همیلتون ،پایتخت آبشار جهان در کانادا

شاید آبشارهای نیاگارا آبشارهای معروفی بوده و نام آن را همه شنیده باشند، ولی شهری به نام همیلتون در کشور کانادا وجود دارد که از آن با عنوان « پایتخت آبشارها » یاد می‌شود. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه باشید تا با آبشارهای همیلتون بیشتر آشنا شوید.

 
شاید آبشارهای نیاگارا پربازدیدترین آبشارهای آمریکای شمالی به حساب آیند، اما بد نیست بدانید که پایتخت واقعی آبشار جهان شهر کانادایی همیلتون است. شهر همیلتون که در قلب صنعتی‌ترین منطقه کانادا واقع شده است، زیبایی‌های طبیعی فروانی نیز دارد که آبشارهایش از جمله آن‌ها می‌باشند.
همیلتون بیش از یکصد آبشار در خود دارد که با توجه به اندازه این شهر، بیشترین تعداد نسبت به مکان‌های دیگر به حساب می‌آید. فراوانی آبشارهای این شهر به موقعیت جغرافیایی آن بازمی‌گردد. چرا که همیلتون در امتداد نیاگارا اسکارپمنت قرار داشته و یک رشته کوه باریک از وسط این شهر و همچنین نیویورک، اونتاریو، میشیگان، ویسکانسین و ایلینوی عبور می‌کند. در نتیجه هر جریان، جویبار یا رودخانه‌ای که از آن به سوی دریاچه حرکت می‌کند باعث ایجاد یک یا چند آبشار در منطقه می‌شود.

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

با توجه به اینکه در گذشته صنعت اصلی شهر همیلتون صنعت فولاد به حساب می‌آمد، آبشارهای این شهر توسط شهروندان نادیده گرفته شده بودند. تا اینکه در سال ۲۰۰۸، کریس اکلاند، یکی از شهروندان همیلتون، توجه ویژه‌ای به آبشارهای همیلتون کرده و سعی کرد که آن‌ها را به دیگران معرفی کرده و از این راه نیز بتواند سودی به شهر خود برساند. تا آن زمان شهروندان شهر همیلتون تعدادی از آبشارهای بزرگ این شهر را می‌شناختند و آخر هفته‌ها نیز برای پیک نیک و شنا از آن‌ها بازدید می‌کردند. ولی هیچ یک از آن‌ها از تعداد واقعی این آبشارها اطلاعی نداشتند.

در حال حاضر نیز هیچ کسی تعداد دقیق آبشارهای همیلتون را نمی‌داند. وبسایت کریس اکلاند، تعداد ۱۳۰ آبشار را همراه با نام آن‌ها بیان کرده است، ولی برخی از منابع نیز آبشارهای همیلتون را بیش از ۱۵۰ عدد نیز عنوان کرده‌اند. علت این امر می‌تواند این باشد که تنها ۵۰ تا ۶۰ عدد از این آبشارها در تمام طول سال آب داشته و جریان دارند. به همین دلیل نیز تعداد آبشارها با توجه به فصلی که ‌آن‌ها را می‌شمارند، ممکن است متفاوت باشند. از طرفی نیز با توجه به اینکه برخی از این آبشارها در املاک خصوصی قرار دارند، ممکن است که قابل شمارش نباشند. همین‌طور برخی از این آبشارها نیز در طی سال‌ها و با توجه به عوامل طبیعی و یا ساخت و سازها در منطقه، از بین رفته و به عبارتی ناپدید شده‌اند.

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

همیلتون هیچ رودخانه‌ای در خود ندارد و به همین دلیل نیز اندازه هیچ یک از آبشارهایش به بزرگی آبشارهای نیاگارا نیست. اما به جای آن، آبشارهای همیلتون کوچک، آرام و بسیار زیبا بوده و تنوع زیادی دارند. در این شهر آبشارهایی روبان مانند (آبشارهایی با ارتفاع زیاد و عرض کم)، آبشارهای کلاسیک (که ارتفاع و عرضشان تقریباً یکسان است) و آبشارهای پرده مانند (آبشارهایی با ارتفاع خیلی کم و عرض زیاد) به وفور وجود دارند که هریک از آن‌ها زیبایی‌های خاص خود را دارند.
گفته می‌شود که زیباترین آبشار همیلتون آبشار وبستر (Webster)، بلندترین آبشار آن آبشار تو (Tew) با ارتفاع ۴۱ متر و کوتاه‌ترین آن‌ها نیز آبشار لیتل دیویس (Little Davis) با ارتفاع ۳ متر است.

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

آبشارهای همیلتون

نظر شما درباره همیلتون، پایتخت آبشار جهان چیست؟ آیا این نام به درستی بر این شهر گذاشته شده؟

منبع: amusingplanet

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *