آب و هوای استانبول

استانبول یک شهر توریستی به تمام عیار است که در تمام سال زیبایی‌هایی خود را دارد. در این مطلب از زرین تراول قصد داریم تا به بررسی میانگین شرایط آب و هوای استانبول در طول سال بپردازیم. در هر ماهی که قصد سفر به استانبول را داشته باشید با مطالعه این مطلب با وضعیت حدودی آب و هوای استانبول آشنا خواهید شد.

سوغات ارزان استانبول
پول مناسب سفر به ترکیه؛ دلار بهتره یا لیر؟
برای سفر به ترکیه چی بپوشم ؟!
سفر به ترکیه چقدر هزینه دارد؟
نقشه مکان های دیدنی استانبول
آنتالیا یا استانبول
ازمیر بهتره یا استانبول
استانبول در پاییز
فاصله آلانیا تا استانبول

آب و هوای استانبول در طول سال

جاذبه های گردشگری استانبول از برج گالاتا، مسجد ایاصوفیه و قصر توپکاپی گرفته تا حتی خیابان‌های این شهر دوست ‌داشتنی از جمله مکان‌هایی هستند که نباید بازدید از آنها را از دست داد.

آب و هوای استانبول در بهار

این فصل با آب و هوای بهاری در حقیقت از اواسط ماه آپریل (اردیبهشت) در استانبول آغاز می‌شود. در این فصل در هنگام روز هوا معتدل است و رو به گرمی می‌رود اما هنوز هم در هنگام شب خنک می‌باشد. همچنین حجم باران نیز چندان زیاد نیست با میانگین 24 میلی‌متری جزو فصول خشک سال به شمار می‌آید.

میانگین پایین دمای هوای استانبول در فصل بهار 18 درجه سانتی‌گراد و در میانگین بالای دما نیز 27 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین مزایای سفر به استانبول در فصل بهار امکان تماشای بیدار شدن شهر و مادر طبیعت است. در این فصل استانبول با طبیعتی رنگارنگ و گل لاله‌های معروفش دیدنی‌تر می‌شود.

آب و هوای استانبول

آب و هوای ماه آپریل در استانبول

کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در شهر استانبول برای ماه آپریل که همزمان با ماه‌های فروردین و اردیبهشت است  8 و 16 درجه سانتی‌گراد بوده است و این یعنی در این ماه شما می‌توانید با خیالی آسوده به سفری لذت‌بخش به استانبول را تجربه نمایید. با افزایش حرارت نور خورشید شما می‌توانید تفریحات بیشتری را در این شهر زیبای ترکیه تجربه کنید.

آب و هوای ماه می در استانبول

ماه می در استانبول نزدیک‌ترین ماه به شروع فصل تابستان در این شهر است. میانگین دمای هوای استانبول در ماه می به 16 درجه سانتی‌گراد می‌رسد که نسبت به میانگین 12 درجه‌ای ماه آپریل کمی گرمتر است و میانگین حجم باران نیز بسیار کمتر خواهد شد. ماه می همزمان با ماه‌های اردیبهشت و خرداد می‌باشد.

آب و هوای ماه جون در استانبول

در دو هفته ابتدایی از این ماه  در فصل بهار هستید اما پ از این زمان هوا گرم‌تر خواهد شد. استانبول با 11 ساعت نور خورشید در روزهای ماه جون که طبق تقویم شمسی از اوایل خرداد تا اوایل تیر ادامه ادامه دارد روزهای آفتابی خود را می‌گذراند. میانگین دمای هوای استانبول در ماه جون 22 درجه سانتی‌گراد است. این ماه بهترین زمان برای رفتن به کنار سواحل است. تفریحات ساحلی در روزهای آفتابی و آب و هوای استانبول بی‌نظیر خواهد بود. در این ماه از سال جاهای دیدنی استانبول بیشتر به حاشیه می‌روند و تفریح جذابیت اصلی شهر می‌باشد.

آب و هوای استانبول در تابستان

تابستان فصل گردشگری در ترکیه است. این کشور به عنوان یک مقصد  توریستی برتر در میان بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است. در سال گذشته بیش از 30 میلیون گردشگر از ترکیه بازدید کردند و در این میان فصل تابستان زمانی است که استانبول بیشترین تعداد گردشگر را به سمت خود می‌کشاند.

اما آب و هوای استانبول در تابستان بسیار مناسب سفر است. در این فصل خبری از باران نیست و میانگین روزانه دما 28 درجه سانتی‌گراد ثبت شده است. که البته این مقدار در ماه آگوست به 30 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. معمولا برای فرار از گرما و گذراندن تعطیلاتی دوست داشتنی گردشگران و همچنین مردم استانبول به مناطق ساحلی شهر می‌روند. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این زمان در استانبول انجام دهید گرفتن یک تور کشتی تفریحی در تنگه بسفر است.

آب و هوای استانبول

آب و هوای ماه جولای در استانبول

میانگین 24 درجه سانتی‌گرادی برای ماه جولای نشان می‌دهد که در طول این ماه روزهای گرمی در استانبول وجود دارد. همچنین نور خورشید نیز با 12 ساعت تابش در هر روز طولانی‌ترین روزها را در این شهر به وجود آورده است. میانگین پایین هوا در استانبول 22 درجه و میزان بالای آن نیز 28 درجه سانتی‌گراد ثبت شده است. باید گفت که آب و هوای استانبول در این ماه گرم می‌باشد. اما فصل اوج گردشگری نیز به شمار می‌آید.

آب و هوای ماه آگوست در استانبول

اما آگوست در حقیقت گرم‌ترین ماه سال در استانبول است. با این حال وضعیت آب وهوای استانبول نسبت به ماه قبل آن تفاوت چندانی ندارد. یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول که در ماه آگوست به گردشگران توصیه می‌شود آن را در برنامه خود قرار دهند جزایر پرنس می‌باشد.

آب و هوای استانبول در پاییز

استانبول اما در پاییز حال‌وهوای دیگری دارد. فصل پاییز در استانبول از اواخر ماه اکتبر و گاهی هم حتی از اواسط ماه نوامبر آغاز می‌شود. آب و هوای استانبول در فصل پاییز ثبات ندارد. در این فصل گاهی با روزهای گرم و گاهی نیز با روزهای بارانی و رو به سرد مواجه خواهید شد. مسافرت به استانبول در پاییز مزایای زیادی دارد. شما می‌توانید در این فصل به نسبت تابستان ارزان‌تر سفر کنید و از حراج برندهای مطرح ترکیه که به دلیل کم شدن گردشگران شروع خواهد شد نهایت استفاده را کنید. در این فصل رفتن به خیابان های خرید استانبول را نیز از دست ندهید.

آب و هوای استانبول

آب و هوای ماه اکتبر در استانبول

آب و هوای استانبول در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر کاهش پیدا خواهد کرد. میانگین دمای هوا در این شهر 16 درجه سانتی‌گراد است و نور خورشید نیز به اندازه 6 ساعت در هر روز قابل مشاهده است و این یعنی شما می‌توانید در این ماه لذت بیشتری از شبهای استانبول ببرید. اما چیزی که ممکن است برنامه‌های تفریحاتی شما را برهم بزند باران است. توصیه می‌شود برای اینکه نهایت استفاده را از سفر خود در ماه اکتبر ببرید رفتن به مکان‌های دیدنی استانبول را در برنامه سفرتان قرار دهید.

آب و هوای ماه نوامبر در استانبول

بالاترین دمای ثبت شده استانبول در ماه نوامبر 34 درجه سانی‌گراد است اما در این ماه به دمای هوا به ندرت به چنین مقداری خواهد رسید. میانگین دمای هوای استانبول در نوامبر 12 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. شب‌ها در این ماه که همزمان با اوایل آبان تا اوایل آذر شود کاملا سرد است. به دلیل سردی هوا در این روزها تفریحات ساحلی کمتر مورد توجه گردشگران قرار دارد اما باز هم به شرایط آب و هوای استانبول در بازه سفر شما ارتباط دارد که بتوانید چنین تفریحاتی داشته باید یا خیر…

آب و هوای ماه دسامبر در استانبول

اوج سرمای هوا در فصل پاییز مربوط به ماه دسامبر است. دسامبر نزدیکترین زمان به شروع فصل زمستان می‌باشد و میانگین دمای هوا در این ماه 8 درجه سانتی‌گراد است. میزان میانگین بارش 100 میلی‌متری نیز برای آن ثبت شده که جالب توجه می‌باشد. بی‌شک دیگر در دسامبر خبری از تفریحات ساحلی نیست. اما اگر شما از علاقمندان به بازدید از مکان‌های تاریخی استانبول دارید در این ماه به استانبول سفر کنید. رفتن به منطقه تاریخی افسوس و معبد آرتمیس از جمله فعالیت‌های محبوب گردشگران در دسامبر می‌باشد. هزینه سفر به استانبول در این ماه نیز بسیار پایین خواهد بود.

آب و هوای استانبول در زمستان

روزهای فصل زمستان در استانبول معمولا سرد هستند. میانگین دمای آب و هوای استانبول در این فصل به 8 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. البته چندان هم خبری از بارش برف‌ در میزان بالا نیست. اما بارش‌های رگباری در طول روز طبیعی هستند. احتمالا با این توضیحات از خود خواهید پرسید که مزیت سفر به به استانبول در زمستان چیست؟ برای پاسخ به این سوال هتل‌های خلوت با قیمت مناسب و دریافت خدمات گردشگری با هزینه پایین و خلوت بودن شهر از جمله این مزایا هستند که نمی‌توان از آنها گذشت.

آب و هوای استانبول

آب و هوای ماه ژانویه در استانبول

از جمله ویژگی‌های آب و هوای استانبول در ماه ژانویه می‌توان به دو مورد سرد و مرطوب اشاره کرد. در ژانویه استانبول شب‌های سردی خواهد داشت و دمای هوا در نیمه شب حتی به میانگین‌ 4 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. توجه داشته باشید که مناطق ساحلی در این روزها دمای پایین‌تری دارند. گفته می‌شود که در سال‌های اخیر بطور متوسط در استانبول در ماه‌ ژانویه 4  روز برف آمده است. مسجد ایاصوفیه و قصر توپکاپی از جمله مکان‌هایی هستند که در ماه ژانویه بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند.

آب و هوای ماه فوریه در استانبول

در ماه فوریه زمستان در استانبول به نیمه رسیده و همچنان سرد است. در این ماه نیز بطور متوسط 4 یا 5 روز برفی دراین شهر وجود دارد. سردترین دمای ثبت شده در ماه فوریه -8 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آب و هوای ماه مارس در استانبول

در ماه مارس که ماه‌های اسفند و فروردین را شامل می‌شود و از روز 21 آن تعطیلات نوروزی نیز آغاز خواهد شد هوا به آرامی رو به گرمی می‌رود. از این ماه به بعد به مرور گردشگران زیادی به استانبول سفر می‌کنند و بطورکلی ترکیه رو به شلوغی خواهد رفت بخصوص گردشگران ایرانی که مقصد اول سفر آنها شهرهای توریستی ترکیه می‌باشد در تعطیلات نوروزی سفر به استانبول را برنامه‌ریزی می‌کنند.

منبع: holiday-weather

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *