آبفشان های صخره‌ای چابهار ، جاذبه گردشگری در سطح جهانی

چابهار که در زبان بلوچی « چَهبار » تلفظ می‌شود، یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان، و تنها بندر اقیانوسی ایران است. این شهر جاذبه‌های گردشگری فراونی دارد که در این پست از زرین‌نما بلاگ به معرفی یکی از خاص‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم: « آبفشان چابهار یا همان آبفشان های صخره ای چابهار ». با ما همراه باشید.

چابهار یکی از زیباترین شهرهای ایران با  آب و هوای گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی است. گفته می‌شود که این منطقه گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است. به طور کلی آب و هوای چابهار دارای کمترین تغییرات در فصول چهارگانه سال بوده و درجه رطوبت تنها در دو ماه از سال (اردیبهشت و خرداد) بالا می‌رود. برای مثال، هوای شهر چابهار در تابستان از تهران خنک‌تر است.

چابهار دیدنی‌های طبیعی فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خلیج چابهار با جلوه‌های طلوع و غروب خورشید در دریا، صخره‌های با شکوه در کناره‌های دریای عمان، چندین اسکله دیدنی، تالاب لیپار، درخت بزرگی به نام انجیر معابد، جنگلی از گونه حرا و کوه‌های مینیاتوری چابهار اشاره کرد. اما این شهر زیبا یک جاذبه گردشگری خاص و منحصر به فردی دارد که از آن به عنوان آبفشان های صخره ای در چابهار یاد می‌شود. این آبفشان صخره‌ای در چابهار که آب از طریق کانال‌های زیر صخره ای همزمان با برخورد موج به صخره به ارتفاعی تا بیش از ۱۰ متر پرتاب میشود، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی در این شهر را به وجود می‌آورد که در ادامه می‌توانید تصویر آن را مشاهده نمایید.

آبفشان چابهار
آبفشان های صخره ای چابهار ؛ ایران

 

نکته جالبی که در رابطه با آبفشان‌ها وجود دارد، این است که نمونه‌های دیدنی و شگفت‌انگیزی از آن‌ها در نقاط مختلف جهان وجود دارد، که در ادامه می‌توانید تصاویری از آن‌ها را نیز مشاهده نمایید.

 

صحرای نوادا در ایالات متحده آمریکا نیز پدیده عجیب و غریب و مشهوری به نام «آبفشان فلای» دارد. نکته جالب در رابطه با این مکان این است که یک پدیده طبیعی نبوده و فعالیت‌های انسانی نیز در بوجود آمدن آن دخیل بوده‌اند. در سال ۱۹۱۶ کارگرانی مشغول حفر چاهی در این منطقه بودند که به طور اتفاقی به آب رسیدند. بعد از حدود ۶۰ سال و در دهه ۱۹۶۰ آب گرم از این چاه به بیرون فوران کرد؛ و با توجه به تنوع مواد معدنی موجود در منطقه، تپه‌هایی رنگارنگ و زیبا به ارتفاع حدود ۵ فوت (حدود ۱.۵ متر) بوجود آمدند. البته این مکان توریستی نبوده و بازدید عموم از این مکان آزاد نیست. این امر نیز بر عجیب بودن این مکان می‌افزاید!!

آبفشان فلای (Fly Geyser) ؛ آمریکا
آبفشان فلای (Fly Geyser) ؛ آمریکا

 

  • پارک ملی Yellowstone ؛ آمریکا

این آبفشان نیز در ایالت وایومینگ  ایالات متحده واقع شده است و دارای ۶ آبفشان است. بلندترین آبفشان جهان با نام آبفشان Steamboat یا همان کشتی بخار نیز در این مکان قرار دارد که طول پرتاب آب آن به ۱۲۰ متر نیز می‌رسد.

پارک ملی Yellowstone ؛ آمریکا
پارک ملی Yellowstone ؛ آمریکا

 

  • دره آبفشان ؛ سیبری

دره آبفشان نیز یکی از بزرگ‌ترین آبفشان‌های بزرگ جهان است که سیبری واقع شده و در آن حدود ۲۰۰ آبفشان وجود دارد.

دره آبفشان سیبری
دره آبفشان ؛ سیبری

 

  • چشمه آب گرم Strokkur ؛ ایسلند

این چشمه آبگرم نیز یکی از بزرگ‌ترین آبفشان‌های بزرگ جهان به شمار می‌رود که ارتفاع فوران آن به ۳۰ متر می‌رسد.

چشمه آب گرم Strokkur ؛ ایسلند
چشمه آب گرم Strokkur ؛ ایسلند

 

  • آبفشان چابهار ؛ ایران

همان طور که اشاره کردیم، آبفشان های صخره ای در چابهار که آب از طریق کانالهای زیر صخره ای همزمان با برخورد موج به صخره به ارتفاعی تا بیش از ۱۰ متر پرتاب میشود، یکی از شگفتی‌های شهر چابهار است.

آبفشان چابهار
آبفشان چابهار ؛ ایران

 

در زرین نما بلاگ بیشتر بخوانید:

 

در این پست به معرفی آبفشان صخره ای چابهار و تعدادی دیگر از آبفشان‌های معروف در سراسر جهان پرداختیم. نظر شما در رابطه با این آبفشان‌ها چیست ؟

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *