودروهای با قابلیت حمل حداکثر ۸ نفر می‌باشد. که البته با توجه به شرکت ارائه دهنده خدمات ممکن است متفاوت باشد.

آلانیا کجاست
راحت‌ترین راه برای رفتن از فرودگاه به شهر آلانیا استفاده از ترانسفر خصوصی است. اکثر افرادی که در سفرشان همراه خود کودک داردند، از این روش استفاده می‌کنند.
 • رفتن به آلانیا با استفاده از تاکسی

طبیعتاً یکی از راه‌های ساده برای رفتن به آلانیا، استفاده از تاکسی است. بعد از رسیدن به فرودگاه می‌توانید از محل‌های مشخص شده برای تاکسی‌ها، با استفاده از یکی از آن‌ها سفر خود را به آلانیا شروع کنید. هزینه پرداختی به تاکسی‌ها از فرودگاه آنتالیا حدود ۷۰ تا ۸۰ یورو بوده و هزینه پرداختی از فرودگاه Gazipasa نیز حدود ۳۰ یورو است.

در مورد ترکیه بیشتر بخوانید:

آلانیا کجاست
آلانیا کجاست ؟ راهنمای سفر با شهر آلانیا

ساحل Damlataş در شرقی‌ترین قسمت ساحل Cleopatra قرار داشته و یکی از مکان‌های محبوب برای غواصی است. روزانه قایق‌های زیادی افراد علاقمند به غوصی را به این مکان می‌آروند. ساحل Damlataş ساحل بزرگی با شن‌های طلایی است که از جمله امکانات آن می‌توان به وجود بارها و رستوران‌های متعدد در طول ساحل، زمین‌های مخصوص والیبال، باشگاه‌های تناسب اندام در فضای باز، محل بازی مخصوص کودکان، زمین‌های تنیس و بسکتبال و پارک‌ها و آبشارهای زیبا اشاره کرد.

 • رفتن به ساحل Cleopatra

معروف‌ترین ساحل آلانیا، ساحل Cleopatra است که نام خود را از ملکه مصری برگرفته است. ملکه Cleopatra به اندازه‌ای مجذوب زیبایی‌های این ساحل بود که همواره در سفرهای مدیترانه‌ای خود، در این ساحل مدت زمانی را توقف کرده و به شنا کردن در آن می‌پرداخت.

آلانیا کجاست
معروف‌ترین ساحل آلانیا، ساحل Cleopatra است که نام خود را از ملکه مصری برگرفته است
 • موج سواری پارویی (stand up paddle board)

موج سواری پارویی یکی از ورزش های آبی است که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این ورزش، بر خلاف موج سواری سنتی که موج سوار منتظر می‌نشست تا باد بوزد و بتواند حرکت کند، این بار او روی تخته موج ایستاده و به کمک یک پارو آن را به حرکت در می‌آورد. موج سواری پارویی را می‌توانید در سواحل آلانیا انجام داده و از آن نهایت لذت را ببرید.

آلانیا کجاست
موج سواری پارویی یکی از ورزش های آبی است که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده است و می‌توانید آن را در سواحل آلانیا انجام دهید
 • بازدید از غار Damlataş آلانیا

برخی معتقدند که رفتن به غار برای بیماری آسم خوب است؛ و به همین دلیل نیز سالانه بیش از ۲۰۰۰ نفر به این منظور از غار Damlataş آلانیا که در نزدیکی ساحل Damlataş قرار دارد بازدید می‌کنند. این غار هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر برای بازدید باز است و در صورت رفتن به ساحل Damlataş می‌توانید از آن نیز بازدید کنید.

آلانیا کجاست
سالانه بیش از ۲۰۰۰ نفر از غار Damlataş آلانیا که در نزدیکی ساحل Damlataş قرار دارد بازدید می‌کنند
 • بازدید از موزه هرباریوم آلانیا

این موزه در سال ۲۰۱۲ توسط شهرداری باز شده و میزبان بازدیدکنندگان علاقمند است.

 • بازدید از موزه باستان‌شناسی آلانیا

این موزه نیز در سال ۱۹۶۷ افتتاح شده است که بعدها در سال ۲۰۱۲ مورد مرمت قرار گرفته و بازسازی شد. در صورت علاقه به تاریخ و موزه،‌ بازدید از این موزه پیشنهاد می‌شود.

آلانیا کجاست
علاقمندان به تاریخ در سفر به آلانیا نباید موزه باستان‌شناسی آلانیا را از دست دهند
 • رفتن به طبیعت شگفت‌انگیز تنگه Sapadere در آلانیا

در صورت علاقه به طبیعت و پیاده‌روی، رفتن به تنگه Sapadere یکی از کارهایی است که در سفر به آلانیا حتماً باید انجام دهید. این تنگه در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی معرفی شد و قبل از آن تنها توسط مردم محلی منطقه شناخته شده بود.

آلانیا کجاست
در صورت علاقه به طبیعت و پیاده‌روی، رفتن به تنگه Sapadere یکی از کارهایی است که در سفر به آلانیا حتماً باید انجام دهید
 • خرید از بازار جمعه در آلانیا – Cuma Pazarı

بازار آلانیا یکی از بزرگترین بازارهای ساحل جنوبی ترکیه است و اگر به دنبال کارناوالی رنگارنگ از لباس‌ها، چراغ‌ها، جواهرات، ادویه‌جات، میوه‌ها و سوغات ترکیه هستید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً به این بازار سر بزنید.

آلانیا کجاست
بازار آلانیا یکی از بزرگترین بازارهای ساحل جنوبی ترکیه به حساب می‌آید
 • تور قایقرانی در Köprülü Canyon

با شرکت در این تور، یک روز کامل هیجانی را سپری خواهید کرد که مطمئناً خاطره آن همیشه در ذهنتان خواهد ماند.

آلانیا کجاست
تور قایقرانی در Köprülü Canyon که هیجان آن همیشه در ذهنتان خواهد ماند
 • گردش با قایق در آلانیا

گردش با قایق در آب آبی کریستالی همراه با نسیم دریا حس یک تطیلات کامل را به شما القاء خواهد کرد. گردش با قایق در آلانیا از بندرگاه قدیم شروع می‌شود؛ جایی که در آن می‌توانید از بین قایق‌های چوبی بی‌شمار که با نام Gullets شناخته می‌شوند، قایق خود را انتخاب کرده و ماجراجویی خود را شروع کنید.

 • رفتن به حمام ترکی

حمام‌های ترکی،‌ که در ترکیه نیز با نام حمام (Hamam) شناخته می‌شوند، یکی از سنتی‌ترین مواردی هستند که از زمان‌های باستانی باقی مانده‌اند. حمام ترکی مکانی برای دوری جستن از زندگی شلوغ شهری بوده و بهترین مکان برای دوری از شلوغی‌های روزمره به حساب می‌آید.

آلانیا کجاست
حمام ترکی مکانی برای دوری جستن از زندگی شلوغ شهری بوده و بهترین مکان برای دوری از شلوغی‌های روزمره به حساب می‌آید
 • رفتن به رودخانه دیم چای (Dim Çay)

این رودخانه مکان مناسبی برای تجربه آب و هوای خنک و به دور از ساحل‌های گرم است. رودخانه دیم چای، در سال‌های گذشته نقش موثری در کشاورزی آلانیا داشته و هم‌اکنون نیز یکی از مکان‌های دیدنی این شهر به حساب آمده و گردشگران زیادی نیز در سفر به آلانیا بازدید از آن را از دست نمی‌دهند. به همین دلیل نیز رستوران‌های زیادی در اطراف این رودخانه ساخته شده‌اند. این رودخانه محل پیک نیک اهالی شهر در آخر هفته‌ها نیز بوده و مردم آلانیا معمولاً آخر هفته‌ها را به اطراف این رودخانه آمده و به تفریح و شادی می‌پردازند.

آلانیا کجاست
رودخانه دیم چای، در سال‌های گذشته نقش موثری در کشاورزی آلانیا داشته و هم‌اکنون نیز یکی از مکان‌های دیدنی این شهر به حساب آمده و گردشگران زیادی نیز در سفر به آلانیا بازدید از آن را از دست نمی‌دهند

در این پست به معرفی شهر آلانیا پرداختیم تا ببینیم که آلانیا کجاست و چه مناطق دیدنی دارد. نظر شما درباره این شهر زیبای ترکیه چیست ؟

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نیاز به مشاوره و راهنمایی می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

منابع: turkeytravelplanner و visitalanya

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *