آنچه باید پیش از سفر به استانبول بدانیم

 

مهاجران مگارا 660 سال قبل از میلاد مسیح شهر باستانی در یونان، تحت فرماندهی پادشاه خود بیاز این شهر را تاسیس کردند و به افتخار وی آن را بیزانتیم نامیدند. قرنها به خاطر اهمیت استراتژیکی و اقتصادی این شهر، یونانی ها، ایرانی ها، اسپارت‌ها، مقدونی‌ها و رومی ها بر سر این شهر با هم جنگیدند. در سال 324 بعد از میلاد مسیح، کنستانتین (امپراطور رم) امپراطور رقیب خود، لیسینیوس را شکست داد و تنها امپراطور رم شد. کنستانتین در سال 330، بیزانسی (استانبول قدیم) را به عنوان پایتخت خود برگزید و آن را گسترش داد تا همانند رم، تمام هفت تپه آن را فتح کند و این شهر کنستانتینوپل نامیده شد، یعنی شهر کنستانتین هفتمین شاه عثمانی، سلطان محمد دوم در سال 1453 میلادی شهر کنستانتینوپل را فتح کرد، وی نام شهر را به اسلامبول (استانبول) یعنی جایگاه وفور اسلام تغییر داد و قسمتهای آسیب دیده شهر را بازسازی نمود.

تاریخ استانبول

از دوران حکومت سلیمان یکم ، به عنوان اوج شکوفایی حکومت عثمانی یاد می شود و همچنین دوران حکمرانی وی اوج شکوفایی هنر اسلامی در استانبول نیز بود. بعد از بر قراری جمهوری در ترکیه ، آنکارا به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد ولی استانبول همچنان از نظر اقتصادی، تجارت و گردشگری حائز اهمیت بود و به تدریج نوسازی های بسیاری در آن انجام شد. این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2010 انتخاب شده است و همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود.

آنچه باید پیش از سفر به استانبول بدانیم

 

آنچه باید پیش از سفر به استانبول بدانیم
دیوار قسطنطنیه

مذهب و زبان

اولین قانون اساسی جمهوری ترکیه در سال1924 میلادی بنیانگذاری شده است و دین رسمی جامعه را اسلام تعیین نموده است. ترکیه کشوری با  دولت و حکومت لائیک(تفکیک دین از سیاست) معرفی گردیده است. بنا بر آخرین آمار در ترکیه حدود 98% جمعیت این کشور را مسلمانان و 2% را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل می دهند و اکثر مسلمانان این کشور تابع مذهب تسنن هستند.

آنچه باید پیش از سفر به استانبول بدانیم

آب و هوا

تابستانهای استانبول گرم و مرطوب و زمستانهای آن سرد ، بارانی و برفی است و میزان رطوبت در این شهر اغلب زیاد است. بهترین زمان سفر به استانبول دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پائیز است. البته تابستانها که هوای شهر گرم و مرطوب است، برای جذب توریست ،انواع جشنواره های هنری و کنسرت های بزرگ جهانی را در آن جا بر پا می کنند. در کل انتخاب زمان سفر به استانبول سلیقه ایست ،بعضی ها باران را دوست دارند و برخی دیگرهوای آفتابی را می پسندند.

istiklal-caddesi-1024x577

 

حمل و نقل در استانبول

این شهر دو فرودگاه بین المللی به نام های آتاتورک  و سابیها گوکچین دارد. فرودگاه آتاتورک در داخل شهر و سابیها گوکچین در ۲۰ کیلومتری منطقه آسیایی و ۴۵ کیلومتری بخش اروپایی استانبول واقع شده است.

می توانید از فرودگاه آتاتورک، در سمت اروپایی شهر با قطار به زیتون  بورنو بروید و از آنجا با تراموا به سلطان احمد (به مقصد مسجد آبی و آیا سوفیا) بروید .همچنین می توانید از  قسمت آسیایی نیز سوار اتوبوس های هاواش بشوید و به سمت تکسیم بروید که حدود یک ساعت زمان می برد.

این سفر حدود ۴۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. برای رفتن به آکسارای می توانید از بیرون فرودگاه، سوار اتوبوس هاواش بشوید که حدود ۴ پوند هزینه دارد. هزینه تاکسی در این شهر گران است.

دریایی

اسکله کشتی های کروز در قلب شهر در کاراکوی واقع شده است و از این اسکله می توانید در عرض ۵ دقیقه پیاده رفتن به ایستگاه قطار برقی برسید که در عرض یک دقیقه شما را به قسمت قدیمی سلطان آحمد می رساند.

قطار

خط راه آهن استانبول شهرهای پاریس و استانبول را از طریق وین به هم وصل می کند.

گشت و گذار در شهر استانبول

وسایل حمل و نقل عمومی

اگر دوست دارید همه جاهای مختلف شهر را بگردید، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهترین انتخاب است.

قطارهای برقی این شهر از ۶ صبح تا نیمه شب کار می کنند و سلطان احمد را به گالاتا / بی اغلو و لنگرگاه قایق های موتوری را به کاباتاش وصل می کنند.

کرایه اتومبیل

فقط در مواقعی که مجبور هستید، در استانبول اتومبیل کرایه کنید وگرنه کرایه کردن اتومبیل در استانبول دیوانگی است. زیرا خطر تصادف در این شهر بالاست و اصولا جای پارک نیز وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *