آغاز فصل اول کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی شهر اوجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز فصل اول کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی شهر اوجان در شهرستان بستان آباد خبر داد. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه باشید تا از جزئیات این خبر آگاه شوید.

آغاز فصل اول کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی شهر اوجان

به گزارش ایسنا، «مرتضی آبدار» با اعلام این خبر افزود: این کاوش‌ها به سرپرستی دکتر «رحیم ولایتی»، با استناد به بررسی‌های باستان شناختی شهرستان بستان‌آباد، شناسایی و مستندنگاری شهر تاریخی اوجان در راستای برنامه پژوهشی حریم شهر تاریخی اوجان آغاز شده و هم‌چنان عملیات در حال انجام است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که شهر اوجان یکی از شهرهای آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بوده است، یادآور شد: این شهر در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده، به طوری که غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت و سازهایی انجام داده و آن را دارالاسلام نامیده است.

وی خاطر نشان کرد: در این فصل، هیئت باستان‌شناسی به‌منظور آزادسازی بخشی از معماری شهر تاریخی اوجان اقدام به کاوش کرده و تاکنون قسمتی از برج باروی قلعه شهر تاریخی شهر اوجان را کشف کرده است.

آبدار با بیان این‌که عمده هدف در این کاوش آسیب‌شناسی آثار تاریخی شهر اوجان است، افزود: مطالعه و تبیین قابلیت‌های گردشگری در این منطقه و یافته‎های حاصل از این کاوش در این فصل عمدتاً معماری است.

منطقه تاریخی اوجان در جنوب شهر بستان آباد فعلی در شرق روستای حاجی آقا در ساحل شرقی رودخانه اوجان و در مرکز چمن اوجان واقع شده بود که در پی حوداث مختلف از جمله زلزله و جنگ های مختلف در حال حاضر از این شهر مهم آثار اندکی به جای مانده است.

منبع: ایسنا

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *