آشنایی با 9 فستیوال جالب در کشور هند

هند در دنیا به علت تنوع فستیوال ‌ها و مراسمات فرهنگی ‌اش بسیار معروف است. در این کشور فرهنگ ‌ها و مذاهب متنوعی وجود دارند و به همین علت فستیوال‌ های زیادی در هند به وجود آمده است. فرقی ندارد که در کدام ماه از سال به هند سفر می‌ کنید، یافتن یک فستیوال در نزدیکی خودتان کار بسیار راحتی است و این زیبایی هند را نشان می ‌دهد. مردم هند عاشق جشن گرفتن، رقصیدن، آواز خواندن و انواع دیگر از اجراها هستند و همه این‌ ها را در فستیوال‌ های سراسر این کشور پیدا خواهید کرد. در هریک از هزاران فستیوال هندوستان شور و هیجان و علاقه زیادی وجود دارد. 

فستیوال هورنبیل Hornbill

فستیوال هورنبیل در ناگالند Nagaland توسط دولت هند ایجاد شده است. هدف از برگزاری این فستیوال ایجاد تعامل بین اقوام مختلف هند و قدرتمندتر کردن فرهنگ این کشور است. مراسمات فرهنگی که در این فستیوال به نمایش در می ‌آیند در حقیقت ‌نمایشی حیرت ‌انگیز از سنت ‌های منحصربفرد هندوستان هستند. ناگالند در شمال شرق هند قرار دارد و با برمه ، آسام آرونچال پرادش Arunchal Pradesh و مانیپور Manipur مرز مشترک دارد. طبیعت زیبای این منطقه سراسر تپه‌ های سرسبز و کوهستان است که در کنار روستایی قرار دارد که فستیوال در آن برگزار می‌ شود. در حیاط خانه‌ های این روستا باغچه‌ ها و مزارع کوچک برنج به چشم می ‌خورند. همچنین 16 قبیله مهم در ناگالند وجود دارد که همه آنها در فستیوال هورنبیل در روستای تاریخی ناگا اجرا دارند. این روستا کمتر از 10 کیلومتر تا پایتخت کوهیما Lohima فاصله دارد. غذاهای متنوع، مراسم‌ های پر‌هیجان، فروشگاه‌ های صنایع‌ دستی و هنرهای نمایشی بخشی از این فستیوال هستند. همچنین در محل برگزاری فستیوال هورنبیل هنرهای محلی دیگری همچون کنده‌ کاری روی چوب، نقاشی و مجسمه‌ سازی هم به نمایش در می ‌آید. داروهای گیاهی، کشتی‌ گیری و کنسرت‌ های موسیقی جزو محبوب ‌ترین بخش ‌های این فستیوال هستند.

فستیوال های هند

کارناوال گوا Goa

بزرگترین و بهترین کارناوال گوا را از دست ندهید. این کارناوال از جمله فستیوال های هند خود به ‌تنهایی ارزش سفر به این کشور و شهر گوا را دارد و باید بدانید که در هر سال در هفته اول ماه مارس برگزار می ‌شود. کارناوال گوا در حقیقت تلفیقی از رنگ و نور است که با حرکات پرجنب ‌و جوش و لباس ‌های زیبا برگزار خواهد شد. کارناوال گوا در فضایی سراسر سر زنده آغاز می ‌شود و موسیقی بی‌ وقفه در آن جریان دارد. این کارناوال میراث بجای مانده از مسیحیانی است که در سال 1510 توسط پرتغالی‌ ها به این شهر آورده شدند. هر سال کارناوال در شنبه قبل از چهارشنبه خاکستر Ash Wednesday برگزار می ‌شود و به مدت 4 روز نیز ادامه خواهد داشت. این فستیوال آیین ‌ها، باورها، فرهنگ‌ ها و ادیان مختلفی را نمایش می ‌دهد. کارناوال زیبای گوا در چهار شهر واسکوVasco ، مارگوا، ماپوسا و پایتخت پاناجی  به اجرا در می‌ آید و پیشنهاد می‌ کنم در سفر به این کشور حضور در این کارناوال را از دست ندهید.

فستیوال های هند

فستیوال لاداخ Ladakh

هرسال از 20 سپتامبر تا 26 سپتامبر فستیوال لاداخ در سردترین مناطق هیمالیا برگزار می ‌شود. طی این فستیوال در این منطقه دورافتاده در هیمالیا، زندگی رنگارنگی به جریان می‌ افتد که به مدت کوتاهی ادامه دارد. مردم منطقه برای خداحافظی با تابستان فستیوال لاداخ را برگزار می ‌کنند که در آن فرهنگ محلی و انواع ورزش ‌ها مثل تیراندازی و چوگان‌ بازی، صنایع‌ دستی و رقص‌ های محلی به نمایش در می ‌آید. منطقه ‌ای که در آن فستیوال برگزار می ‌شود بسیار زیبا بوده و در این موقع از سال ارزش سفر کردن دارد. برپایی گالری ‌های تانگا هم جلوه خاصی به فستیوال می ‌بخشد. در طی فستیوال لاداخ تورهای طبیعت‌ گردی هم برپا می ‌شود که می ‌توان از آن استفاده کرد.

فستیوال های هند

مسابقه قایق ‌رانی نهرو تروفی Nehro Trophy

در ساحل مالابار واقع در ایالت کرلا در جنوب کشور هند، مسابقه قایق‌ رانی نهرو تروفی برگزار می‌ شود که همزمان با مسابقه کوچکتر دیگری در آلیپی Alleppey است که در دومین شنبه هر ماه آگوست برپا می‌ شود. جالب است بدانید که مسابقه کوچک‌ تر قدمت بیشتری داشته و از سال 1952 تاکنون برگزار شده است. قدرت و توانی که در شرکت‌ کنندگان هنگام پارو زدن در این مسابقات مشاهده می‌ شود همانند مسابقات جام‌ جهانی حیرت‌ انگیز می‌ باشد . بهترین کار برای تماشای این مسابقات این است که زودتر از بقیه به محل برسید و در یک مکان مناسب در امتداد رودخانه پونامادا Punnamada به نظاره نشسته و لذت ببرید. سپس می ‌توانید به تماشای قایق‌ های معروف به چوندان والام  بنشینید که هر کدام 4 پارو در قسمت سکان و بیش از 100 پاروزن دارند. اگرچه تماشای مسابقات چوندان والام از بقیه جالب ‌تر است اما قایق‌ های دیگری هم هستند. شما می ‌توانید برای ورود به جایگاه تماشاچیان در هنگام مسابقات بلیط مخصوصی را به قیمت 30 دلار تهیه کنید و یا اینکه با پرداخت تنها 2 دلار به جایگاه معمولی در کنار باغچه ‌های بامبو بروید.

فستیوال های هند

فستیوال هنری کالا گودا Kala Ghoda

این فستیوال هر سال در اولین شنبه ماه فوریه آغاز می‌ شود و تا آخرین یکشنبه ماه در کالا گودای شهر بمبئی ادامه دارد. فستیوال هنری کالا گودا در سال 1999 آغاز به کارکرد و در این سال‌ ها رشد و محبوبیت بسیاری در سراسر هند داشته است. هدف تیمی که فستیوال را برگزار می ‌‌کنند معرفی فرهنگ‌ و هنر این بخش از بمبئی است. مبلغی که از طریق برگزاری دوره‌ های آموزشی، اجراهای فرهنگی، تئاتر و انواع غذاهای محلی به دست می‌ آید بعدها صرف خود شهر می‌ شود. بازدید از مکان‌ های دیدنی و مراسمات مربوط به کودکان تنها بخشی از این فستیوال جذاب هستند.

فستیوال های هند

فستیوال تئاتر پریتوی Prithvi

در ایالت ماهاراشترا در شهر بمبئی فستیوال تئاتر هرساله در هفته اول نوامبر برگزار می ‌شود. این فستیوال اولین بار توسط بازیگر محبوب بالیوود یعنی پریتویراج کاپور آغاز شد. در این فستیوال انواع هنرهای نمایشی به اجرا در می ‌آید و بزرگترین و هیجان ‌انگیزترین برنامه ‌های استعدادیابی برپا می ‌شود. در گذشته یکی از خاص‌ت رین جنبه‌ های فستیوال مربوط به تئاتر فرینج بود که در آن هنرمندان تازه ‌کار و تجربی در مقابل تماشاچیان به اجرای نمایش مشغول می ‌شدند. یکی دیگر از برنامه‌ های فستیوال مربوط به استیج تاک Stage Talk است که در آن یکی از هنرمندان محبوب سینما به بازگو کردن خاطرات جالبش می ‌پردازد. اگر به نمایش روی صحنه یا تئاتر علاقه دارید فستیوال تئاتر پریتوی را از دست ندهید.

فستیوال های هند

فستیوال رقص خاجوراهو Khajuraho

فستیوال رقص خاجوراهو یک مراسم بی‌نظیر است. این فستیوال در محل تولدش یعنی معبد هزارساله خاجوراهو اجرا می‌شود و از اولین هفته فوریه به مدت یک هفته در منطقه مادهیا پرادش Madhya Pradesh در شهر چاتارپورChatarpur در مرکز هندوستان به طول می‌ انجامد. زمانی که خورشید غروب می ‌کند تماشاگران نظاره ‌گر اجرایی زیبا در نور طلایی ‌رنگ غروب آفتاب در این معبد خواهند بود. صدای سازهای موسیقی همچون تانپورا و فلوت و طبل در کنار رقصنده‌ هایی که به لباسشان زنگوله گونگرو آویزان است تماشاگران را به وجد می ‌آورد. این فستیوال در یکی از معروف ‌ترین معابد شهر اجرا می ‌شود و از فستیوال ‌های دیگر چشم ‌گیرتر است.

فستیوال های هند

فستیوال صحرای جیسالمر Jaisalmer

فستیوال صحرای جیسالمر یکی دیگر از فستیوال ‌هایی است که در اواسط ماه فوریه برگزار می ‌شود. ماه فوریه را می ‌توان ماه فستیوال ‌ها در کشور هند معرفی کرد. این یکی از منحصربفردترین فستیوال ‌های هند است که مراسمات فراموش ‌نشدنی به همراه دارد. برای سه روز افراد محلی بصورت کاملا خستگی‌ ناپذیر موسیقی خارق ‌العاده، حرکات پرجنب ‌و جوش محلی و انواع مسابقات را  برگزار می ‌کنند. برخی از این مراسمات شامل رژه ‌ای برای مرد صحرا، بهترین سیبیل و بازارچه ‌های صنایع‌ دستی است. فستیوال صحرای جیسالمر همواره مورد توجه گردشگران بوده و جدا از مراسمات فرهنگی، غذا و موسیقی، بازی‌ هایی همچون چوگان البته روی شتر و شتر سواری نیز برگزار می ‌شود. لازم به ذکر است که همه این مراسمات در پایان با مراسم آتش ‌بازی پایان می ‌یابد که در قلعه جیسالمر برگزار می ‌شود.

فستیوال های هند

اونام Onam

اونام یکی از مهم‌ ترین فستیوال‌ های ایالت کرلا در جنوب هند است. این فستیوال منحصربفرد در واقع یک مراسم شکرگزاری بزرگ پس از برداشت محصول است و مردم در آن از پادشاه ماهابالی تشکر می ‌کنند و معتقدند که در طول مراسم روح او به کرلا می ‌آید. فستیوال اونام با شروع ماه چینگام که اولین ماه در تقویم مالایالام است شروع خواهد شد و بین 4 الی 10 روز نیز ادامه دارد. اولین روز و آخرین روز فستیوال از همه مهمتر و طولانی ‌تر هستند. قبل از شروع فستیوال مردم محلی با گل ‌کاری باغچه و در خانه ‌شان به استقبال مراسم می ‌روند. جالب‌ ترین بخش مراسم مربوط به پولی کالی Puli Kali است که یک نوع رقص متفاوت، هنر محلی و موسیقی در آن به نمایش درمی‌ آید. همچنین مسابقات قایق ‌رانی، فیل ‌سواری، حرکات پرجنب ‌و جوش حیرت ‌انگیز، انواع بازی‌ ها و کارهای هنری نفیس در این فستیوال مشاهده می ‌شود.

فستیوال های هند

منبع :escapehere

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *